Plateliai kvietė į įspūdingus renginius

2023-07-11

Plateliai, kurie šiemet garbingai ir garsiai neša Lietuvos mažosios kultūros sostinės titulą, pastarąsias dvi savaites netilo nuo renginių gausos ir šurmulio.

Petrinės 2023-06-25 Plateliai - mažoji Lietuvos kultūros sostinė
Platelių garbės piliečio vardas suteiktas kitąmet aštuoniasdešimtmetį švęsiančiam plateliškiui, folkloro ansamblio „Platelē“ dainininkui ir šokėjui, bažnyčios choro choristui Paulinui Šatkauskui

Pradėję tradicinėmis Joninėmis, į vidurį įsileidę ežerą ir jo apylinkes sudrebinusią roko operą „Gervaza dūzgės“, renginių maratoną plateliškiai užbaigė liepos 6–8 dienomis vykusiu festivaliu „Muzika ant vandens“, kuriame pučiamųjų orkestrai, kvintetas „Brasspalvos“, perkusininkai, būgnininkai, elektroninės muzikos atlikėjai, mados ir teatrinių kompozicijų kūrėjai kalbėjo viena tema – apie Platelių ežere nuskendusį varpą.

Kaip minėta, renginių maratonas pradėtas tradicinėmis, pagal senąsias tradicijas švenčiamomis Joninėmis, po kurių – Šv. Petro ir Povilo atlaidai, priminę, kad Platelių parapija šiemet mini ypatingai garbingą 500 metų sukaktį.

Pagrindiniai Platelių – Lietuvos mažosios kultūros sostinės – renginiai vyko liepos 1–2 dienomis, kai kartu atšvęstos ir tradicinės plateliškių Petrinės bei surengta plateliškių sueiga.

„Visi džiaugiamės Plateliais, kurie su kaupu pateisina Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą ir dėkojame Platelių seniūnui Robertui Šimkui, bendruomenės pirmininkei Rigondai Pereverzevai, kultūros namų vadovui Aivarui Alminui, kad geba plateliškius suburti tokiems dideliems ir prasmingiems darbams. Mėgaukimės švente! Ir, kaip ką tik scenoje nuskambėjo dainos žodžiai „Nepavėluok, žmogau“, taip ir mes – nepavėluokim gyventi ir džiaugtis“, – į susirinkusiuosius kreipėsi Plungės rajono savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis.

Petrinių proga plateliškiai ir savus, ir miestelio svečius kvietė į sporto varžybas, į prekybos ir amatų mugę bei įvairias edukacijas ir degustacijas: iš Marcinkonių atvykusios dzūkės kvietė ragauti grybų sriubos, sediškės – pusmarškonės košės, Liepijų mokykla virė barščius, Virgilijus Razma – plovą, Mindaugas Zaboras – šiupinį, vietos medžiotojai kvietė ragauti keptos ėrienos.

O ką jau bekalbėti apie koncertus: tą šeštadienio vakarą scenoje, įrengtoje šalia Platelių ežero, visus linksmino vietos muzikantų kapela „Apėntās“, Liepijų mokyklos dainininkė Paulina Šatkauskaitė ir šokėja Justė Ragainytė, telšiškių šokėjų kolektyvas „Džiugas“, iš Plungės atvykęs „Suvartukas“, kuriame šoka ir Platelių seniūnas Robertas Šimkus su žmona Morta, ir kiti.

Pasveikinus Petrus ir Petres, Paulius, Paulinas, Povilus, geru žodžiu paminėti ir tvarkingiausieji plateliškiai, na, o gražiausiai tvarkomos sodybos titulas šiemet skirtas Daivai ir Antanui Vaškiams, gyvenantiems Plokščių kaime.

Vakarą vainikavo roko opera „Gervaza dūzgės“, kuri sutraukė tūkstančius žmonių ne tik iš Platelių apylinkių, bet ir iš visos Žemaitijos. Publiką žavėjo iš Plungės kilusi dainininkė Aistė Smilgevičiūtė ir kartu su ja muzikuojanti grupė „Skylė“ bei grupės draugai, plateliškius džiugino tai, kad šioje roko operoje skambėjo ir Platelių folkloro ansamblio „Platelē“ dainorėlių balsai bei plateliškių pūtikų muzika. O didžiausią pasididžiavimą kėlė tai, kad ši roko opera sukurta pagal Platelių miestelio ir ežero legendas ir padavimus, o tai reiškia, kad ji – Plateliams ir apie Platelius. Ir dar – kad ji skamba žemaitiškai.

Kitą dieną Plateliuose vyko dar vienas tradicinis renginys – plateliškių sueiga, kurios metu paskelbta, kam šiemet atitenka Platelių garbės piliečio vardas. Juo tapo kitąmet aštuoniasdešimtmetį švęsiantis plateliškis, folkloro ansamblio „Platelē“ dainininkas ir šokėjas, bažnyčios choro choristas Paulinas Šatkauskas. Jis apdovanotas už nuopelnus Plateliams, už savo krašto garsinimą ir kitus gražius darbus.

Plateliškių sueigos dalyvius sveikino Platelių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus parapijos klebonas Klemensas Jaraminas, bendruomenės pirmininkė Rigonda Pereverzeva, Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis ir kiti.

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.