Nuolat stiprinami radiacinio pavojaus stebėjimo ir ankstyvojo perspėjimo pajėgumai

2023-03-17
RADIS stočių tinklas

Radiacinio pavojaus stebėjimas ir ankstyvasis perspėjimas yra svarbus elementas vykdant branduolinių ar radiologinių incidentų ir avarijų prevenciją bei užtikrinant aplinkos bei žmonių apsaugą nuo nepageidaujamo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio.

Radiacinės saugos centras (toliau – RSC), būdamas atsakingas už radiacinio pavojaus stebėjimą ir ankstyvąjį perspėjimą Lietuvoje, skiria ypatingą dėmesį šalies pajėgumams šioje srityje stiprinti. 2021–2022 m. RSC plėtojo radiacinio pavojaus perspėjimo galimybes:

RADIS sistemos stočių tinklo duomenų peržiūros EURDEP žemėlapyje žingsniai

RADIS sistema, kurią sudaro 48 jonizuojančiosios spinduliuotės lygio aplinkoje matavimo stotys (44 jonizuojančiosios spinduliuotės lygio matavimo aplinkos ore stotys ir 4 Neries bei Nemuno vandenyse matavimo stotys), yra vienas pagrindinių radiacinio pavojaus stebėjimo ir ankstyvojo perspėjimo įrankių. RSC specialistai nuolat (24/7) stebi RADIS sistemos teikiamus matavimų duomenis apie jonizuojančiosios spinduliuotės lygį aplinkoje ir radionuklidų sudėtį, modeliuoja radioaktyviųjų medžiagų sklaidą, analizuoja stebėsenos ir prognozavimo rezultatus.

Kaimyninės šalies branduolinės energetikos objektas yra nutolęs nuo Lietuvos valstybės sienos 20 km, o nuo Vilniaus – 50 km, todėl RADIS sistemos stotys tankiausiai išdėstytos pasienyje su Baltarusijos Respublika (10 stočių išdėstytos 10–15 km atstumu viena nuo kitos).

RADIS sistemos stočių tinklo duomenų peržiūros EURDEP žemėlapyje žingsniai

Svarbu paminėti, kad, jeigu Baltarusijos atominėje elektrinėje įvyktų avarija ir Baltarusijos Respublika apie tai nepraneštų Lietuvai, RADIS sistema būtų pirminis informacijos šaltinis apie radiacinio fono pokyčius Lietuvoje.

Visus RADIS sistemos stočių tinklo duomenis Lietuvos gyventojai gali matyti viešai Europos Komisijos radiologinio monitoringo platformos (toliau – EURDEP) interneto svetainėje skelbiamame žemėlapyje (paspaudę čia). Priartinus Lietuvos žemėlapį ir paspaudus ant bet kurio žydros spalvos šešiakampio, kairėje pusėje pasirodys jonizuojančiosios spinduliuotės lygio aplinkoje matavimo stoties pavadinimas bei tuometinė užfiksuota vertė) (žr. 2 ir 3 pav.).

Pastebėjus EURDEP tinklo veiklos sutrikimus, nerimauti nereikia, nes RADIS sistemos duomenis RSC specialistai stebi visą parą tik jiems skirtoje sistemoje.

RADIS sistemos duomenys taip pat teikiami tarptautinei IRMIS sistemai kitų institucijų tarnybiniam naudojimui ir peržiūrai.

Daugiau informacijos apie pasirengimą branduolinei ar radiologinei avarijai galite rasti:

Radiacinės saugos centro inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.