Pasaulinę regėjimo dieną žmonės skatinami pasirūpinti savo akimis

2017-10-11

Pasaulio sveikatos organizacija antrąjį spalio ketvirtadienį yra paskelbusi Pasauline regėjimo diena. Šią dieną žmonės skatinami pasirūpinti savo akimis, apsilankyti pas akių gydytoją, atkreipti dėmesį į aklumo keliamas problemas bei regėjimo sutrikimus.

80 procentų visos informacijos gauname per regėjimą. Iš visų žmogaus kūne dirbančių raumenų akies raumenys yra aktyviausi.  Akys pervargsta nuo skaitymo prastai apšviestoje vietoje arba gulint, valgant ar važiuojant, nuo ilgo darbo kompiuteriu, nesilaikant darbo ir poilsio režimo. Joms taip pat kenkia užterštas ar sausas oras, ultravioletiniai spinduliai, ryškus apšvietimas, akinių nenešiojimas prastai matant, ilgas ir iš nedidelio atstumo televizoriaus žiūrėjimas.

Regėjimo sutrikimai vargina vis daugiau žmonių, kuriems dėl trumparegystės ar toliaregystės tenka nešioti akinius. Regėjimo sutrikimų daugėja ir tarp vaikų. Gana daug moksleivių jau pradinėse klasėse turi nešioti korekcinius akinius. Trumparegystė – dažniausiai pasitaikanti akių refrakcijos yda, kai daikto atvaizdas akyje susidaro prieš tinklainę dėl per stipraus šviesos spindulių laužimo. Tokia akimi toliau esantys daiktai matomi neryškiai, iš arti – gerai.  

Toliaregystė – akių refrakcijos yda, kai daikto vaizdas akyje susidaro už tinklainės. Toli esančius daiktus žmogus mato gerai, arti esančius – blogai.

Deja, nemažai žmonių prastėjantį regėjimą palaiko natūraliu senėjimo procesu ir laiku nesikreipia į gydytojus. Silpstančios akys gali būti ženklas, jog sergama pavojingomis akių ligomis:  katarakta, glaukoma ar amžinės geltonosios dėmės (makulos) degeneracija. Šios akių ligos neretai tampa aklumo priežastimi.

Kreipkitės į akių gydytoją, jeigu jūsų akys:

Šiandien ir vaikai, ir jauni, ir pagyvenę žmonės labai daug laiko praleidžia prie kompiuterio ir televizoriaus ekranų. Prisiminkite pagrindines priemones, kurios mažina kompiuterio į taką regėjimui bei akių nuovargiui, duokite akims pailsėti ir pamankštinkite jas.

Akių mankštos pratimai mažina akių į tampą, gerina regėjimą, stiprina akių raumenis:

  1. 10 kartų greitai mirksėkite.
  2.  Stipriai užmerkite ir atmerkite akis, kartokite tai mažiausiai 5 kartus.
  3. Žiūrėkite porą sekundžių žemyn ir staigiai pakelkite žvilgsnį aukštyn. Pratimą kartokite mažiausiai   5 kartus.
  4. Užmerkite vieną akį , o kitą plačiai atmerkite. Pratimą atlikite su abiem akimis mažiausiai po 5 kartus.
  5. Galvą laikykite tiesiai ir žiūrėkite į kairę, vėliau  -į dešinę. Pratimą kartokite mažiausiai 5 kartus.
  6. Žvelkite į tolį 5 sekundes, vėliau 5 sekundes žiūrėkite į artimą objektą, esantį 30 cm atstumu, pvz., pirštą. Pratimą kartokite mažiausiai 5 kartus.
  7.  Sukite užmerktų akių žvilgsnį aplinkui – iš pradžių pagal laikrodžio rodyklę, po to – prieš laikrodžio rodyklę. Kartokite po 5 kartus.

Kad Jūsų akys būtų sveikos, turite  neužmiršti svarbiausio savo darbo „į rankio“– akių – ir tinkamai jomis pasirūpinti.

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.