Pasaulinė sveikatos diena yra švenčiama kasmet balandžio 7-ąką. Šią šventę inicijuoja PSO nuo 1950 metų. Diena švenčiama siekiant supažindinti visuomenę apie tam tikras su sveikata susijusias temas, šitaip pabrėžiant PSO prioritetines sritis. 2015 m. Pasaulio sveikatos dienos tema – maisto saugumas: „Kiek saugus yra Jūsų maistas? Nuo ūkio – iki lėkštės, užtikrinkime maisto saugą“. Šios dienos minėjimas – unikali galimybė atkreipti pasaulio lyderių, visuomenės ir suinteresuotų institucijų dėmesį į aktualią sveikatai problemą, skatinti bendradarbiavimą, ieškoti neatidėliotinų sprendimų, naudingų viso pasaulio žmonių sveikatai.
Žmonijos raidoje maistas yra svarbiausias bioenergetinis šaltinis, atspindintis regiono ir tautos kultūrą. Maistas yra svarbi valstybės valdymo mechanizmo reguliavimo sritis, kurios tikslas – sukurti tolygią bei gana saugią žmonių aprūpinimo tinkamais maisto produktais sistemą. Maisto produktų kokybė ir ypač jų saugumas yra svarbiausias šiuolaikinės maisto pramonės uždavinys. Paskelbta daug duomenų, susijusių su mikrobiologiniu ir cheminiu maisto užteršimu. Per paskutinius dešimtmečius buvo padaryta didelė pažanga medicinoje, maisto moksle ir maisto gamybos technologijoje, tačiau ligos, kurias sukelia produktuose esantys patogeniniai mikroorganizmai, pasilieka didele ir sveikatos, ir ekonomikos problema.
Išsirinkite tinkamus maisto produktus. Perkant bet kokį maisto produktą, patariame vartotojams pirmiausia produktą apžiūrėti, perskaityti informaciją, pateiktą ženklinimo ar kainų etiketėje, atkreipti dėmesį į laikymo sąlygas, vartojimo trukmę, sudėtį. Tikimybė nusipirkti netinkamą produktą bus mažesnė.
Jeigu vartotojas nusipirko netinkamos kokybės, nesaugų maisto produktą, jis savo pasirinkimu turi teisę:
• reikalauti, kad prekė būtų pakeista į tokią pat tinkamos kokybės prekę;
• grąžinti prekę pardavėjui ir reikalauti grąžinti už prekę sumokėtus pinigus.
Šiomis teisėmis vartotojas gali pasinaudoti, jei jis turi prekės pirkimo čekį, ir tol, kol nesibaigė prekės tinkamumo vartoti terminas. Jeigu pardavėjas nevykdo šių reikalavimų, vartotojas turi teisę kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403 arba užpildyti elektroninę skundo formą – anketą (www.vmvt.lt).
VSB inf.