2012-09-27
KVIEČIAME Į Å IRDIES DIENOS AKCIJč„
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, minėdamas Pasaulinę Å¡irdies dieną, rugsėjo 30-ą, nuo 10 iki 14 val., visus kviečia į nemokamą Pasaulinės Å¡irdies dienos akciją, kuri vyks Senamiesčio aikÅ¡tėje, prie Plungės kultūros centro. Akcijos metu:
- Sveikatos apsaugos ministerijos ekspozicija lankytojus supažindins su sveikatos apsaugos sistema bei praktiniu sveikatai neigiamų aplinkos veiksnių nustatymu. Apžvelgsime sveikatos stiprinimo būdus, atkreipsime dėmesį į sveiką mitybą, judėjimo naudą, atsparumo ligoms didinimo svarbą, psichikos sveikatą, psichologinio smurto prevenciją ir saugios žmogui aplinkos kūrimą.
- Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai gyventojams demonstruos:
- vandens bendrojo kietumo ir nitratų vandenyje nustatymą (dalyviams, kurie turės nedidelį kiekį vandens) Geriamojo vandens kokybę vartotojai įpratę vertinti pagal skonį, tačiau skanus vanduo ne visada būna kokybiÅ¡kas. Koks vanduo bėga iÅ¡ mūsų čiaupų, semiamas iÅ¡ Å¡ulinių ar Å¡altinių, galime sužinoti tik iÅ¡tyrę vandens mėginius.
Suminis vandens kietumas priklauso nuo jame iÅ¡tirpusių kalcio bei magnio druskų kiekio (Ca2+ ir Mg2+ jonų suma). Å io rodiklio higienos normos nereglamentuoja, nes žmogui jis nekenkia, t. y. tiek kalcis, tiek magnis yra mikroelementai, reikalingi organizmui ir sveikatai. Tačiau didelis vandens kietumas kenkia mūsų buičiai ir odai. Įsigijus minkÅ¡tinimo filtrus, patartina dar kartą iÅ¡tirti vandens kietumą ir įsitikinti, ar natrio jonai nevirÅ¡ija leistino koncentracijos lygio – 200 mg/l, bei vandens pH.
Didžiausi nitratų kiekiai randami Å¡ulinių vandenyje. TrąÅ¡ų, mėÅ¡lo perteklius, kurio nepasisavina augalai, patenka į požeminius vandenis ir užterÅ¡ia geriamojo vandens Å¡altinius azoto junginiais. Tokiais toksiniais tarÅ¡alais, kaip nitratai ar nitritai, užterÅ¡tas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Jie nepaÅ¡alinami nei verdant, nei buitiniais vandens filtrais. Didesni kiekiai nitratų ir nitritų ypač pavojingi nėÅ¡čioms moterims ir vaikams iki 6 mėn. amžiaus. Kūdikiai yra ypač jautrūs nitratams, jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento, todėl iÅ¡sivysto methemoglobinemija, vadinamasis „pamėlusių kūdikių“ sindromas. Apie vandens saugumą galima sužinoti, atlikus tyrimus (geriamajame vandenyje nitratų ribinė koncentracija yra 50 mg/l).
- elektromagnetinio lauko, kurį sukelia kompiuterių vaizduokliai, mikrobangų krosnelės, mobilieji telefonai, antenos, elektros linijos, matavimą. Elektromagnetinis laukas – tai judančių elektrinių krūvių sukurtas fizinis laukas, susidedantis iÅ¡ susijusių ir laike besikeičiančių elektrinių ir magnetinių laukų. Daugėjant nejonizuojančio elektromagnetinio spinduliavimo Å¡altinių ir didėjant intensyvumui, jų poveikis tapo svarbus ne tik gamyklų ar laboratorijų darbuotojams, bet ir visiems gyventojams. Valstybės, norėdamos apsaugoti gyventojų sveikatą, įvedė nejonizuojančio spinduliavimo normas, kuriami matavimo prietaisai, apsaugos priemonės (HN 81:2005; HN 80:2000).
- aplinkos akustinio triukÅ¡mo matavimą. Akustinis triukÅ¡mas – įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų visuma, kuri gali sukelti nepalankias bei kenksmingas pasekmes sveikatai. Žmogus girdi garsus, kurių dažnis yra nuo 16 iki 20 000 Hz. TriukÅ¡mu vadinamas nepageidaujamas žmogui garsas, sklindantis iÅ¡ įvairių (natūraliųjų ir dirbtinių) garso Å¡altinių. Renginio metu bus sudaryta galimybė iÅ¡matuoti žmogaus kalbos garso intensyvumą.
- tabako gaminių tyrimų filmuotą medžiagą, t. y. rūkymo maÅ¡inos RM20 darbą. Renginio dalyviai turės galimybę pamatyti filtrą, ant kurio sukauptos 20 cigarečių dervos. Bus platinama informacinė medžiaga apie NVSPL organizuojamus edukacinius parodomuosius rūkymus moksleiviams.
- Lietuvoje paplitusių ir įvežtinių iÅ¡ tropinių ir subtropinių Å¡alių parazitinių ligų sukėlėjų kolekciją. Renginio metu bus galima pamatyti parazitų mikroskopinius preparatus, sužinoti užsikrėtimo parazitais kelius, apsisaugojimo būdus bei laboratorinės diagnostikos galimybes.
Gyventojai kviečiami pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje. Dalis žmonių net neįtaria, kad serga diabetu. Visame pasaulyje gyvena daugiau kaip 246 mln. žmonių, kuriems diagnozuotas diabetas. Tai sudaro 6% suaugusių (20-79 m. amžiaus) gyventojų. Numatoma, kad 2025 metais sirgs 380 mln., ir tai sudarys 7,1% visų pasaulio suaugusiųjų. Didžiausia diabeto kaina yra ne Å¡imtai milijardų, iÅ¡leistų gydyti komplikacijoms, kurių galėjo nebūti, o kančia, užkrauta sergančiųjų Å¡eimoms (mirtis, luoÅ¡umas, finansinis skurdas), ir nuostoliai, kuriuos patiria Å¡alių ekonomika kasmet dėl žmonių nepajėgumo produktyviai dirbti. Taigi, diabetas paliečia visą visuomenę. Žala yra dar baisesnė, žinant, jog savalaikė diagnostika būtų padėjusi iÅ¡vengti daugelio komplikacijų.
- Radiacinės saugos centras pristatys mobilią laboratoriją su lauko gama spektrometru, kuriuo atliekami oro tarÅ¡os tyrimai. Mobilioji laboratorija aprūpinta jonizuojančiosios dozės galios matavimu eigos metu. Ja galima atlikti radioaktyviųjų Å¡altinių paieÅ¡ką, važiuojant marÅ¡rutu, ir dozės galios matavimų rezultatus sutapatinti su vietovės geografinėmis koordinatėmis. Taip pat galima atlikti oro tarÅ¡os tyrimus, nustatant beta ir gama radionuklidus aplinkoje. NeÅ¡iojamasis (lauko) gama spektrometras identifikuoja nežinomus aptiktus radioaktyvius radinius, atliekant matavimus tiesiog lauke, įvykio vietoje bei nustato radionuklidą, skleidžiantį jonizuojančią spinduliuotę. Čia bus galima pasižiūrėti, kaip veikia:
- mobilieji dozimetrai (dozės galios matuokliai), skirti jonizuojančiosios spinduliuotės Å¡altinių aptikimui bei rizikos apÅ¡vitai įvertinimui, kaip matuojama dozės galia;
- identifikatoriai arba mobilieji spektrometrai, skirti radionuklidų, kurie gali būti Å¡altinių sudėtyje, identifikavimui, pačios medžiagos rizikos grupės nustatymui, pvz., kad tai yra branduolinė medžiaga;
- pavirÅ¡iaus tarÅ¡os matuokliai, skirti įvertinti, koks yra radioaktyviomis medžiagomis užterÅ¡tos aplinkos pavirÅ¡iaus tankis. Taip galima įvertinti apÅ¡vitos riziką gyventojams ar darbuotojams.
- Gyventojai galės sužinoti, ar jų renkami grybai, ūkio apyvokos daiktai, seni laikrodžiai ir kiti daiktai neskleidžia „radiacijosâ€.
- Nacionalinis kraujo centras nuo 12 iki 17 val. kviečia į neatlygintinos kraujo donorystės akciją. Tai bus puiki proga daugiau sužinoti apie kraujo donorystę ir pasikonsultuoti su medikais. Norintys galės sužinoti savo kraujo grupę ir dalyvauti loterijoje.
- Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras suteiks galimybę gyventojams pasimatuoti kraujospūdį, sužinoti kūno masės indeksą, pasinaudoti kūno masės analizatoriumi, kuris parodo tikslų svorį, raumenų, riebalų masės santykį, apskaičiuoja, kiek žmogus turėtų suvartoti kalorijų per dieną, kad iÅ¡laikytų optimalų kūno svorį. Atliekant matavimus kūno masės analizatoriumi, rekomenduojama bent 2 val. prieÅ¡ matavimą nevalgyti.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Å irdies dienos akciją tęs, aplankydamas Plungės rajono seniūnijas:
- spalio 2 d. nuo 10.00 val. iki 12.00 val. – Stalgėnų seniūniją;
nuo 13.00 val. iki 15.00 val. – Žlibinų seniūniją;
nuo 15.30 val. iki 17.30 val. – Platelių seniūniją;
- spalio 3 d. nuo 10.00 val. iki 12.00 val. – Alsėdžių ambulatoriją;
nuo 13.00 val. iki 15.00 val. – Å ateikių seniūniją;
- spalio 4 d. nuo 11.00 val. iki 13.00 val. – Kulių seniūniją;
nuo 14.00 val. iki 16.00 val. – Nausodžio seniūniją;
- spalio 5 d. nuo 8.30 val. iki 10.30 val. – PaukÅ¡takių seniūnijos Grumblių kaimo med. punktą;
nuo 11.00 val. iki 13.00 val. – Žemaičių Kalvarijos ambulatoriją;
- spalio 9 d. nuo 10.00 val. – 12.00 val. – Babrungo seniūniją.
Akcijos seniūnijose metu gyventojai turės galimybę pasimatuoti kraujospūdį, sužinoti kūno masės indeksą, pasinaudoti kūno masės analizatoriumi, kuris parodo tikslų svorį, raumenų, riebalų masės santykį, apskaičiuoja, kiek žmogus turėtų suvartoti kalorijų per dieną, kad iÅ¡laikytų optimalų kūno svorį. Atliekant matavimus kūno masės analizatoriumi, rekomenduojama bent 2 val. prieÅ¡ matavimą nevalgyti. Akcijos metu gyventojai taip pat bus supažindinami su sveikatos stiprinimo būdais, atkreips dėmesį į sveiką mitybą, judėjimo naudą, atsparumo ligoms didinimo svarbą.
Daugiau informacijos tel. 8 (448) 52 034.
Akcija finansuojama LR sveikatos apsaugos ministerijos lėÅ¡omis
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija