Ritualines paslaugas teikiančioms į monėms karantino metu padaugėjo reikalavimų, tačiau Plungėje veikianti laidojimo paslaugų UAB „Žemaitijos gralis“ griežtai vadovaudamasi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) išleistomis rekomendacijomis ne tik tęsia savo veiklą kaip į prastai, bet ir siūlo keletą inovatyvių sprendimų, kaip, pavyzdžiui, tiesioginės laidotuvių transliacijos internetu.
Ritualines paslaugas Plungėje, Rietave ir aplinkiniuose rajonuose teikianti UAB „Žemaitijos gralis“ yra visiškai pasiruošusi pasirūpinti ir nuo koronaviruso mirusių žmonių kūnais. Dažnai koronaviruso diagnozė būna nustatoma jau po mirties, todėl visais atvejais į monėje imamasi maksimalaus saugumo priemonių.
„Per 28-erius veiklos metus mūsų darbuotojai yra susidūrę su į vairiausiais atvejais, kai tekdavo rūpintis užkrečiamomis ligomis mirusiųjų asmenų palydėjimu į paskutinę kelionę, tad ir šioje situacijoje jie puikiai žino, kaip reikia saugoti save ir kitus“, – pažymi Vidas Valauskas, UAB „Žemaitijos gralis“ direktorius.
Laidojimo namų „Žemaitijos gralis“ darbuotojai naudoja visas reikalingas asmens apsaugos priemones. Dezinfekcinės priemonės pasiekiamos ir gedulo namų lankytojams, jie trumpai instruktuojami, kaip saugiai elgtis atsisveikinimo metu. Itin dažnai valomos ir dezinfekuojamos šarvojimo salės, transporto priemonės. Įmonės viduje yra susitarta dėl tam tikrų bendrų darbo ir bendravimo principų – laikytis 2 m atstumo, pamainų darbas organizuojamas taip, kad jos nesusitiktų tarpusavyje, numatytos kitos darbo organizavimo priemonės, padedančios užtikrinti saugumą.
„Esame vienintelė į monė Plungės ir Rietavo rajonuose, kuri turi visus reikiamus higienos pasus bei tinkamą transportą, kas pandemijos metu yra ypač aktualu. Esame pasiruošę teikti visas ritualines paslaugas mirties nuo COVID-19 atvejais. Koronaviruso aukų kūnų laikymo, transportavimo klausimais visuomeniniais pagrindais konsultuojame Plungės rajono savivaldybės specialiųjų situacijų komisiją“, – pažymi V. Valauskas.
„Žemaitijos gralis“ turi planą ir sunkiausiam scenarijui, jei mirčių skaičius nuo koronaviruso Lietuvoje staigiai pradėtų augti ir karantino metu Lietuvoje būtų nebespėjama laidoti kūnų. Tokiam atvejui bendrovė turi į sigijusi specialių cinko karstų, kurie yra pritaikyti mirusiojo kūno laikymui ilgesniam laikui. Įmonėje numatyta ir vieta jų laikymui.
„Žemaitijos gralio“ laidojimo namai ir gėlių salonas dirba į prasta tvarka, darbo valandos nesikeičia, tačiau karantinas kiek koreguoja pačių laidotuvių tvarką.
„Patys žmonės yra sąmoningi, todėl gedulo namuose nebėra minių, atsisveikinti ateina patys artimiausi. Šarvojimo salėse kėdes esame sustatę taip, kad tarp lankytojų būtų atstumas. Sutrumpėjo ir atsisveikinimo laikas, šarvojimo salėje gedintieji praleidžia nebe dieną ar kelias, o tik kelias valandas. Neveikia viešojo maitinimo į staigos, todėl gedulingi pietūs neberengiami arba tik simboliškai namie, – teigia „Žemaitijos gralio“ vadovas bei priduria, kad šiuo metu kiek keičiasi ir floristikos tradicijos.
„Dėl sutrikusio gyvų gėlių tiekimo iš pagrindinių tiekėjų Olandijoje, jaučiamas gyvų gėlių trūkumas. Tačiau radome sprendimą, kaip nepalikti klientų be gėlių atsisveikinant su artimaisiais. Pradėjome kurti vainikus iš dirbtinių gėlių, kuriuos, norėdami užtikrinti maksimalų saugumą, dezinfekuojame“, – pasakoja jis.
Ne visiems karantino metu į vesti reikalavimai yra priimtini, todėl atsiranda vis daugiau žmonių, kurie priima sprendimą laidotuvių ceremoniją suorganizuoti pasibaigus karantinui ir visiems apribojimams. Tokiais atvejais „Žemaitijos gralis“ teikia urnų saugojimo paslaugą.
„Šią paslaugą teikėme ir anksčiau, tačiau pastebime, jog šiuo laikotarpiu jos paklausa labai išaugo. Yra nemažai artimųjų, kurie priima sprendimą laidotuvių ceremoniją organizuoti po karantino, o iki tol urną su mirusiojo palaikais palikti saugoti mums“, – sako „Žemaitijos gralio“ vadovas ir priduria, kad ieškoti naujų sprendimų skatina atsiradę ribojimai laidotuvėms.
Dar viena naujovė, kurią „Žemaitijos gralis“ ėmė siūlyti remdamasi užsienio šalių patirtimi, – laidotuvių transliacija „gyvai“ internetu. Bendrovė į sigijo specialią video į rangą, profesionalias kameras su stovais. Tad nuo šiol mirusiojo artimieji, negalintys dalyvauti atsisveikinant su velioniu, turės galimybę tai padaryti virtualiai.
„Esame pasiruošę organizuoti tiesiogines transliacijas tiek iš šarvojimo salės, tiek filmuoti mirusiojo lydėjimą į kapines ar kolumbariumą ir pačią laidotuvių ceremoniją. Pandemijos metu tai aktualu, kai laidotuvėse negali dalyvauti saviizoliacijoje esantys asmenys. O ir į prastu metu manome, kad ši paslauga bus paklausi, juk yra senų ar ligotų žmonių, kurie nebepajėgia dalyvauti laidotuvėse, ne visada į jas galimybę grį žti turi ir užsienyje gyvenantys artimieji“, – pasakoja V. Valauskas.
UAB „Žemaitijos gralis“ inf.