Pasaulinė hepatito diena

2017-07-28

 

 

 

Liepos 28-ą minima Pasaulinė hepatito diena. Šių metų šūkis „Nieko nematau, nieko negirdžiu, nieko nesakau!” Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę įvairiomis virusinio hepatito formomis, o nuo šios ligos ar jos komplikacijų kasmet miršta apie 1,4 mln. žmonių.  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, kad ši slapta ir greitai plintanti virusinė infekcija – opi problema ir Lietuvoje. 2016 metais Lietuvoje užregistruota 130 hepatito atvejų, iš jų Plungėje užregistruota 1 hepatitu B serganti moteris. Hepatito virusai sukelia ūminę ar lėtinę infekciją, kepenų uždegimą, kepenų cirozę ar net vėžį.

Virusinis hepatitas A plinta per užterštą virusu maistą ar vandenį, kai jį užteršia šia liga sergantis asmuo. Sergančiųjų hepatitu A nemažėja, tiesiog liga „ateina“ iš kitur – hepatito A virusas atvežamas iš svečių šalių, ir tai viena dažniausių keliautojų ligų. Nuo VHA galima pasiskiepyti.

Apie 60 – 70 proc. užsikrėtusiųjų hepatitu B arba C virusu niekuo nesiskundžia ir jaučiasi gerai, tačiau gali užkrėsti kitus. Kadangi VHB ir VHC retai pasireiškia ūminėmis formomis, todėl daugelis atvejų lieka nenustatyti ir neužregistruoti oficialioje statistikoje. Hepatitai nėra lengvai suvaldoma užkrečiamoji liga, ji dažnai plinta nepastebimai. Nors oficialiai registruojamų susirgimų virusiniais hepatitais Lietuvoje mažėja, tačiau manoma, kad faktinis susirgimų skaičius gali būti kelis kartus didesnis, nes dauguma jų besimptomiai.

Norime priminti, kad hepatitu B galima užsikrėsti:

Skiepai – pagrindinė specifinė profilaktikos priemonė nuo virusinio hepatito A ir B. Nuo virusinio hepatito C skiepų nėra.

Daugiau informacijos http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/artejant-pasaulinei-hepatito-dienai-nuolaidos-tyrimams

 

Parengė Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė Erika Siminavičienė
 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.