Kovo 6 – 10 dienomis Plungės savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė ir SIŽGB „Plungės viltis” tarybos nariai Romualda Šimkuvienė, Daiva Vaišnorienė, Daiva Vengalienė, Vytautas Drungilas, socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projekto vykdytojas Darius Gintauskas su oficialiu vizitu lankėsi Vokietijoje, Mendene.
Vokiečių partnerystės draugijos „Mendenas-Plungė“ nariai vizitą su „Plungės vilties“ pirmininke R. Šimkuviene planavo jau nuo 2012 metų lapkričio mėnesio. Pažintinę darbo su neįgaliaisiais programą Mendene parengė partnerystės draugijos „Mendenas-Plungė“ vadovė Ulla Amsler ir jos pavaduotojas Klaus Hossbach.
Pirmą viešnagės dieną aplankytas Unos gatvėje įsikūręs neįgalių žmonių klubas „78“. Šis klubas įkurtas suaugusių neįgalių žmonių iniciatyva prieš 30 metų. Klube dirba vienas etatinis darbuotojas (socialinis pedagogas), kuris išlaikomas iš savivaldybės lėšų. Trijų savivaldybių neįgaliems žmonėms yra teikiamos transporto, užimtumo, apgyvendinimo paslaugos. Klubo patalpose gali lankytis ir kitų draugijų nariai. Grupėms skiriama po 2 valandas, o pavieniams neįgaliesiems (su sunkia negalia), kuriuos atveda tėvai, skiriama trumpalaikė globos paslauga. Klubo „78“ darbuotojai administruoja du bendruomeninius gyvenamuosius namus (įsteigtus neįgalių žmonių tėvų privačia iniciatyva): vieną Solling gatvėje ir Villa Dominik Schmölen alėjoje. Nameliuose gyvena žmonės su kompleksine negalia. Grupė iš Plungės lankėsi bendruomeninio gyvenimo namuose Solling gatvėje. Šiame name gyvena 24 asmenys (po vieną atskirame kambaryje). Visi neįgalieji dirba neįgaliųjų darbo reabilitacijos centruose. Gyventi ir dirbti neįgalieji mokosi visą gyvenimą. Pastate įrengtas atskiras kambarys susitikimams su tėvais, prireikus galima nakvoti (pvz.; susirgus – galima slaugyti). Yra dirbtuvės, kuriose neįgalieji kuria smulkius meniškus darbelius.
Kartu su Mendeno partnerystės draugijos atstovais svečiavomės bendruomeniniuose gyvenimo namuose Lendringsene, Clemens-Brentano gatvėje. Čia gyvena 9 gyventojai (atskiruose kambariuose). Ypatingą įspūdį paliko namo tiek išorės, tiek vidaus apdaila sukurta jauki šeimininkiška aplinka.
Buvo lankomasi Iserlono diakonijos Mark-Ruhr dirbtuvėse. Tai profesinio parengimo centras – gamykla, kurioje pagrindinė veikla – pusgaminių surinkimas ir jų tiekimas kitoms įmonėms. Įmonė veiklą pradėjo prieš 20 metų. Turi užsakovų savo gaminamai produkcijai. Darbo centras neįgaliems žmonėms ieško laisvų vietų įgaliųjų / sveikųjų įmonėse. Vokietijos įstatymais reglamentuojama, kad įprastose įmonėse turi dirbti 6% neįgaliųjų nuo visų įdarbintų darbuotojų skaičiaus. Įmonė už tai gauna dotacijas, lengvatas.
Malonų įspūdį paliko priėmimas Mendeno savivaldybės posėdžių salėje. Mero pavaduotoja Bärbel Lewald priėmimo metu papasakojo apie miesto istoriją, apie ūkinę ir politinę situaciją.
Draugiškas dialogas užsimezgė su savivaldybės administracijos darbuotoja Iris Schieferdecker, kuri yra atsakinga už senjorų konsultavimą. Ji pateikė daug informacijos, kokią pagalbą teikia miestas senjorams, kokia svarbi yra pilietinė iniciatyva. Mendeno savivaldybėje taip pat yra įkurta darbo grupė neįgaliųjų organizacijų problemoms išsiaiškinti ir sprendimams priimti. Du darbo grupės nariai yra finansiškai išlaikomi iš savivaldybės biudžeto. Vienas jų administruoja grupės darbą, kitas dirba tiesiogiai su darbo grupės nariais.
Aplankėme Felsenmeer specialią mokyklą. Mokykla pastatyta 1985 metais. Šiemet mokyklą lanko 250 mokinių, iš jų – 90 mokinių su labai sunkia kompleksine fizine negalia. Mokykla dešimtmetė. Mokyklos baigimo pažymėjimą (atestatą) gauna tik tie, kurie įstengia išmokti anglų kalbą. Dirba 85 specialieji pedagogai. Klasėse dirba po 2 mokytojus, dažniausiai mokytojas ir socialinis pedagogas. Klasėse po 10-12 mokinių. Pagal Vokietijos švietimo įstatymą, visi vaikai privalo mokytis, nepaisant negalios. Pradinis mokymas trunka 6 metus. Tėvai moka už vaikų maitinimą, pietūs dienai kainuoja 3 eurus; nemoka socialiai remtini. 85 autobusiukai (perkamos transporto paslaugos) kiekvieną darbo dieną veža vaikus iš namų į mokyklą. Atostogų trukmė: rudens atostogos – 2 sav., Kalėdų atostogos – 2 sav., Velykų atostogos – 2 sav., vasaros – 6 sav. Mokyklos darbo laikas – 8:30-15:15 val. Mokykla turi 3 savo autobusiukus. Stebėjome kūno kultūros pamoką. Sporto salė su pakeliama pertvara, vienu metu vyko dvi kūno kultūros pamokos (atskirai silpnesniems ir stipresniems mokiniams). Pamokos trukmė – 2 akademinės valandos.
Įkvėpti Mendene patirtų įspūdžių, artimiausiu metu organizuosime susitikimą Plungėje ir mielai pasidalysime gauta informacija iš Mendeno.
Už turiningą kelionę esame dėkingi vokiečių partnerystės draugijos „Mendenas-Plungė“ nariams bei jos pirmininkei Ullai Amsler, pasirūpinusiems mūsų delegacijos maitinimu, nakvyne, transportu, oficialiais priėmimais įstaigose, laisvalaikiu (suorganizuota išvyka į Recken požemines olas upės Hönne slėnyje).
Nuoširdų ačiū tariame ir Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorei Astai Beierle Eigirdienei – pagrindinei kelionės rėmėjai, įsigyjant lėktuvų bilietus mūsų bendrijos tarybos nariams. Direktorės Astos Beierle Eigirdienės gebėjimas laisvai kalbėti vokiškai leido sklandžiai bendrauti su specialistais, įstaigų vadovais.
Norime padėkoti Petrui Beinorui už suteiktą paramą smulkioms kelionės išlaidoms apmokėti.
Džiaugiamės, kad Plungėje vis dar yra žmonių, kurie neabejingi neįgaliųjų organizacijų projektų įgyvendinimui.
Parengė SIŽGB „Plungės viltis“ tarybos pirmininkė Romualda Šimkuvienė
Nuotraukose: