Jėrubaičiuose – pokalbis su aplinkos ministru apie galimybes šilumos gamybai naudoti kietą atgautą kurą

2017-05-12

   Balandžio 28 dieną Jėrubaičiuose esančioje regioninio atliekų tvarkymo sąvartyno aikštelėje lankėsi aplinkos ministras Kęstutis Navickas, kuris susitiko su Savivaldybės meru Audriumi Klišoniu, Rietavo savivaldybės meru Antanu Černeckiu, Savivaldybės administracijos direktoriumi Vytautu Dičiūnu, Telšių savivaldybės administracijos direktoriumi Sauliumi Urbonu. Mažeikiams atstovavo Savivaldybės administracijos ekologas Virginijus Raudonius. Pokalbyje taip pat dalyvavo Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Rimantas Adomaitis ir jo pavaduotojas Gintas Orda, bendrovės „Veistas“, kuri eksploatuoja čia pastatytus mechaninius ir biologinius atliekų apdorojimo įrenginius, direktorius Deividas Miškinis.

   Su TRATC-o įgyvendintais projektais, veikla ir pasiektais rezultatais aplinkos ministrą supažindino R. Adomaitis. Deja, K. Navickui paklausus, kokį atliekų kiekį pavyksta išrūšiuoti gyventojams, R. Adomaitis prisipažino negalintis konkrečiai pasakyti, nors šiuos duomenis jis, kaip TRATC-o vadovas, turi žinoti.

   R. Adomaitis kalbėjo, jog mūsų regiono miestuose, ypač – prie daugiabučių, atliekoms rūšiuoti nepakankamai paruošta infrastruktūra, o naujoms požeminėms aikštelėms sunku rasti vietą dėl jau esamų komunikacijų tinklo. R. Adomaitis buvo linkęs detaliau kalbėti apie TRATC-o patiriamus kaštus dėl Jėrubaičiuose, prie atliekų sąvartyno, pastatytų valymo įrenginių, kai dalį išvalytos masės vis tiek tenka grąžinti į sąvartyno kaupą. TRATC-o direktorius pažymėjo, kad sąvartyno sekcijos jau užpildytos, o sąvartyno plėtros galimybės – ribotos.

   Kalbėta apie tai, kad visos per sąvartyno vartus įvežtos atliekos tampa mechaninio ir biologinio atliekų apdorojimo įrenginių operatoriaus nuosavybe. UAB „Veistas“ pasirinko būdą išrūšiuotas atliekas deginti termofikacinėje jėgainėje „Fortum Klaipėda“, kuri naudoja atliekas kaip kurą.

   Ministras K. Navickas pastebėjo, kad žymi dalis įrenginiuose išrūšiuotos masės yra pakuotės. Aplinkos ministras svarstė, kad reikia pakuotėms suteikti atskirą kodą.

   Savivaldybės meras A. Klišonis atkreipė aplinkos ministro dėmesį, kad vietoje to, kad atliekos būtų deginamos Klaipėdoje, kietą atgautą kurą būtų galima naudoti ir vietos katilinėse – šilumai gaminti. „Kaip išeina, kad „Fortum Klaipėda“ gamina savo miestui šilumą, gauna už tai pelną, o mes šiai bendrovei dar turime ir už atliekų sudeginimą mokėti?“, – klausė ministro ir Rietavo savivaldybės meras A. Černeckis. Mero A. Klišonio nuomone, jei kietą atgautą kurą būtų galima deginti Plungės šilumos tinklų katilinėse, vartotojams šilumos kaina būtų kitokia, o sąvartynas galėtų būti nuolatinis kuro tiekėjas, be to, ir tokio kuro vežimo kaštai būtų mažesni. Tai, be abejonės, turėtų įtakos skaičiuojant rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą.

   Seimo narys V. Bukauskas pastebėjo, kad Jėrubaičiuose, mechaninio ir biologinio atliekų apdorojimo gamykloje, yra įrenginys, galintis gaminti kietą atgautą kurą, bet jis nuo pat gamyklos atidarymo nenaudojamas. „Po 5 ar 10 metų eksploatavimo atliekų rūšiavimo įrangą reikės atnaujinti. Ar kaštus vėl užkrausite ant paslaugos gavėjų pečių?“ – klausė atliekų rūšiuotojų V. Bukauskas.

   Ministras K. Navickas kalbėjo, jog Lietuvoje planuojama statyti daugiau atliekų deginimo centrų. Tam reikia ir specialių katilų, ir dūmų gaudytuvų. Ar galės kietą atgautą kurą deginti savivaldybių įmonės, reikia ekonominio pagrindimo ir politinio sprendimo. Preliminariai apskaičiuota, kad Jėrubaičiuose atgauto kieto kuro turėtų pakakti aprūpinti šiluma visus Plungės miesto vartotojus.


 

 

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.