Matavimo prietaisai turi būti tikslūs

„Matuoti, seikėti ir sverti valstybės, visuomenės ir privatinės prekybos dalykuose visoje to supratimo platybėje ir visur – visoje Lietuvoje – turi būti vartojami vien matų, saikų ir svarstyklių įstaigų patikrinti ir įspauduoti matai, saikai ir svarstyklės, kurie ir turi būti visuomet prirengti vartoti“ – tai citata iš 1920 m. vasario 7 d. Laikinosios Vyriausybės žinių.

Šiais laikais metrologijai keliami tokie patys reikalavimai. Su metrologija susiduriame kasdien ir įvairiose srityse, pradedant prekyba ar paslaugų teikimu ir baigiant šiuolaikine pramone. Statybinės medžiagos, maisto produktai, degalai perkami pagal išmatuotą ilgį, masę ar tūrį, nuolatos matuojamas sunaudotos šilumos ar elektros kiekis. Todėl įmonės savo veikloje negali apsieiti be įvairių matavimo priemonių: svarstyklių, liniuočių, skaitiklių, degalų įpylimo kolonėlių ir t.t. Jų sąrašas ilgas, o kokios jos naudojamos – priklauso nuo įmonės veiklos. Kadangi matavimo priemonės naudojamos gaminamos produkcijos, parduotų prekių ar suteiktų paslaugų kiekiams nustatyti, jų rodmenys turi būti tikslūs ir patikimi. Matavimo priemonių naudojimas reglamentuojamas Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo ir kitų su juo susijusių teisės aktų.

Primintina, jog teisinės metrologijos reikalavimai taikomi tik teisinio metrologinio reglamentavimo srityse naudojamoms matavimo priemonėms, todėl ūkio subjektai turi sudaryti ir patvirtinti naudojamų teisinei metrologijai priskirtų matavimo priemonių sąrašą.

Nustatant prekių, energijos, paslaugų kiekį ir vertę, tiesioginio pardavimo sandoriuose tarp pirkėjo ir pardavėjo bei atsiskaitant už paslaugas ir prekes, kai nuo jų kiekio matavimo priklauso kaina, sveikatos apsaugos, veterinarijos, aplinkosaugos ir darbų saugos, pašto ir kitose srityse naudojamų matavimo priemonių, turi būti laiku atliktas teisinis metrologinis patvirtinimas, t. y. nustatytu periodiškumu atlikta jų patikra. Matavimų priemonių patikras atlieka Lietuvos metrologijos inspekcijos Metrologijos įstatymo ir ekonomikos ir inovacijų ministro nustatyta tvarka paskirtos paskirtosios įstaigos. Jų sąrašas skelbiamas LMI tinklalapyje adresu: metrinsp.lrv.lt/lt/atviri-duomenys. Matavimo priemonės, neturinčios atitikties metrologiniams reikalavimams įvertinimo, gali būti naudojamos tik asmeniniams tikslams ir teisinei metrologijai nepriskirtose srityse.

LMI primena, kad nuo 2020 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 140 straipsnio pakeitimai, kuriais numatyta griežtesnė administracinė atsakomybė fiziniams asmenims už teisinės metrologijos reikalavimų pažeidimus. Taip pat nuo 2020 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo nuostatos, reglamentuojančios atsakomybę už metrologijos srities teisės aktų pažeidimus juridiniams asmenims, jiems skiriamas sankcijas už metrologijos srities teisės aktų pažeidimus ir atsakomybės taikymo sąlygas. Pažymėtina, kad juridiniam asmeniui gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda nuo 300 eurų iki 3 procentų juridinio asmens metinių pajamų, gautų praėjusiais finansiniais metais, bet ne daugiau negu 15 000 eurų.

Daugiau LMI aktualijų, teisinės bei kitos naudingos informacijos galima rasti tinklalapyje metrinsp.lrv.lt, taip pat kreipiantis į LMI Vakarų regiono skyrių, adresu Plungės g. 29, Telšiai, tel. +370 687 49689.

Lietuvos metrologijos inspekcijos
Vakarų regiono skyriaus inf.

Įvertinti naujieną

Visi komentarai

Komentarų nėra
Skip to content
This site is registered on wpml.org as a development site.