Kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu minima Pasaulio tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti planetos gyventojus apie šią pavojingą ligą. Pasaulinę tuberkuliozės dieną Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina kiekvieną visuomenės narį semtis žinių apie nematomą ir klastingą ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti savo, savo šeimos, bendruomenės sveikatą ir gerovę.
Telšių apskrityje praėjusiais metais buvo išaiškinti 63 (2011 m.- 60) nauji atvira plaučių tuberkulioze (TB) sergantys ligoniai ir vienas ekstrapulmoninės TB atvejis: Telšių rajone – 23, Plungės r. – 16, Mažeikių r. – 24 asmenys. Telšių apskrityje sergamumo rodiklis 2012 metais atvira plaučių tuberkulioze buvo 4,19 atvejo 10.000 gyventojų, Lietuvoje šis rodiklis – 3,26.
Stebima, kad nemažai susirgimų atvira tuberkulioze nustatoma jaunų žmonių amžiaus grupėse. 2012 m. Telšių apskrities teritorijose naujai diagnozuota atvira tuberkulioze susirgusių asmenų: tarp 18-29 m. – 14 proc., 30-39 m. – 20,3 proc., 40-49 m. – 20,3 proc., 50-59 m. – 26 proc., 60-69 m. – 9,3 proc., vyresnių – 9,3 proc. Atvira plaučių TB daugiau sirgo vyrai – 68,75 proc. Analizuojant registruotų naujų atviros TB atvejų skaičių tarp miesto ir kaimo gyventojų, tai 2012 m. sirgusių aktyvia TB – 57,81 proc. buvo miesto gyventojai. 2012 metais Telšių apskrities teritorijose net 70,3 proc. sirgusiųjų sudarė niekur nedirbantys asmenys, pensininkai ir invalidai. Praeitais metais nuo tuberkuliozės Telšių apskrityje mirė 15 (2011 m. -9) ligonių.
Šios ligos išaiškinamumas priklauso ir nuo pačių pacientų aktyvumo. Kuo dažniau jie dėl pablogėjusios sveikatos ieško pagalbos, tuo didesnė galimybė nustatyti tuberkuliozę.
Kaip plinta TB?
Tuberkuliozės mikrobai patenka į orą kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosti ar čiaudi. Priklausomai nuo aplinkos, taip išskirti mikrobai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus į kvėpęs TB mikrobais užteršto oro gali tapti infekuotu, tačiau ligos simptomai gali ir neišsivystyti. Žmogus yra infekuotas tuberkuliozės mikobakterijomis, jo organizme esti ligos sukėlėjų, tačiau imuninė sistema sugeba apsaugoti nuo jų žalingo poveikio. Tiems žmonėms ligos simptomai nepasireiškia ir jie nesuserga. Svarbu atskirti buvimą infekuotu tuberkuliozės mikobakterijomis nuo aktyvios tuberkuliozės. Aktyvios tuberkuliozės metu žmogus gali užkrėsti kitus, jam reiškiasi ligos simptomai. Aktyvia tuberkulioze susergama kai dėl tam tikrų priežasčių nusilpsta asmens su infekuoto tuberkuliozės mikobakterijomis imuninė sistema, tuomet organizme bakterijos suaktyvėja ir sukelia ligą arba kai imuninė sistema yra nepajėgi apsaugoti nuo tuberkuliozės bakterijų jau pirmo kontakto su sukėlėju metu.
Kokie ligos simptomai ir požymiai?
– tris ar daugiau savaičių trunkantis kosulys, galimas atsikosėjimas krauju, svorio kritimas, nuovargis, nežymus karščiavimas, šaltkrėtis, apetito netekimas, naktinis prakaitavimas, skausmas kosint ar kvėpuojant;
– tuberkuliozė gali pažeisti ne tik plaučius, bet ir kaulus, sąnarius, šlapimo takus, centrinę nervų sistemą, raumenis, kaulų čiulpus ir limfinę sistemą. Jei tuberkuliozė pažeidžia ne plaučius, o kitus organus, simptomai gali būti labai į vairūs, priklausomai nuo to, kokie organai pažeisti.
Kaip diagnozuojama TB?
Vis dažniau nauji TB atvejai diagnozuojami toli pažengusiose, sunkiose ligos stadijose. Diagnozavus tuberkuliozę, ligonis turi būti kuo greičiau izoliuotas, jam skiriamas gydymas. Tuberkuliozės mikobakterijos gali išplisti visame organizme vienu metu pažeisdamos daugelį organų. Gydytojas ligą diagnozuoja remdamasis klinikiniais simptomais ir instrumentiniais tyrimais:
– krūtinės ląstos rentgenograma (gali būti stebimi balti taškeliai, ten kur imuninė sistema atribojo tuberkuliozės bakterijas nuo sveiko plaučių audinio, aktyvios tuberkuliozės atvejais gali būti stebimi mazgeliai, ertmės).
– skreplių tepinėlis ir pasėlis (skreplių tepinėlis mikroskopuojamas, iš skreplių specialiose terpėse auginamos tuberkuliozės mikobakterijos).
Atspari vaistams TB
Šiandien atsparūs vaistams TB sukėlėjai (atsparūs vienam ar keletui antituberkuliozinių vaistų) yra viena iš pagrindinių sergamumo tuberkulioze problemų.
Pavojingiausia yra dauginio atsparumo vaistams tuberkuliozė. Kuo didesnis skaičius vaistų, kuriems išreikštas tuberkuliozės mikobakterijų atsparumas, tuo mažesnė tikimybė pasveikti. Toks ligonis tampa nuolatiniu infekcijos šaltiniu, pavojingu aplinkiniams. Šių ligonių gydymas užtrunka nuo 9 iki 24 mėnesių, o kartais ir ilgiau. Dažniausiai atsparios vaistams TB priežastis yra nesėkmingo gydymo pasekmės, kuomet gydymas būna nutraukiamas dėl į vairiausių priežasčių: socialinių priežasčių, dėl alkoholio, narkotikų vartojimo, valkatavimo arba dėl nesuvokimo šios sunkios ligos sukeltų pasekmių, nenoro gydytis ir baigti gydymo kursą, gydymo rėžimo pažeidinėjimų.
2012 metais Telšių apskrityje registruoti 32 ligoniai, kuriems nustatytas atsparumas vaistams.
Kaip apsaugoti vaikus nuo tuberkuliozės
PSO kviečia visus atkreipti dėmesį į tuberkuliozę, nes mes galime sustabdyti šią ligą ir siekti, kad pasaulyje niekas nemirtų nuo TB, kad mūsų vaikai pamatytų pasaulį be ligos.
Kadangi vaikai dažniausiai serga besimptomėmis formomis, teisės aktais yra nustatytos grupės vaikų, kurie privalomai profilaktiškai turi būti tikrinami ar neserga TB tuberkulino mėginiais asmens sveikatos priežiūros į staigose. 2012 m. Telšių apskrityje tuberkulino mėginiais asmens sveikatos priežiūros į staigose buvo patikrinti 1135 vaikai, iš jų teigiamai reagavusių – 6,6 proc.: Telšių r. -289, teigiamų -13,49 proc., Plungės r. – 493, teigiamų – 6,0 proc., Mažeikių r. – 353, teigiamų -1,6 proc.. Jeigu reakcija į tuberkulino mėginį būna teigiama, tuomet vaikui atliekami išsamesni tyrimai: jį konsultuoja pulmonologas, atliekama krūtinės ląstos rentgenograma bei kiti tyrimai. Patikrinti vaikus dėl TB būtina jei žinoma, kad šie bendravo su sergančiaisiais.
Viena iš tuberkuliozės profilaktikos priemonių – nemokama BCG vakcina, kuri apsaugo kūdikius nuo sunkių tuberkuliozės formų (tuberkuliozinio meningito, miliarinės TB). Šia vakcina skiepijami visi 2-3 parų naujagimiai. Tačiau apskrities teritorijose analizuojant naujagimių skiepijimą šia vakcina pastaruosius penkis metus stebimas mažėjantis į skiepijimo procentas – 2007 m. buvo paskiepyta 99,6 proc. naujagimių, tai 2012 m. – 98,6 proc.
Svarbu žinoti, kad geras gydymas – tai svarbiausia profilaktikos forma, nes užkrečiamas ligonis tampa neužkrečiamu ir tai sumažina tuberkuliozės plitimą visuomenėje. Taip pat tuberkuliozės profilaktikos veiksmingos priemonės yra gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užtikrinimas, pilnavertė mityba, kuo ankstesnis sergančiųjų asmenų išaiškinimas.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės
skyriaus vedėja Rima Razguvienė