Parazitai mūsų organizme

2015-02-24

 


      


       Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 3,5 milijardo žmonių kenčia nuo kokios nors parazitinės infekcijos. Parazitas yra bet kuris organizmas, gyvenantis kitame organizme ir besimaitinantis juo. Parazitai vartoja ir utilizuoja jūsų organizmo maistines medžiagas, o tai darydami kenkia visam jūsų kūnui.

      Parazitines ligas sukelia patogeniniai pirmuonys ir kirmėlės. Pasaulyje registruojama daugiau kaip 250, Europoje – 60, o Lietuvoje – apie 20 rūšių parazitų, sukeliančių žmonių susirgimus. Vieni tokių parazitų – helmintai, kuriais pasaulyje, PSO duomenimis, kasmet užsikrečia ir suserga apie 5 mlrd. žmonių. Helmintai – tai parazitinės kirmėlės, gyvenančios žmogaus ar gyvūno organizme (spalinės, askaridės, plaukagalviai, kaspinuočiai, toksokaros, toksoplazmos ir kt.). Jos sukelia ligas, vadinamas helmintozėmis. Lietuvoje helmintozėmis kasmet suserga apie 18 tūkstančių gyventojų. Iš jų dauguma vaikai iki 12 metų.  Labiausiai paplitę susirgimai —  askaridozė (sukelia askaridės) ir enterobiozė (sukelia mažos, baltos spalvos kirmėlės – spalinės).

       Parazitai gali būti labai įvairūs ir jie gali tarpti visame kūne. Dažniausiai jie gyvena žmonių žarnyne. Vieni maitinasi jūsų maistu, verčia jaustis alkanu po kiekvieno valgio ir neleidžia priaugti svorio. Kiti vartoja raudonuosius kraujo kūnelius ir sukelia anemiją.

        Helmintai – tai parazitinės kirmėlės, kurios, patekusios į organizmą, naudoja jo maisto medžiagas, toksiškai veikia nervų sistemą, nuodija vidaus organus, todėl gali sukelti įvairių organizmo pakitimų. Helmintų gyvenimas susideda iš dviejų etapų – pirmajame, kitaip – tarpiniame, periode vystosi kirmėlės lerva, o antrajame, kitaip – galutiniame, kirmėlė lytiškai subręsta. Žmogaus organizmas dažniausiai yra tarpinis periodas, todėl kirmėlės neauga ir nebręsta, tačiau, migruodamos po organizmą, gali sukelti įvairių audinių uždegimus. Užsikrečiama nuo kačių ir šunų.

        Askaridės – apvaliosios kirmėlės. Užsikrečiama askaridžių kiaušiniais per dirvožemiu suterštas rankas, valgant žalias daržoves, vaisius, geriant nevirintą vandenį. Užsikrėtus per inkubacinį periodą, kuris gali trukti net iki kelių mėnesių, iš kiaušinėlių išsiritusios lervutės su krauju nukeliauja į plaučius, ir tik tuomet atsiranda pirmi požymiai, kurie dažniausiai priskiriami kitoms ligoms. Iš plaučių lervutės pakyla į trachėją, nosiaryklę ir nuryjamos į skrandį, o iš ten patenka į žarnyną, kur ir subręsta. Negydant yra tikimybė susirgti apendicitu, gali susiformuoti kasos uždegimas, žarnyno nepraeinamumas, vemiant kirmėlės gali pakilti į kvėpavimo takus ir sukelti uždusimo pavojų.

        Liamblijos – tai pirmuonys, dažniausiai aptinkami plonajame žarnyne arba tulžies pūslėje. Užsikrečiama per liamblijų cistomis užterštus maisto produktus, vandenį, nešvarias rankas, daiktus, dažnai per gyvūnus. Sąlygiškai laikoma patogeniniu parazitu, nes užsikrėtus gali nepasireikšti jokių simptomų, o susilpnėjus imuninei sistemai ligos požymiai gali staigiai išryškėti.

        Toksoplazmos – tai parazitinė infekcija, savo simptomais primenanti gripą. Toksoplazmozę sukelia vienas iš labiausiai pasaulyje paplitusių parazitinių mikroorganizmų – Toxoplasma gondii.

       Daugelis žmonių net nenumano, kad dėl net 80% negalavimų ir ligų yra kalti būtent jie – parazitai. Parazitiniai mikroorganizmai gali sukelti tokius neįtikėtinus simptomus, kaip odos niežėjimas ar bėrimai, pilvo skausmai, sutrūkinėję lūpų kampučiai, nagų lūžinėjimas, galvos skausmas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, miego sutrikimai, dantų griežimas, knarkimas, seilėtekis, plaukų slinkimas ir kt.

       Štai dešimt požymių, kad jūsų organizme gyvena parazitai:

 • dažnas nuovargis, išsekimas, depresija arba apatijos jausmas;
 • viduriavimas: parazitai paprastai puola žarnyno gleivinę, dėl ko sutrinka virškinimas;
 • odos problemos: sausa oda, egzema, bėrimas, papulės ir opos;
 • nuotaikos ir nerimo sutrikimai: nuotaikų svyravimai, nervingumas, depresija, užmaršumas, nerimastingumas;
 • miego problemos: nemiga, griežimas dantimis miego metu, šlapinimasis į lovą ir sutrikęs miego ciklas;
 • svorio ir apetito problemos: svorio padidėjimas, ilgalaikis nutukimas, apetito netekimas arba nekontroliuojamas alkis, negalėjimas priaugti ar numesti svorio;
 • raumenų ir sąnarių problemos: raumenų skausmas, sąnarių skausmas, raumenų traukuliai, rankų ir/ar pėdų tirpimas, skausmas bamboje, širdies skausmas ir artritiniai skausmai;
 • diagnozuota anemija dėl geležies trūkumo;
 • reprodukcinės problemos, PMS, šlapimo takų infekcijos, cistos ir fibromos, menstruacinės problemos, prostatos problemos, šlapimo susilaikymas;
 • dirgliosios žarnos sindromas: šis sindromas yra vienas iš dažnesnių požymių, kad organizme yra parazitų. Žarnyno parazitai prisitvirtina prie žarnyno sienelių, dėl ko tose vietose kyla uždegimai.

       Geriausias būdas išsiaiškinti, ar yra organizme parazitų – atlikti išmatų tyrimą. Geriausia būtų pasikonsultuoti su patyrusiu mediku, kuris padės išsiaiškinti, kokio pobūdžio parazitinė infekcija jus kankina.

       Parazitams patinka cukrus ir viskas, kas virsta cukrumi. Taigi, jeigu norite jų atsikratyti – atsisakykite cukraus ir stipriai apdorotų maisto produktų. Be to, siekiant iš organizmo juos pašalinti, vartokite maistą ir žoleles, kurios sukuria parazitams priešišką aplinką. Parazitai nepakenčia gencijono šaknies, imbiero, gervuogių, žalio kopūsto, alijošiaus, kokoso aliejaus, moliūgų sėklų, granatų sėklų ir papajų. Šių produktų valgykite kaip įmanoma daugiau, jei norite sveiko žarnyno. Parazitų, ypač kirmėlių, taip pat padeda atsikratyti intensyvus ląstelienos vartojimas.

        Patarimai, kaip atsikratyti ir apsisaugoti nuo parazitų:

 • Nuolat plaukite ar dezinfekuokite rankas, venkite bučiuoti ar kitaip artimai bendrauti su gyvūnais.
 • Atidžiai ir gerai plaukite visas daržoves bei vaisius po tekančiu, vėsiu vandeniu.
 • Visuomet įsitikinkite, kad mėsą ar žuvį gerai termiškai apdorojote.
 • Vartokite daugiau česnako. Kaip žinoma, česnakas efektyviai kovoja su virusais, grybeliais ir bakterijomis.
 • Kartusis kietis, kitaip – pelynas, turi labai stiprų antiparazitinį poveikį. Jį vartoti patariama sumaltą su gvazdikėliais (maždaug 3:1), valgant po trečdalį arbatinio šaukštelio prieš kiekvieną valgį, užgeriant stikline vandens. Nepatartina vartoti ilgiau nei dvi savaites.
 • Bičių pikis – stipriausias natūralus antibiotikas, kuris savo ruožtu naikina parazitinius organizmus.
 • Gerkite daug vandens. Vanduo nuolat reikalingas žmogaus organizmui. Geriant vandenį, valosi žarnynas, gerėja odos būklė.
 • Būtina nuolat stiprinti organizmo imuninę sistemą – valgyti daug vaisių, uogų ir daržovių arba vartoti tinkamai parinktus maisto papildus.

 

Straipsnį parengė
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
E. Siminavičienė

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.