Kovo 12-oji – Pasaulinė glaukomos diena

2015-03-13


       Žmonės bijo ir kitiems, ir sau prisipažinti, kad serga glaukoma. Tačiau ši liga užtrenkia duris – regėjimo nebeį manoma sugrąžinti.

Nėra jokių simptomų

      Glaukoma – tai progresuojanti regos nervo liga, sukelianti negrį žtamą aklumą. Tai liga, kuria gali susirgti kiekvienas. Glaukomos išsivystymą nelemia nei pragyvenimo lygis, nei mityba, profesija ir kiti dalykai. Dažniausiai šios ligos eiga lėtinė, be simptomų. Glaukoma neišgydoma, tačiau, anksti diagnozavus ir paskyrus gydymą, galima sustabdyti jos progresavimą ir išsaugoti regėjimą.

      Glaukoma yra klastinga liga: pradinės stadijos ji neturi ypatingų požymių – žmogui nei skauda, nei akis graužia, jis nejaučia jokių simptomų. Dažniausiai tik į vairūs subjektyvūs nusiskundimai – ašarojimas, perštėjimas, blogi akiniai… Kai pacientas kreipiasi į akių gydytoją, padeda laiku pastebėti pirmuosius glaukomos požymius.

      Ankstyvu laikotarpiu diagnozuoti glaukomą – gana sunki užduotis. Dažniausiai pagrindiniu kriterijumi tampa laikas: stebima, kas per tris-šešis mėnesius vyksta su pirmą kartą nustatytais  pakitimais. Pacientas sekamas, dokumentuojami pakitimai ir po keleto konsultacijų, išryškėjus ankstyviems glaukominiams pakitimams, pradedamas gydymas, kuris trunka visą gyvenimą.

      Pacientai, sergantys glaukoma, turi būti tikrinami reguliariai. Metams bėgant, ligos eiga gali keistis – lėtai progresuoti ar stabilizuotis. Vaikui augant ar suaugusiam pacientui senstant, keičiasi ir akis, o su ja – ir glaukoma.

Nė dienos be akių lašų

      Glaukomos gydymo tikslas yra išsaugoti regėjimą. Šiuo metu svarbiausias gydymo būdas – mažinti akispūdį , kaip vieną pagrindinių rizikos veiksnių, ir taip stabdyti ligos progresą. Ligoniui kasdien tenka lašinti akių lašus. Tai pagal gydytojo nustatytą režimą tenka daryti visą gyvenimą. Vieniems pacientams glaukoma greitai progresuoja, nepaisant gydymo režimo, kitiems pacientams – atvirkščiai, minimaliai gydant liga išlieka stabili. Gali būti, kad paskirtas gydymas po kurio laiko tampa neveiksmingas, todėl, progresuojant glaukomai,  gresia apakti.

Ne pagerina, bet stabilizuoja

      Glaukomos gydymas lazeriu ir chirurginiu būdu taikomas, kai akių lašais nesiseka sustabdyti ligos progresavimo. Po šių operacijų glaukoma išlieka, tik jos progresavimas sustabdomas. Chirurginio gydymo esmė – ne pagerinti, bet stengtis išsaugoti regą. Nepaisant visų diagnostikos ir gydymo galimybių, daug žmonių dėl glaukomos apanka, nes į gydytojus kreipiasi tik 40-60 proc. visų šia liga susirgusių žmonių.

       Profilaktinių priemonių, padedančių išvengti glaukomos, nėra. Svarbu nepamiršti pasitikrinti. Anksti diagnozavus ligą, regėjimą galima išsaugoti.

Rizikos veiksniai:

Glaukomos simptomai:

Kada tėvams reikėtų susirūpinti atžalų regėjimu?

      Pirmoji apžiūra atliekama vos gimusiam kūdikiui. Vėliau iki metų dar būtina pasirodyti oftalmologui. Kitas vizitas, – kai vaikui sukaks treji ketveri metai, dar vėliau vaikai tikrinami prieš pradėdami lankyti mokyklą. Tėvai turėtų būti budrūs ir nelaukti, kol regėjimas bus negrį žtamai pažeistas. Vaikas juk pats nepasakys, kad mato blogiau. Vos pastebėjus, kad vaikas žvairuoja ar pakito vyzdžio spalva, būtina iš karto kreiptis į gydytoją. Tėvai neretai klaidingai mano, kad žvairumas su amžiumi savaime išnyks. Vaiko smegenys vis dar formuojasi, jis mokosi žiūrėti abiem akimis. Jeigu viena akis pažeista ir dėl ligos apanka, vaikui bus daug sunkiau gyventi.

Koks gyvenimas laukia į gimta glaukoma sergančių mažylių?

      Vertinant optimistiškai, jie gyvens normalų gyvenimą nuolat prižiūrimi medikų. Tačiau grėsmė apakti juos lydės visą gyvenimą. Baisiausia tai, kad aklumas – dar ne pabaiga. Liga ir toliau progresuoja, ima varginti nepakeliamas skausmas. Tada tenka pašalinti akį .

Glaukoma ir skaičiai

      Mūsų šalyje kasmet glaukoma suserga apie 10 tūkst. suaugusiųjų ir apie 300 vaikų. Apytikriais duomenimis, glaukoma ir akių hipertenzija (glaukomos rizikos veiksnys) nustatoma penkiolikai gyventojų iš tūkstančio.

      Remiantis statistika, 2010 m. pasaulyje bus 60,5 mln. sergančiųjų glaukoma. Nepaisant diagnostikos ir gydymo galimybių, aklumo dėl glaukomos skaičiai taip pat linkę didėti: 2000 m. pasaulyje buvo 6,7 mln. žmonių, dėl glaukomos apakusių abiem akimis, o 2010 m. – apie 8 mln. Lietuvoje  serga apie 30 tūkstančių žmonių.

       Tikroji glaukomos profilaktika yra akių tikrinimas ir ankstyva diagnostika. Skiepų nuo glaukomos nėra, todėl šiandien galima tik anksti nustatyti ir laiku sustabdyti ligą. Prie to turėtų prisidėti ir minėta Pasaulinė glaukomos savaitė. Juk tik gerai informuota visuomenė supras profilaktinių akių patikrinimų ir ankstyvos diagnostikos svarbą. Laiku išaiškinti rizikos veiksniai, tinkamas gyvenimo režimas, laiku paskirtas gydymas gali padėti išsaugoti regos funkcijas.

 

VSB inf.


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.