Europos mainų ir mokymosi programos URBACT koordinatoriai šių metų gruodžio 9-11 dienomis Rygoje (Latvijos Respublika) organizavo mokymus vietos paramos grupėms, įgyvendinančioms projektus, skatinančius tolygią miestų plėtrą ir sprendžiančius pagrindines miestų problemas. Kadangi URBACT apima 500 miestų iš 29 šalių, teminiai mokymai organizuojami, sujungiant keletą šalių iš karto. Tokie jungtiniai mokymai Estijos, Latvijos ir Lietuvos vietos paramos grupėms buvo organizuoti Rygoje.
Kadangi programos URBACT projektą „4D Miestai“ įgyvendina ir Plungės rajono savivaldybė, mokymuose dalyvavo jos atstovai – Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Piepalienė ir vyriausioji specialistė Rasa Jonušienė bei Plungės rajono savivaldybės URBACT vietos paramos grupės nariai – UAB „Gydora“ vadovas Raimondas Doviltis bei UAB „Pulsanum“ vadovas Tomas Zamulskis.
Renginyje taip pat dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės, įgyvendinančios du URBACT projektus, atstovai. Svarbu pažymėti, kad tik Plungė ir Vilnius dalyvauja šioje tarptautinėje programoje.
Sveikinimo žodį susirinkusiesiems tarė Rygos miesto tarybos narė, Miesto plėtros komiteto vicepirmininkė Vita Jermoloviča. Savo kalboje ji pabrėžė, kad URBACT – atvira erdvė miestų partnerystei, ir ji nuoširdžiai tikinti, kad visi projektai bus sėkmingai įgyvendinti. Linkėdama turiningo darbo, tarybos narė išreiškė viltį susitikti ir kitąmet, nes 2014 metais Ryga – Europos kultūros sostinė.
Mokymus vedė Martin Sookael iš Talino (Estija), turintis patirtį nevyriausybinių organizacijų veikloje, o šiuo metu dirbantis Talino miesto savivaldybėje, vilnietė Kristina Gaučė, dirbanti su miestų plėtros investiciniais projektais „TAEM Group“ priklausančioje įmonėje UAB „TAEM Urbanistai“, bei Sandra Biseniece iš Rygos, taip pat dirbanti su miesto plėtros projektais.
Pagrindiniai seminaro tikslai:
Paaiškėjo, kad tiek dideli, tiek maži miestai susiduria su labai panašiomis miestų plėtros problemomis, todėl URBACT programa siekia surasti tvarius būdus, kaip suvaldyti tas problemas, atrasti bendrus sąlyčio taškus ir padeda vystyti pragmatinius, inovatyvius ir darnius sprendimus tolesnei miestų plėtrai. Todėl pati programa susiduria su šiais iššūkiais:
Kalbėdami apie URBACT vietos paramos grupes, lektoriai pabrėžė, kad svarbiausia sudaryti grupes, atsižvelgiant į jų narių gebėjimus generuoti idėjas, priimti sprendimus, turinčius integralų poveikį miesto socialinėms, ekonominėms, aplinkos problemoms. Be to, svarbu stengtis pritraukti savo srities profesionalus. Idealu, kai grupėje dalyvauja visų trijų sektorių (viešojo, privačiojo, pilietinės visuomenės) atstovai.
Šios grupės turės sukurti vietos veiksmų planus, todėl turi būti reguliariai rengiami susitikimai, juose turi būti kviečiami dalyvauti gyventojų grupių, įmonių atstovai, jaunimas ir pagyvenusieji, siekiant užtikrinti, kad būtų išsiaiškintos ir užfiksuotos neišreikštos ir opozicinės nuomonės.
Mokymų dalyviai buvo supažindinti su URBACT vietos veiksmų plano struktūra. Jo turinyje turi atsispindėti strateginiai tikslai, uždaviniai, rodikliai, siekiant įsivertinti laukiamus rezultatus. Be to – problemos ir variantų problemoms spręsti analizė. Veiksmų plane kartu turi būti pateikti ekonominiai, socialiniai ir aplinkos veiksniai, šiose srityse veikiančių institucijų veiksmai, jų partnerystė, detalus finansavimo planas.
Įgyvendinant URBACT programos projektą „4D Miestai“, taip pat turės būti parengtas vietos veiksmų planas Plungės miesto plėtros verslo, pilietiškumo, sveikatos ir švietimo sektoriuose, kuriuose sveikatos inovacijos vaidina patį svarbiausią vaidmenį, skatinant mūsų miesto ekonominį ir socialinį vystymąsi.
Mokymai Rygoje Plungės rajono savivaldybės atstovams suteikė gilesnių žinių apie programos URBACT tikslus ir metodus, sustiprino gebėjimus vietos veiksmų planavimo procese, supažindino su vietos veiksmų plano rengimo tvarka. Tikimasi, kad šie įgūdžiai bus sėkmingai perteikti kitiems URBACT vietos paramos grupės nariams iš Plungės miesto ir prisidės rengiant svarbų miesto planavimo dokumentą.
Mokymų medžiaga:
Informaciją parengė
Rasa Jonušienė,
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė
Nuotraukų autoriai – Kristina Gaučė ir Gražvydas Kaskelis