Muziejaus erdves puošia restauruoti eksponatai

2017-12-08
 
Prieš restauraciją
 Po restauracijos
 


 

Žemaičių dailės muziejuje kaupiamos ir eksponuojamos muziejinės vertybės, atspindinčios Žemaitijos regiono kultūrinę, istorinę įvairovę, saugomos ir puoselėjamos kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro tradicijos. Plungės centriniai rūmai Oginskių laikais buvo prabangiai įrengti ir apstatyti. To meto visuomenėje Oginskius garsino jų rūmuose saugomos turtingos meno kūrinių, archeologinių radinių, medžioklės trofėjų ir knygų kolekcijos, visoje Žemaitijoje bei Lietuvoje garsėjo ir šeimos muziejus. Po kunigaikščio mirties rūmais rūpinosi jo žmona Marija Oginskienė.

Žemaičių dailės muziejus saugo tik mažą dalelę eksponatų, menančių tuos laikus, kai dvare šeimininkavo kunigaikščiai Mykolas ir Marija Oginskiai – autentiškų vertybių vis sunkiau ir sunkiau surasti. Su didžiuliu dėkingumu muziejininkai priima vertybes, kurias žmonės, išsaugoję per karus ir neramumus, dabar dovanoja muziejui.  Muziejaus istorinių daiktų rinkiniuose saugomas sekreteras (ŽDM GEK 3732 ID 67), kornetas iš Rietavo dvaro orkestro (ŽDM GEK 881 ID), krepšys su dangteliu (ŽDM GEK 3197 ID-54). Iš dovanotų muziejui eksponatų, kuriuos būtina restauruoti, – staltiesė iš kunigaikštienės Marijos Oginskienės buduaro bei  Margaritos Mickevičienės dovanotas XIX a. krėslas – jos senelių Žemaitijos bajorų Juzefos ir Izidoriaus Smilgevičių palikimas. Pateikėja tikslesnių žinių, iš  kur įsigytas šis baldas, neturėjo, bet galima daryti prielaidą, kad  labai panašių baldų būta ir Plungės dvare.  

2008 m. P. Gudyno restauravimo ir konservavimo centro specialistų atliktame šių eksponatų būklės įvertinime užfiksuota, jog jie yra blogos arba kritinės būklės bei priskiriami A ir B kategorijoms. Žemaičių dailės muziejus, siekdamas išsaugoti ir deramai pristatyti šių Žemaitijoje gyvenusių didikų paveldą ne tik mūsų miestui, Lietuvai, bet ir svečiams iš užsienio, turėjo aiškius uždavinius: atlikti šių muziejinių vertybių konservavimo bei restauravimo darbus. Tikslui įgyvendinti Lietuvos kultūros tarybai pateikta paraiška projekto „Kunigaikščių Oginskių palikimas muziejaus erdvių šviesoje“ finansavimui gauti.

Lietuvos kultūros taryba projektui įgyvendinti skyrė 4 300 eurų finansavimą. Kvalifikuoti specialistai – III kategorijos meninių baldų restauratorius Ernestas Rutkovskis ir I kategorijos metalo dirbinių restauratorius Raimondas Bridikis – bei jiems vadovavusi aukščiausios kategorijos meninių baldų restauratorė Laima Statkienė profesionaliai restauravo eksponatus. Perduota ir vertinga vaizdinė informacija apie restauracijos darbų eigą.

Atnaujintoje, eksponatais papildytoje ekspozicijoje „Plungės dvaro ir Oginskių istorija“ moksleiviams vedami edukaciniai užsiėmimai „Muziejaus pasaulyje“. Restauruoti baldai moksleiviams suteikia galimybę gyvai įsivaizduoti aplinką, kurioje gyveno to laikmečio didikai, bajorai.


Irena Jonauskienė, Žemaičių dailės muziejaus vyr. muziejininkė

Restauratorės Laimos Statkienės atsiųstose nuotraukose – sekreteras – komoda prieš restauraciją (S-03) ir po jos (S-02).

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.