Greitosios pagalbos iškvietimas nieko nekainuoja, tačiau tai nereiškia, kad mokėti nereikės, jei pacientas buvo transportuojamas jo paties ar jo artimųjų prašymu, jei tai nėra būtina dėl paciento sveikatos būklės arba dėl melagingų iškvietimų. Pagalba nemokama, bet VšĮ Plungės rajono greitosios medicinos pagalbos darbuotojai per parą vidutiniškai užregistruoja ir išvyksta į 30 iškvietimų, iš jų būna ir melagingų ir berezultačių. GMP administracija, atlikusi iškvietimų analizę per rugpjūčio rugsėjo mėnesius, nustatė, kad per šį laikotarpį GMP brigados į iškvietimus vyko 1 419 kartų, iš jų ,,berezultačiai“ (melagingi) – 70. Vien tik dėl padidėjusio kraujospūdžio vykta net 150 kartų. Pas kai kuriuos pacientus su padidėjusiu kraujospūdžiu vykstama net po 3-4 kartus per mėn. Per du mėn. GMP brigados dėl melagingų ir „berezultačių“ kvietimų nuvažiavo virš 1000 km.
Dar 2015 metais Plungės rajono savivaldybės taryba yra nustačiusi greitosios medicinos pagalbos brigados paslaugos kainą – pacientų transportavimo jų ar jų artimųjų prašymu, jei tai nėra būtina dėl paciento sveikatos būklės- vienos valandos – 16,5 euro; vieno kilometro – 0,4 euro.
Pasirodo, piliečiai į sigudrino į ligoninę važiuoti ir dėl truputį pakilusios temperatūros, kraujospūdžio, pasibaigus ilgą laiką naudojamiems vaistams, netgi atsiradus baimės ar vienatvės jausmui. Pasitaiko, kad namiškiai atveža garbingo amžiaus artimą žmogų, nors jam tiesiog reikia dėmesio, slaugos ir tinkamai vartoti šeimos gydytojo skirtus vaistus. Tada greitosios pagalbos lydimajame lape dažnai būna pažymėta „vežamas į ligoninę reikalaujant namiškiams“ arba ,,su gydytojo siuntimu“. Daugelis nenori vykti į polikliniką, nes reikia registruotis iš anksto, ilgai laukti. Tada ir susidaro eilės, gaištamas gydytojų laikas, kai tuo metu galėtų būti teikiama pagalba tikrai sunkiems ligoniams. Žmonės pradėjo piktnaudžiauti – kam eiti į polikliniką, sėdėti eilėje? Geriau greitoji tegul atveža į ligoninę, padaro visus tyrimus ir t. t.
Tvarka paprasta – kriterijai, pagal kuriuos teikiama skubi pagalba, reglamentuojami į statymais. Jei ligonio gyvybei gresia pavojus ar reikia skubios pagalbos, jis apžiūrimas GMP bendrosios praktikos slaugytojo (felčerio).
Tad kitą kartą pakilus temperatūrai pagalvokite, ar tikrai verta griebti telefoną ir kviesti greitąją pagalbą. Jei ne dėl pacientų, kuriems skubios pagalbos tikrai reikia, tai bent dėl savo pinigų, kad reikės susimokėti už greitosios iškvietimą.
Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė