Patarimai, kaip elgtis susirgus gripu

2013-02-01
Sergamumas gripu ir ŪVKTI auga

 

Pastebėtas sparčiai didėjantis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) visoje Lietuvoje (2013 m. 3 sav. sergamumas gripu ir ŪVKTI 10 tūkst. gyventojų buvo 89,6 atvejai, o 2013 m. 4 sav. sergamumas išaugo iki 138,4 atvejų 10 tūkst. gyventojų). Telšių apskrityje sergamumas 2013 m. 3 sav. gripu ir ŪVKTI 10 tūkst. gyventojų buvo 73,41 atvejai (Telšių r. šis rodiklis buvo 69,88 atv./10 tūkst gyventojų), o 2013 m. 4 sav. sergamumas išaugo iki 147,56 atvejų 10 tūkst. gyventojų (Telšių r. 4 m. savaitę šis rodiklis buvo 207,05 atv./10 tūkst. gyventojų). Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2013 m. sausio 29 d. į sakymu Nr. A1-128 paskelbta gripo epidemija Telšių rajone. Taip pat Rietavo savivaldybės administracijos direktoriaus 2013 m. sausio 30 d. į sakymu Nr. AV-35 paskelbta gripo epidemija Rietavo savivaldybėje (sergamumas gripu ir ŪVKTI 2013 m. 3 sav. 10 tūkst. gyventojų buvo 63,14 atvejai, o 2013 m. 4 sav. sergamumas išaugo iki 180,07 atvejų 10 tūkst. gyventojų).

 

Patarimai, kaip elgtis, vaikui susirgus gripu
 
Jei temperatūra yra iki  38° C 
Jei temperatūra 38 – 38,5° C
Jei temperatūra daugiau nei 38,5° C
Patarimai, kaip elgtis suagusiajam, susirgus gripu
Į gydytoją būtina kreiptis nedelsiant, jei:
Temperatūra
Temperatūros iki 38 laipsnių mažinti nerekomenduojama. Nebent ligonis labai blogai jaučiasi dėl pakilusios temperatūros.
Temperatūrą mažina prakaitavimą sukeliančios liepžiedžių, aviečių, juodųjų serbentų, ramunėlių ar čiobrelių arbatos.
Temperatūrą, didesnę nei 38 laipsnių, patartina mažinti paracetamoliu arba ibuprofenu (nerekomenduojama vartoti aspirino).
Geriausia vartoti gryną paracetamolį , o ne kompleksinius preparatus.
Suaugusiesiems paracetamolis vartojamas ne didesnėmis dozėmis nei 0,5 – 1 g (500–1000 mg) iki keturių kartų per parą. Didžiausia paros dozė – 4,0 g (4000 mg). Daugelyje sudėtinių preparatų nuo gripo taip pat yra nemaža paracetamolio dozė. Pvz., karštoje Coldrex arbatoje jo yra net 1,0 g (1000 mg). Todėl vartojant sudėtinius preparatus, reikėtų pasižiūrėti jų sudėtį ir laikytis nurodytos vartojimo instrukcijos. Didelės paracetamolio dozės yra toksiškos kepenims, gali sukelti net ūmų kepenų nepakankamumą. Atsargiai paracetamolį turėtų vartoti ir inkstų bei kraujo gamybos organų ligomis sergantys žmonės. Jiems didžiausia paros dozė turėtų būti mažesnė nei 4,0 g (4000 mg).
Vyresniems nei 12 metų vaikams ir suaugusiesiems vienkartinė ibuprofeno dozė skausmui ir karščiavimui mažinti yra 0,2 – 0,4 g (200-400 mg). Ją galima vartoti 3 – 4 kartus per dieną.
Minėtus preparatus taip pat patariama vartoti, esant galvos, nugaros ir kitiems skausmams.
Antibiotikai nei gripo profilaktikai, nei gripo gydymui nėra skiriami. Jais yra gydomos bakterinės gripo komplikacijos. Vaistus turi skirti tik gydytojas.
Jei temperatūra didesnė nei 38,5 ir nekrenta 3 dienas, būtina kreiptis į gydytoją. 

 

Gerklės skausmas 
Gerklės skausmą mažina į vairos čiulpiamos pastilės su eukaliptu, mentoliu, medumi, vitaminu C ir kt., parduodamos vaistinėse, medus, čiobrelių arbata, aerozoliniai purškiami preparatai, gerklės skalavimas druskos tirpalu arba vandeniu su citrinos rūgštimi. Gerklės skausmą taip pat malšina karštas medaus ir citrinų gėrimas.

 

Kosulys 
Gripui būdingas sausas kosulys.  
Sausą kosulį slopina medaus čiulpimas, į vairios čiulpiamos pastilės (ypač su čiobreliu). Padeda virtas pienas su medumi, rugiagėlių žiedų, čiobrelių arbata, į vairios atsikosėjimą gerinančios arbatos.
Atsiradus šlapiam kosuliui, patariama kreiptis į šeimos gydytoją.

 

Viduriavimas
Labai svarbu gerti daug skysčių. Tam tinka negazuotas mineralinis vanduo, didelės mineralizacijos mineralinis vanduo („Vytautas”, „Birutė”, „Druskininkai”) ar specialūs druskų tirpalai, kurie atkuria ne tik sutrikusį skysčių, bet ir elektrolitų (mineralinių medžiagų, cukraus) balansą organizme.
Druskų tirpalą galima pasiruošti ir patiems: į 1 litrą virinto vandens (tinka geriamasis vanduo iš butelių) į dėti 1 arbatinį šaukštelį valgomosios druskos ir 8 arbatinius šaukštelius cukraus.
Viduriuojant rekomenduojama dieta. Gerti tik nesaldintą arbatą (ramunėlių, ąžuolo žievės, granato žievės, mėlynių, gervuogių). Viduriavimui susilpnėjus, su arbata galima pradėti valgyti džiūvėsius, avižų kisielių, ryžių košę, keptus obuolius, bananus ir melionus. Vengti pieno produktų, aštraus, riebaus maisto. Tinka jogurtas, kefyras, kiti lengvai virškinami produktai.
 
Dėl vaistų vartojimo konsultuotis su gydytoju.
 
Jei per 3 dienas būklė nepraeina – kreiptis į gydytoją.
 
Vėmimas ir (arba) pykinimas
Gerti daug skysčių. Dieta tokia pati, kaip viduriuojant.
 
Sloga arba užgulusi nosis
Gerti daug skysčių, tai skystina gleives.
Drėkinti aplinkos orą (sausas aplinkos oras tirština išskyras ir džiovina nosies bei gerklės gleivinę).
Galima nosį plauti jūros vandens tirpalu (purškalu).
Nosies lašai vartojami pagal vaisto instrukciją.

 

Patarimai vyresnio amžiaus žmonėms, susirgus gripu
Patarimus parengė Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento specialistai
 
Informaciją parengė Telšių visuomenės sveikatos centro
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyrius

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.