Pirmasis ledas – netvirtas ir pavojingas

2014-01-21

 

Prasidėjus šalčiams, vandens telkiniai pasidengia pirmuoju ledu, kurio ypač laukia vaikai ir poledinės žūklės mėgėjai. Pirmasis ledas yra netvirtas. Deja, ant jo kasmet į vyksta nemažai skaudžių nelaimių.

Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau, kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį , o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame į šąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur į teka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai.

Prieš eidami ant ledo, apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias. Einant ledu,  reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda, ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grį žti į krantą. Pirmuoju ledu eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo. Kojos turi būti išskėstos pečių platumu. Tada žmogaus svoris vienodai pasiskirsto didesniame plote. Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad prireikus jas greitai būtų galima nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas – galėsite lazdas greitai numesti. Einant ledu, nieko nereikia neštis ant pečių, geriau neštis rankose arba vilkti ledu. Netikėtai į lūžus, viską paleidus iš rankų, bus lengviau kepurnėtis ant ledo ir šliaužti kranto link.

Ant pirmojo ledo meškerioti saugiau su draugu, tačiau būriuotis keliems žvejams vienoje vietoje pavojinga. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai.

Poledinės žūklės mėgėjams būtina turėti gelbėjimosi priemonių. Pavyzdžiui, virvę su svareliu, kurią būtų galima numesti skęstančiajam ar gelbėtojams. Gelbėjimo liemenė apsaugos ne tik nuo vėjo, bet ir neleis nugrimzti po ledu. Dar viena efektyvi gelbėjimosi priemonė – smaigai, su kuriais lengva į sikabinti į ledą net nuo šalčio sugrubusiomis rankomis.

Patikimas ledas – ne už kalnų. Kiekvieną dieną turime galimybę išgirsti, jog ateinančią naktį spustelės 10-15 laipsnių šaltukas. Būkime tam pasiruošę ir kantrūs. Kalbėkime apie tai su savo draugais, pažį stamais ir vaikais. Didelis žygdarbis išgelbėti į lūžusį draugą, tačiau ne mažesnis užkirsti nelaimei kelią.

 

Savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas čŒeslovas Puidokas

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X