Vasaros pradžioje vietos žiniasklaida ir jaunimo socialiniai tinklai noriai dalijosi informacija apie dviejų plungiškių sėkmę – suteiktą galimybę dalyvauti Baltijos Amerikos Laisvės fondo organizuojamoje vasaros „Lyderystės akademijoje“, kurios dalyviai net 4 savaites praleidžia ne bet kur, o Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Plungiškių, būsimųjų abiturienčių Gintarės Petraitytės ir Agnės Staupelytės susipažinimas ir pasirengimas dalyvauti šioje stovykloje prasidėjo dar praėjusių metų rudenį. Mat kiekvieną rudenį „Eurodesk“ organizuoja tarptautinės kompanijos „TIME TO MOVE“( „Laikas keliauti“) renginius, kurių metu jaunimui pristatomos įvairios galimybės apie studijas ir įvairias darbo bei savanorystės galimybes užsienyje. Plungės rajono „Eurodesk“ atstovais akredituota Viešoji įstaiga „Edukacija kitaip“. Praėjusiais metais rajono jaunimas šios kompanijos metu ir susitiko su Baltijos Amerikos fondo Lietuvos koordinatore Ingrida Laurinavičiene. Viešnia ne tik išsamiai pristatė fondo veiklą, bet ir įkvėpė plungiškius nepabijoti dalyvauti atrankoje.
Norint patekti į šios vasaros „Lyderystės akademiją“ merginoms teko įveikti ne vieną šimtą varžovų. Jos buvo atrinktos iš 1300 pretendentų – būtent tiek užpildytų anketų šiais metasi pasiekė organizatorius. Kitame etape jų lieka apie šimtą, ir tuomet atrenkama grupė, kurią sudaro visų Baltijos šalių 11-tų klasių jaunimas. Patekus į antrą etapą vyksta tiesioginis pokalbis, kuriame stebima, kaip sekasi bendrauti anglų kalba, kaip gebi pristatyti savo idėjas ir kt. Iki šiol kiekvienai Baltijos šaliai buvo skiriama po 10 vietų, bet šiemet labiau suspindėjo Estijos jaunimas, tad jų pakviesta 15, Latvijos – 12, likusios vietos atiteko mūsų šaliai. Didžiausias smagumas, kad net dvi merginos atrinktos iš mūsų rajono.
Nuo liepos pradžios išvykusios į Jungtines Amerikos Valstijas Gintarė ir Agnė vėl matomos mūsų mieste. Merginos sakė, kad dar negali pabusti iš to nerealaus sapno, kad viskas, ką patyrė, joms vyko iš tikrųjų. Reikėtų priminti, kad „Lyderystės akademija“ – tai vasaros stovykla tiems mokiniams, kurie turi verslo idėją. Tiek Gintarė, tiek Agnė neslepia, kad su verslu jau yra susidūrusios ir tas mėnuo, praleistas JAV, su šios šalies stambių firmų vadovais, joms davė labai daug. Gintarė Petraitytė jau ir savo prekinį ženklą „Drapanas“ turi ir aktyviai plėtoja savo veiklą, Agnė Staupelytė bando save realizuoti per meninę fotografiją, mėgsta tapyti, rašyti. Abi merginos be galo aktyvios Plungės rajono jaunimo organizacijų narės. Gintarė tik šį pavasarį perdavė nevyriausybinės visuomeninės organizacijos „Krantas“ pirmininkės pareigas į kitas rankas, be privalomų pamokų mokykloje dar lanko ir M. Oginskio meno mokyklą. Agnė be galo aktyvi visuomeninėje veikloje, šį pavasarį jai teko vesti „Žinau, ką renku“ diskusijas, būti „Europos jaunimo savaitės“ ambasadore, o kur dar įvairūs konkursai ir olimpiados. Grįžusi iš stovyklos Agnė neslėpė, kad šis mėnuo jai į verslumą leido pažvelgti kitomis akimis. „Galvojau, kad norėsiu studijuoti tik su verslu susijusias studijų programas, bet dabar supratau, kad tikrai ne…“
„Grįžusi supratau, kaip esu pasiilgusi savo šalies, tapau dar didesnė patriotė ir žinau, jeigu ir išvažiuosiu iš Lietuvos, tai vėl nebent į kokią mainų programą“, – dalijosi mintimis Agnė.
„Vaikštant po Niujorką ar Vašingtoną vis negalėjome patikėti, kad tai vyksta su mumis. Juk aplankyti šią valstybę ir jos didingus miestus daugumai yra viso gyvenimo svajonė“, – pasakojo Gintarė. Nors jos buvo dvi iš vieno miesto, grupiniuose užsiėmimuose kartu susitikdavo retai. Kambariuose gyveno po 3 (estas, latvis ir lietuvis), darbo grupės sudarytos, kad galėtum kuo daugiau bendrauti su kitų šalių atstovais. Tiek Agnė, tiek Gintarė atviravo, kad nebuvo jokių bėdų su anglų kalba. „Galvojome, kad bus sudėtingiau, nes Estijos atstovai buvo iš vieno Talino licėjaus, kuriame mokomoji kalba – anglų“, – dalijosi prisiminimais jaunosios plungiškės.
Paklausus, kaip stovykloje pasireiškė tas verslumo ugdymas, viena per kitą ėmė pasakoti, kad kiekviena komanda turėjo paruošti po verslo idėją nuo pačios pradžios, sąmatos sudarymo, marketingo, nuomos sutarčių – žodžiu, parengti tikrą verslo strategiją. „Galiu pasigirti, kad mano komanda laimėjo pirmą vietą“, – džiaugėsi Agnė. Jai antrinusi Gintarė neslėpė, kad parsivežė daug idėjų, kurias tikrai išbandys savo „Drapanų“ versle.
„Ši stovykla mums visam gyvenimui. Abi jau esam „Lyderystės akademijos“ Alumni klubo narės“, – pasakojo merginos. Jos puikiai prisimena, kaip išvykstant rajono savivaldybėje buvo surengta spaudos konferencija, kurioje dalyvavo ir merginų pasiekimais džiaugėsi meras Audrius Klišonis bei Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Jurga Venckuvienė.
Prakalbus apie finansus, jaunosios plungiškės neslėpė, kad didžią dalį kaštų padengė organizatoriai, bet nemažai reikėjo ir savų lėšų, o didžioji dalis skirta transportui – išvykos į pokalbius, į oro uostus ir t. t. Tiek Gintarė Petraitytė, tiek Agnė Saupelytė dėkingos Plungės rajono Jaunimo reikalų tarybai, skyrusiai dalį lėšų iš rajono Jaunimo programos. Suprasdamos, kokia nereali ir neįkainojama patirtis gaunama tokiose stovyklose, būsimos dvyliktokės pasiruošusios pasidalinti ja su rajono gimnazijų vienuoliktokais ir galbūt juos įkvėpti bandyti pildyti anketą (ją galima pradėti pildyti nuo gruodžio pradžios iki kitų metų kovo 11 d.), juk kai bendraamžiai dalijasi patirtimi, ji kartais būna labiau suprantama.
Daiva Gramalienė EURODESK atstovė Plungės rajone