Į 2023-iuosius atsigręžus

2024-01-03

2024-iesies skaičiuojant pirmąsias dienas, noriu atsigręžti į prabėgusius 2023 metus. Metus, kurie buvo kupini darbų ir iššūkių.

Pirmiausia – nuoširdus ačiū Plungės rajono gyventojams, parodžiusiems pasitikėjimą ir per pirmąjį rinkimų turą dar kartą patikėjusiems man mero pareigas. O tai – ne tik pasitikėjimas, bet ir įpareigojimas tęsti darbus, kuriuos esame pradėję. Dėkingas esu ir už tai, kad rinkimuose palaikėte Liberalų sąjūdį – jūsų dėka su socialdemokratais ir „valstiečiais“ turime stabilią daugumą. O stabilumas savivaldybėje, kaip ir valstybėje ar šeimoje, labai svarbus – kai stabilu, žmogus nesiblaško, jis planuoja ir žino, ką darys rytoj, poryt.

Turbūt vienas įsimintiniausių metų įvykių – Plungės baseino atidarymas, kurio laukėme daugiau nei 30 metų. Džiugu, kad projektas įgyvendintas! O matant baseino užimtumą, matant priešmokyklinukų ir antrokų norą išmokti plaukti, akivaizdu, kad baseinas – objektas Nr. 1. Juolab kad jis skirtas ne tik sportui, bet ir rekreacijai, turintis pirčių, ledo kambarį, sūkurinę vonią, vaikų žaidimų erdvę.

Džiugu ir dėl to, kad į baseiną pavyko pritraukti profesionalių plaukimo trenerių, kurie ir mažuosius plaukti išmokys, ir Plungės sporto ir rekreacijos centre plaukimo sporto šaką įsteigė. Tad visai gali būti, kad metų-kitų eigoje jau džiaugsimės ir jaunųjų plaukikų pasiekimais. Juolab kad norinčiųjų lankyti plaukimą netrūksta!

Turim baseiną, o netrukus ir 1 500 vietų sporto salę turėsim. Tiesa, įtampos dėl salės statybos viešojo pirkimo buvo, įsigaliojus žaliesiems pirkimams, daug ką teko koreguoti, bet… Sporto salė, kurioje, kaip ir ankstesnėje, galėsime pakabinti plakatą „Sveiki atvykę į pragarą!“, jau kyla. Ir tai – visų mūsų išsvajotas reikalas. 2023 metais iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos statyboms buvome gavę 1,2 mln. eurų, šiai dienai visi tie pinigai panaudoti. Tad ačiū ir Savivaldybės darbuotojams, ir statybininkams, ir techninei priežiūrai – bendrų pastangų dėka tikrai daug nuveikėm. Šių metų šalies biudžete jau numatyta lėšų darbams tęsti, tad gali būti, kad 2025-aisiais jau džiaugsimės nauja sale. 

Dar vienas svarbus darbas, kuris galbūt mažiau samba viešojoje erdvėje, – tai Specialiojo ugdymo centro rekonstrukcija. Sutvarkius pastatą, ši įstaiga paslaugas teiks ne tik plungiškiams, bet ir viso regiono (15–17 savivaldybių) vaikams su negalia, turintiesiems autizmo spektro sutrikimą ir pan. Tokios įstaigos nebus nei Klaipėdoje, nei kituose regiono miestuose. Tad mums patikima itin svarbi misija. O įkurtuves turėtume švęsti 2025 metų viduryje.

Džiaugiamės, kad išvengėme tų problemų, su kuriomis susidūrėme 2022 metų pabaigoje, likus nepanaudotų kelių priežiūrai skirtų lėšų. 2023 metai buvo itin darbingi: pabaigta tvarkyti Sodų gatvė Varkaliuose, daug darbų padaryta rekonstruojant Telšių gatvę. Kai tik orai leis, „Plungės lagūna“ darbus tęs, bet ir dabar akivaizdu, kad gatvė jau kitokia.

Puiku, kad plungiškių mokesčių mokėtojų pinigais daug nuveikėme Plungės S. Nėries gatvėje. Ir mums patiems tai buvo ir iššūkis, ir gana netikėta. Gavus ESO pranešimą, kad jie planuoja S. Nėries gatvėje šalinti oro linijas ir kabeliuoti jas po žeme, teko skubiai spręsti gatvės apšvietimo klausimą. Tad kartu ėmėmės ir paprastojo gatvės remonto. Manau, lėšas panaudojome ypač racionaliai: dalyje S. Nėries gatvės – ne tik naujas apšvietimas, bet nauja asfalto danga, šaligatvių bortai ir patys šaligatviai, be to, išsprendėme seną problemą dėl automobilių stovėjimo prie „Nykštuko“ darželio. Apšvietimą įjungėme prieš Kūčias.

Matydami, kad gana neblogai renkamas biudžetas ir atsižvelgdami į religinių bendruomenių prašymus, galėjome rimčiau joms pagelbėti. Kartu su parapijiečiais sutvarkėme Stalgėnų bažnyčią – ji ir paremontuota, ir perdažyta. Už tai, kas padaryta, esu dėkingas ir iniciatyvų nestokojančiam parapijos klebonui Donatui Žukauskui, ir visiems dirbusiems, ir gyventojams. Savivaldybės pagalbos reikėjo ir vienai seniausių Lietuvoje – Alsėdžių – bažnyčiai, kur savo „darbą“ padarė kinivarpos. Joms naikinti teko panaudoti specialias dujas. Metodas pasiteisino, viską operatyviai sutvarkėme, o kitąmet, tikimės, jau galėsime tvarkyti bokštą. Ačiū tariu ir į Žemaičių Kalvarijos bendruomenę puikiai įsiliejusiam naujajam klebonui Modestui Ramanauskui – už sklandžiai praėjusius atlaidus, atnaujintas Kryžiaus kelios stotis, parapijos namus.

Metai išskirtinai aktyvūs buvo pilietiškumo prasme: a. a. Gintauto Vaitkevičiaus sūnus Linas Vaitkevičius surengė labdaros ir paramos koncertą, kurio lėšas paskyrė sergantiems vaikams; o Kantaučių bendruomenė, Linas Ramanauskas ir kiti vietos lyderiai surengė fantastinį koncertą, kurio metu suaukotus pinigus, o jų – net 18 472 Eur, paskyrė savo bažnyčios vargonams restauruoti. Trūkstamą dalį, kaip ir pažadėjau, skirsime iš Savivaldybės biudžeto.

Metus vainikavo džiugesys Plungės bažnyčios šventoriuje, kur Kūčių vakarą buvo įjungtas naujas bažnyčios apšvietimas, kuriam įrengti lėšų skyrė Savivaldybės taryba. Tad dabar Plungės bažnyčia, kurios statybą pradėjo kunigaikštis Mykolas Oginskis, itin didinga, iš toli šviečianti.

Džiaugiuosi ir gražiomis miesto bei rajono gyventojų iniciatyvomis, kad per šventes visur būtų šviesiau ir džiugiau. Atskirai padėkoti noriu Medelyno gatvės gyventojams, kurie savo lėšomis kalėdiškai papuošė visą gatvę. Pernai Salantų gatvę padabino ten įsikūrę verslininkai. Ir surengę gražiausiai papuoštų erdvių konkursą pamatėme, kokie jūs, brangieji, išradingi. Pavyzdžiui, Žemaičių Kalvarijos Šašaičių gatvės gyventojai Naujųjų metų laukia kartu su pačių sukurtu drakonu!

Esame sportiška Savivaldybė, o 2023-iaisiais mūsų sportininkai ypač pasistengė: įspūdingai „šovė“ „Plungės“ vardu pasivadinusi Igno Razučio vadovaujama 3 x 3 krepšinio komanda, pasaulio mastu pasiekusi tokių rezultatų, kokių nesame turėję, o mūsiškis ilgų distancijų bėgikas Andrius Preibys tapo… Pasaulio čempionu! Tokie dalykai tikrai „užveda“ kiekvieną iš mūsų, o ypač – vaikus.

Didžiulis darbas nuveiktas ir kultūros srityje. To rezultatas – beveik 1 000 plungiškių yra pakviesti į Dainų šventę. Tai rodo, koks stiprūs mūsų kultūrinis pagrindas, nes nėra kito tokio rajono, kuris deleguotų tokį skaičių atstovų.

Dar vienas išskirtinis įvykis – Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija suformavo kadetų klasę ir yra viena iš trijų Lietuvos mokyklų (dar Kaune bei Klaipėdoje), pasirinkusių būtent tokią ugdymo kryptį. Neseniai teko dalyvauti Lietuvos karo akademijoje vykusiame kadetų mokyklų susirinkime, kurį moderavo krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus. Visi pripažįsta: mūsų darbas, kurį darome kasdien, duoda puikių rezultatų.

2024 metai – Drakono metai. Aš jais gimęs, tad tikiuosi asmeninės sėkmės ir, žinoma, sėkmės mums visiems. Svarbiausia – kad nebūtų karo ir kad tie veiksmai, kurie vyksta Ukrainoje, Izraelyje, pagaliau liautųsi. Mano močiutė, kuriai teko patirti karo baisumus, sakydavo: viskas gerai, svarbu, kad nebūtų karo. Tą patį sakau ir aš: svarbu, kad būtų taika, o visa kita galime sukurti savo darbu ir fantazija.

Šie metai – rinkimų ir referendumo metai. Visus plungiškius iš anksto kviečiu palaikyti dvigubos pilietybės įteisinimą. Mums tai reikalinga – kad išvykusieji galėtų dirbti vardan Lietuvos ir kad visi kartu galėtume judėti į priekį. Žinoma, svarbūs ir Europarlamento, ir Prezidento rinkimai. Atėjus rinkimų dienai, būtinai juose dalyvaukime, o savo balsą atiduokime už žmogų, kuris mūsų šalyje būtų Nr. 1 ir kuris tinkamai atstovautų mūsų valstybei. Spalį – Parlamento rinkimai. Nors reitinguose Seimas vertinamas ne aukščiausiu balu, bet tai ta institucija, kuri priiminėja teisės aktus. Jai reikia skirti ypatingą dėmesį, nes juk valdžią turime tokią, kokią patys išsirenkame.

Džiaugiuosi, kad dabartiniame Seime turime žmonių, kurie mums labai pagelbėja – Jonas Varkalys, Jurgis Razma, Giedrius Surplys, Algirdas Stončaitis. Kartu dirbdami, ir gerų rezultatų pasiekime, o kai mokame „rokoutėis“, tai viskas – tik į gerą. Beje, paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje priėmėme sprendimą dėl 2024-ųjų paskelbimo Žemaitiško rašto metais. Žemaičių kalba, o ją mes turime, gyva, bet kad ir toliau gyvuotų, turime puoselėti ir raštą. Na, o kai žinosime savo šaknis, kai vertinsime savo kalbą, kultūrą, istoriją, būsime stiprūs. Tokie, kuriems jokios negandos nebaisios.

Sveikų, taikių, sėkmingų ir džiugių 2024-ųjų, brangūs rajono gyventojai!

Su pagarba Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.