„Kiekvienas darbas – išjaustas širdimi“

2015-03-03

       Plungės kultūros centro lankytojai, eidami į vieną ar kitą renginį, kone visada turi progos akis paganyti į parodų salėje eksponuojamus tautodailininkų darbus. Tos parodos svarbios ne tik patiems kūrėjams – ir plungiškiai, ir miesto svečiai puikiai žino apie tradicinėmis tapusias ataskaitines, jubiliejus švenčiančių liaudies menininkų ir kandidatų į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius kūrybos parodas. Ne išimtis ir surengtoji vasario 13-ą.

      Atidarant būsimųjų tautodailininkų parodą, lankytojai susipažino su naujomis kuriančiomis asmenybėmis, jų talentais, pasidžiaugė kūryba.

      Šį kartą atidaryta penkių menininkų darbų paroda. „Visiems mums menas – grožis, gyvenimas su menu būna ne tik gražesnis, bet ir malonesnis“, – sveikindama parodos autorius ir žiūrovus, kalbėjo Plungės kultūros centro vyriausioji tautodailės specialistė bei Lietuvos tautodailininkų sąjungos (LTS) Plungės skyriaus pirmininkė Zafira Leilionienė.

      Anot jos, kai kurie autoriai nori įsilieti į LTS gretas, kiti tik parodo plačiajai visuomenei viso savo gyvenimo kūrybos vaisius. Specialistė priminė, jog tautodailininku gali būti kiekvienas sulaukęs 18 metų, bet yra viena sąlyga – jis turi užsiimti kūrybine veikla. „Lietuva garsėja kūrybingais žmonėmis. Juokaujama, kad, jei mesi kamuolį į būrelį einančių žmonių, būtinai pataikysi į tautodailininką“, – šmaikštavo Z. Leilionienė.

      Du kūrėjai, pretenduojantys įsilieti į tautodailininkų gretas, – Jonas Šakinis ir Eglė Vagnorienė,- pasak specialistės, savo darbus eksponuoti pateikia jau ne pirmą kartą. E. Vagnorienė – veltinio meistrė, parodose aktyviai dalyvauja nuo 2011 metų, gyvena Stalgėnuose. Kaip minėjo Z. Leilionienė, plungiškiai, ko gero, puikiai prisimena vos prieš kelis mėnesius visos Vagnorių šeimos surengtą parodą.

      J. Šakinis – patyręs medžio meistras, parodose dalyvauja nuo 1991 metų. Plungiškiui yra tekę dirbti liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“. Meistras gamina baldus, indus, žvakides.
Nuo 2011 metų parodose dalyvauja įvairių rankdarbių meistrė Vilma Rečkauskienė. Ir šįkart žiūrovai negalėjo atitraukti akių nuo moters megztų riešinių, austų takų, rankšluosčių. Būsimoji tautodailininkė gyvena Platelių seniūnijos Gilaičių kaime, tad yra aktyvi Žemaitijos nacionalinio parko Tradicinių amatų centro narė.

      Dar viena kandidatė į tautodailininkus, taip pat gyvenanti Platelių apylinkėse – Jurgita Balvočienė, – kaip sakė Z. Leilionienė, yra užsikrėtusi pynimu iš popieriaus, parodose dalyvauja nuo 2012 metų, gyvena Pamedinčiuose.

      Anot tautodailininkų kuratorės, abi Platelių apylinkių gyventojos dalyvauja ir Užgavėnių kaukių parodose. Moterys ne tik pačios mezga kaukes, bet šio amato pamoko ir kitus. „Jurgita iš popieriaus, kurį naudoja vietoje vytelių, pripynusi įvairiausių daiktų. Ko gero, ir baldus galėtų nupinti. To jai ir palinkėsiu, kad kitai parodai būtent jų nupintų“, – juokavo Z. Leilionienė.

      Kalbėdama apie kitą parodos autorę, tautodailininkų kuratorė pabrėžė, jog Agnietė Danilevičienė į jokius titulus nepretenduoja, ji tik pristato paprastai, nuoširdžiai akvarele „apdainuotą“ savo krašto gamtos grožį. Nors ši autorė parodoje dalyvauja pirmą kartą, tačiau jos paveikslai rodo, kad menininkė turi daugelio metų kūrybinę patirtį. Kaip sakė Z. Leilionienė, Agnietė ne tik pati tapo nuostabius paveikslus, bet gali ir savo dviem sūnumis, pasekusiais mamos pėdomis, didžiuotis. Tai – Juodkrantėje gyvenantis skulptorius Albertas Danilevičius ir plungiškiams gerai žinomas Tomas Danilevičius.

      Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, sveikindamas kūrėjus, kalbėjo: „Kūrybiškumas – nebūtinai vienos ar kitos technikos įvaldymas. Kūrybiškumas – ieškojimas.“ Direktorius juokavo, jog nė vieno garsaus menininko parodoje neblyksi tiek fotoaparatų blyksčių, kiek Plungėje savo darbus eksponuojant tautodailininkams. Bet fotografuoti ir įamžinti kūrybos vaisius verta, juk, kaip sakė R. Matulis, visa, kas nauja, – gražu ir sulaukia susidomėjimo. „Nebūkite ilgai kandidatais ir nepritrūkite kūrybinės sėkmės“, – parodos autoriams linkėjo Kultūros centro vadovas.

      Tautodailininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkės pavaduotojas Liudas Ruginis džiaugėsi, kad kūrėjų gretas ruošiasi papildyti nauji žmonės. „Stojate į didelę organizaciją, turinčią savas tradicijas. Visi esate verti šio vardo, esate menininkai. Patys pamatysite, kaip žmonės mus myli ir vertina“, – ragino ir drąsino kandidatus.

      Į parodą susirinko ir gausus būrys parodos autorių artimųjų, draugų, bendradarbių. Vieni linkėjo nepritrūkti kūrybinės ugnelės, sėkmės. Kiti džiaugėsi, jog po keleto metų vėl grįžta prie meno. Treti atskleidė, jog apie tai, kad artimasis kuria, išgirdo pirmąjį kartą.

      „Kiekvienas jūsų darbas – išjaustas širdimi, mes matome jūsų širdžių rezultatą“, – baigdama sakė Z. Leilionienė. Gražūs žodžiai išsakyti, darbai apžiūrėti, bet kūrėjai neskubėjo skirstytis – kiekvienas turėjo ką pasakyti kitiems parodos dalyviams, papasakoti apie save. Na, o kovo mėnesį vyksiančioje ataskaitinėje tautodailininkų darbų parodoje trims naujiems LTS nariams bus įteikti pažymėjimai

      Paroda veiks iki kovo 9 dienos.

 

Informacija parengta pagal laikraščio „Plungė“ medžiagą

 

 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.