|
Valstybės atkūrimo dieną į šventinius renginius vaikus ir suaugusiuosius kvies muziejininkų organizuoti renginiai: nuo meno parodos, dirbtuvėlių vaikams – iki filmo peržiūros, susitikimų, diskusijų, ekskursijų. O galiausiai – ypatingas momentas: istorinės vėliavos ir beveik pusantro šimto asmenų sudarančio Plungės krašto savanorių sąrašo pristatymas.
Renginių ciklas prasidės vasario 14 d. 17.15 val. kaunietės tekstilininkės Jolantos Šmidtienės atrastos ir ištobulintos autorinės technikos – erdvinio siuvinėjimo parodos „Nimbas“ atidarymu. Valstybės atkūrimo šimtmečiui dedikavusi savo darbus, menininkė įkvėpimo šaltiniu įvardija 17-os metų politine kaline tapusios savo mamos likimą. Išgyventi tremtyje baisiausiomis sąlygomis, neprarasti tikėjimo, vilties ir žmoniškumo jai padėjo ypatingas užsiėmimas – siuvinėjimas savo pačios plaukais ant iš Lietuvos atsiųstų drobinių duonos maišelių. Kaip sako pati parodos autorė, „savo kūrinių cikle nimbus arba aureoles noriu suteikti tiems, kas man sukelia pakiliausius ir išskirtiniausius jausmus: Dievui, mamai, vaikui, tėvynei, profesijai arba svarbiems įvykiams“. Tą pačią dieną, vasario 14-ą, 12 val. Žemaitės memorialiniame muziejuje-Bukantės dvarelyje organizuojamas susitikimas su gyvu praeities liudininku, Lietuvos laisvės armijos savanoriu, šauliu Antanu Petrikiu.
Lietuvos šimtmečio išvakarėse plungiškiai turės išskirtinę galimybę pirmieji pamatyti ką tik į dokumentinę juostą sugulusį filmą apie mūsų kraštiečius – Lietuvos ir Lenkijos visuomenės bei politikos veikėjus Stanislovą ir Gabrielių Narutavičius. Šio filmo pristatymas ir susitikimas su jo kūrėjais Žemaičių dailės muziejuje vyks vasario 15 d. 15 val. Renginyje dalyvaus žurnalistė Daiva Grikšienė ir istorikas dr. Dangiras Mačiulis. Filmas pasakoja apie brolių politinį kelią ir jų reikšmingą darbą dviem už savo laisvę atkakliai kovojusioms tautoms. Kas lėmė ankstyvoje vaikystėje našlaičiais likusių jaunuolių tapatybės formavimąsi? Kokias Lietuvos ir Lenkijos valstybes jie matė, tapę politikos veikėjais? Ar galėjo istorija pakrypti kitaip, jeigu nebūtų įvykę fatališkų įvykių? Su filmo kūrėjais kalbėsime apie tai, diskutuosime apie laisvę, istorijos svarbą šiandieninėje Lietuvoje.
Svarbiausiems Lietuvos Gimtadienio renginiams skirtas penktadienis.. Vasario 16 d. 15 val. Žemaičių dailės muziejuje vyks Pirmosios Nepriklausomos Lietuvos laikotarpio Plungės miesto vėliavos ir Plungės krašto savanorių pagerbimas. Visuomenei bus pristatytas unikalus eksponatas – tarpukario Plungėje plevėsavusi trispalvė, apie 1940 m. saugiai paslėpta plungiškių ir dėl to nepatekusi į okupantų rankas. Tuo pat metu bus eksponuojami net keletą metų kruopščiai rengti Plungės krašto savanorių sąrašai. Juose – apie pusantro šimto iš Plungė krašto kilusių ir čia gyvenusių Lietuvos valstybės ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų pavardžių bei svarbiausi jų biografijos faktai. Kviečiame visus plungiškius atvykti į šį ypatingą renginį ir pagerbti mūsų valstybės ir jos piliečių istoriją, o svarbiausia – surasti ir atpažinti savo šeimos narius, 1918–1920 m. drąsiai stojusius ginti Atkurtos Lietuvos nepriklausomybę.
Tą dieną 11 val. ir 14 val. plungiškius kviesime į ekskursijas, pasakojančias, kaip prie Lietuvos kūrimo prisidėjo istorinės mūsų krašto asmenybės bei žemaičių dailininkai. Vaikučių lauks specialiai jiems įrengtos meno dirbtuvėlės, o sušalusiųjų – karšta arbata ir jaukūs pokalbiai. Ateikite su visa šeima, nuo jauniausio iki vyriausio šeimos nario. Atsiveskite draugus ir bičiulius. Tegu muziejus jubiliejinę Vasario 16-ą tampa plungiškių susitikimo vieta. Paimkime iš praeities tai, ko reikia dabarčiai!
Dr. Jolanta Skurdauskienė Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja