„Aš mėgstu vienatvę bei savo pasaulį ir ne visuomet noriu juo dalytis su kitais… Daugelis žmonių mano, kad aš, kaip ir kiti autistiški vaikai, nerodau savo jausmų, tačiau tai netiesa… Aš stengiuosi parodyti, kaip tave myliu… Nors daugeliui atrodo, kad man nereikia draugų, tačiau nepalik manęs nuošalyje… Tiesiog padėk man…“
Šis suaugusiųjų suformuluotas ir dvasinę mažo žmogaus būseną apibūdinantis kreipimasis teprimena, kad balandžio 2 – ąją minima Pasaulinė autizmo diena.
Autizmas – tai į vairiapusis raidos sutrikimas, pasireiškiantis netolygia raida nuo ankstyvos vaikystės, vyraujančiais socialinio bendravimo ir kalbos sutrikimais, elgesio bei interesų ypatumais. Autizmo sutrikimų spektras labai platus – nuo atitolusių, savo uždarame pasaulyje gyvenančių asmenų iki ypatingų gebėjimų ir talentingų žmonių.
Pirmuosius autizmo požymius tėvai gali pastebėti jau kūdikystėje: vaikas nečiauška, neatsako šypsena į šypseną, menkai reaguoja į vardą, kartais atrodo, kad vaikas neprigirdi, akių kontaktas keistas arba jo nėra, savotiškas domėjimasis žaislais, jų dalimis (pvz., mašinos rato sukimas, žaislų rikiavimas į eilę ar dėliojimas tam tikra tvarka), padidėjęs ar sumažėjęs jautrumas aplinkos dirgikliams (garsui, šviesai). Antraisiais metais išryškėja noro dalytis bendra veikla ir dėmesiu su kitais stoka, atsilieka kalbos raida, būdingi smarkūs į niršio priepuoliai, pasireiškia prisirišimas prie ritualų (pvz., visuomet turi eiti į parduotuvę tuo pačiu keliu ir t. t.), išrankumas maistui ir nenoras išbandyti naujų patiekalų (pvz., mėgsta tik kopūstų sriubą), pastebimi keisti, stereotipiniai judesiai (plasnojimas, lingavimas).
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras