Pirmasis gegužės antradienis – Euromelanomos diena

2015-05-05

        Euromelanomos dienos tikslas – skleisti informaciją apie odos vėžio prevencines priemones, ankstyvą diagnostiką ir gydymą. Odos vėžį galima pastebėti reguliariai apžiūrint odą ir apgamus. Pastebėta anksti liga gali būti sėkmingai gydoma. Deja, žmonės, pastebėję pakitimus, nesikreipia į gydytojus.

        Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma, kurią, nustačius anksti, galima išgydyti 97 % pacientų. Ši liga išsivysto jau iš esamų apgamų arba iš naujai atsiradusių. Reikėtų atsiminti A, B, C, D, E kriterijus, pagal kuriuos galima į tarti melanomą:

                      A (angl. asymmetric) – asimetriški apgamai;

                      B (angl. borders)  – netaisyklingo kontūro apgamai;

                      C (angl. colours)  – į vairių spalvų apgamai;

                      D (angl. diameter) – apgamai, kurių diametras didesnis nei 6 mm;

                      E (angl. evolution) – apgamai, kurie greitai didėja.

         Kiekvienas apgamo dydžio, formos ar spalvos pasikeitimas, bet koks naujas požymis, simptomas, pavyzdžiui, kraujavimas, niežulys ar apsitraukimas apnašu, yra į spėjamasis ženklas. Pastebėjus nors vieną apgamo pakitimą, reikėtų nedelsiant kreiptis į dermatologą.

        Pagrindinė odos vėžio atsiradimo priežastis – tai ultravioletiniai saulės spinduliai, jų poveikis odai. Didesnę riziką susirgti odos vėžiu turi asmenys, kurie:

  • yra šviesaus gymio ir greitai nudega saulėje;
  • daug laiko praleidžia saulėje;
  • vaikystėje buvo smarkiai nudegę saulėje;
  • yra veikiami intensyvios saulės trumpą periodą (atostogų metu);
  • lankosi soliariumuose;
  • turi daugiau nei 50 apgamų;
  • yra vyresni nei 50 metų;
  • giminėje buvo odos vėžio atvejų;
  • yra po organų transplantacijos.

          Patarimai, kaip sumažinti kenksmingą ultravioletinių spindulių poveikį ir riziką susirgti odos vėžiu:

  • Vengti saulės, kai ultravioletinė spinduliuotė yra stipriausia (tarp 11 ir 16 valandos).
  • Naudoti apsauginius kremus nuo saulės. Taip pat apsaugoti odą ir akis galvos apdangalu, marškinėliais, akiniais nuo saulės.
  • Ypač nuo saulės saugoti vaikus. Jiems būnant saulėje, reguliariai tepti  apsauginėmis priemonėmis su aukštu saulės apsaugos faktoriumi (SPF nuo 30 iki 50), aprengti marškinėliais, pasirūpinti, kad jie dėvėtų galvos apdangalus.
  • Leisti odai į rusti palaipsniui. Vengti nudegimo! Odos paraudimas po deginimosi saulėje jau reiškia, kad nudegėte. Jeigu pūslės ar skausmas tęsiasi dvi dienas ar ilgiau, reikėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją,
  • Vengti  degintis soliariumuose.

        Primename, kad soliariumuose turi būti viešai pateikti teikiamų paslaugų sąrašai, soliariumų į rangos techniniai pasai ir eksploatavimo instrukcijos lietuvių kalba. Taip pat turi būti viešai pateikta informacija paslaugų vartotojams apie soliariumų keliamą riziką sveikatai, deginimosi režimą bei fotoalergiją sukeliančių medžiagų sąrašas. Klientas, paskaitęs informaciją apie tai, kiek laiko pagal savo odos tipą galės degintis soliariume, galbūt atidžiau rinksis deginimosi laiką, nepersikaitins soliariume. Pagal higienos normą HN 71:2003  „Soliariumai. Įrengimas ir eksploatavimas“, kiekvienas klientas turi gauti paslaugų teikimo kortelę, kurioje pažymima švitinimo trukmė ir seansų skaičius. Jeigu soliariumo darbuotojai nepateikia minėtos kortelės, klientas turi teisę jos reikalauti. Kadangi kortelėje registruojamas apsilankymų skaičius, galima stebėti, kiek kartų per metus klientas apsilankė soliariume. Pagal higienos normą, švitinimų skaičius per metus negali viršyti trisdešimties seansų. Higienos normoje rašoma, kad nesaugu naudotis soliariumu vaikams iki 16 metų. Tačiau Pasaulinė sveikatos organizacija  nepataria naudotis soliariumu asmenims iki 18 metų.

 

Informacija iš http://www.smlpc.lt/, www.sam.lt

 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba