Gruodžio 1-oji – Pasaulinė AIDS diena

2016-12-01

           Pasaulinė AIDS diena minima nuo 1988 m. Šiais metais į vyko visų pasaulio šalių sveikatos ministrų susitikimas, kurio metu nuspręsta keistis su šia liga susijusia informacija tarp medikų ir minėti gruodžio 1-ąją kaip kovos su AIDS dieną.

         Nuo 1981-ųjų, kada buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti. Sergančiųjų AIDS ir nešiojančių ŽIV Lietuvoje irgi daugėja, todėl reikia susirūpinti brangiausiu žmogaus turtu – gyvybe.

         Nuo to laiko, kai buvo užfiksuoti pirmieji susirgimai, jau mirė beveik 40 milijonų vyrų, moterų ir net vaikų. Šiuo metu Lietuvoje išaiškinti 832 ŽIV užsikrėtę žmonės. Esama į vairių teorijų, iš kur atsirado šis virusas, tačiau labiausiai pagrį sta yra ta, kad Afrikoje žmonės, gerdami beždžionių kraują, užsikrėtė beždžioniška liga, kuri mutavo ir tokiu būdu atsirado ŽIV. Šiuo metu ŽIV yra dviejų tipų: ŽIV-1, paplitęs Afrikoje, ir ŽIV-2, – Europoje. Vienas nuo kito truputį skiriasi tuo, kad ŽIV-2 klinikiniai požymiai nėra tokie baisūs kaip afrikietiško ŽIV. Virusas, pažeisdamas imuninę sistemą, per kelerius metus sukelia AIDS, o žmonės miršta nuo peršalimo, plaučių uždegimo, išsekimo, gripo ir kitų ligų, nes organizmas tampa joms neatsparus.

         ŽIV užsikrečiama trimis būdais: per kraują, lytiniu būdu ir per motinos pieną. Užsikrėtimo tikimybė lytiškai yra nuo 1 iki 10 procentų. Užsikrečiama, kai sergama lytinėmis infekcijomis, nes tada lytinių organų oda būna labai pažeidžiama. Taip pat labai nemaža tikimybė užsikrėsti analinio akto metu.

         Šimtaprocentinė tikimybė užsikrėsti ŽIV yra per kraują. Perpilant kraują, būtina jį patikrinti, tačiau, jei donoras užsikrėtė neseniai dėl inkubacinio periodo viruso kraujyje galima ir nepastebėti. Tokiu atveju antikūnai vis tiek patenka į kraują, ir po kurio laiko žmogus tampa ŽIV nešiotoju. Dar vienas, retesnis, bet galimas būdas užsikrėsti yra per motinos pieną. Lietuvoje kol kas nėra užregistruota tokių atvejų, nors infekuotų moterų yra. Taikant tinkamas gydymo priemones, galima išvengti kūdikio ligos, net jei mama ir infekuota ŽIV.

         Pasauline kovos su AIDS diena tik norima priminti pasauliui, kad patys žmonės gali apsisaugoti nuo mirties, tikrindamiesi kraują, mylėdamiesi su „sargiais“ ir nuolat primindami savo artimiems apie AIDS grėsmę, kuri tvyro kiekviename Žemės kampelyje. Lietuvoje tokia šviečiamąja veikla užsiima Lietuvos AIDS centras, ne vien tik leisdamas žurnalą „Saugok sveikatą“, bet ir dalydamas švirkštus narkomanams, prezervatyvus prostitutėms. Taip pat juos nuolatos konsultuoja ir tiria sveikatą. AIDS centras taip pat padeda ir jau infekuotiems žmonėms kovoti su negalia ir socialine atskirtimi.

         Norint išsiaiškinti, ar žmogus  yra užsikrėtęs ŽIV, reiktų atlikti ŽIV nustatymo testą, kurį pasidaryti galime bet kurioje gydymo į staigoje.

         Pasaulio, o taip pat ir Lietuvos, muzikantai kasmet išreiškia savo nuomonę apie AIDS, koncertuodami labdaros koncertuose. Šiais koncertais siekiama priminti šios XX amžiaus “giltinės” priežastis ir parodyti, kaip jaunimas gali nuo to apsisaugoti.

         Šios dienos simbolis – raudonas kaspinėlis, kuris segimas norint pagerbti mirusius nuo AIDS. Niekada neužmirškime, kad kiekvienas iš mūsų gali susirgti šia baisia liga.

         Norėdami į tvirtinti Jūsų žinias, kviečiame išspręsti kryžiažodį . Atsakymus siųskite iki gruodžio 23 d. el. paštu plunges.sveikata@gmail.com. Laimėtoją skelbsime gruodžio 27 d. ir jam padovanosime abonementą į sporto klubą „Era”. Nauji metai – nauji iššūkiai.

Pridedama. Kryžiažodis. Konkurso nuostatai.


VSB inf.


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.