Gegužės 7-oji – Europos širdies nepakankamumo diena

2016-05-06

 

 

       Lyg ir ne naujiena, kad širdies ir kraujagyslių ligos nusineša daugiausiai tiek Europos, tiek Lietuvos gyventojų gyvybių. Šalies kardiologai dar kartą pasidalijo grėsminga statistika, kad ši patologijų grupė yra dažnesnė nei visos vėžio formos, bei priminė, kad koronarinė širdies liga prasideda ne nuo skausmų krūtinėje ar širdies infarkto, bet gerokai anksčiau – nuo žalojančių įvairių rizikos veiksnių.

       Europos kardiologų asociacijos duomenimis, 2015 m.  apie 45 proc. mirčių buvo sąlygoti širdies ir kraujagyslių patologijų, apie 20 proc. visų Europos Sąjungos piliečių miršta nuo išeminės širdies ligos.

       Didžiausią susirūpinimą sukelė Lietuvos vyrų vidutinė gyvenimo trukmė – 68,4 metų. Iš visų europiečių – tai yra mažiausias skaičius. Moterų situacija geresnė – 74,4 m. Aterosklerozė, miokardo infarktas, arterinė hipertenzija ir kiti širdies sutrikimai dažnai pakerta darbingo amžiaus žmones, dažnas susirgęs lieka neįgalus ir nedarbingas. Labai svarbus laikas. Lietuvoje kasmet miokardo infarktu serga apie 7 tūkst. žmonių. Kasdien šia liga suserga apie 20 žmonių ir 3 iš jų miršta. Siekiant pagerinti situaciją, dar 2014 m. įtvirtintas miokardo infarkto gydymo centrų (klasterių) steigimas. 2014 m. patvirtinta tvarka, kad pacientas, susirgęs miokardo infarktu, kaip galima greičiau pasiektų intervencinės kardiologijos centrą, kuris yra arčiausiai jo ir kur jam gali būti suteikta šiuolaikinė pagalba. Šiandien Lietuvoje yra 5 tokie centrai, kur skubi pagalba teikiama 24 valandas per parą.

       Kada širdies raumuo nepakankamai aprūpinamas krauju, atsiranda miokardo infarktą rodančių simptomų:

– spaudimo, plėšimo, veržimo jausmas arba skausmas už krūtinkaulio, kairėje arba dešinėje krūtinės ląstos pusėje;

– skausmas gali plisti į kaklą, žandikaulį, rankas, pečius, nugarą, duobutės sritį;

– skausmo trukmė nuo 20 min. iki kelių valandų;

– skausmą gali išprovokuoti neįprastai didelė fizinė arba emocinė įtampa;

– skausmas neišnyksta pavartojus nitroglicerino;

– gali būti dusulys, pykinimas, vėmimas, prakaitavimas, širdies plakimas, baimė, neišvengiamos mirties jausmas, sąmonės netekimas.

       Atsiradus bent vienam iš šių simptomų, būtina kreiptis į gydytoją arba skambinti 112.

       Kardiologai nuogąstauja, kad neretai patys pacientai nesikreipia į medikus tada, kai tai yra būtina. Kai kalbame apie širdies ir kraujagyslių ligas, kalbame apie labai platų patologijų spektrą. Pirmiausia, kalbame apie vidutinio amžiaus žmogų, kuris tarsi sveikas ir dar negalvoja galintis susirgti širdies ir kraujagyslių liga. Dažniausiai toks žmogus turi daug rizikos veiksnių. Atrodytų, rūkymas nieko nelemtų vidutiniame žmogaus amžiuje, tačiau šis rizikos veiksnys vėliau gali pasireikšti įvairiais pažeidimais. Skaičiuojama, kad Europoje bei Šiaurės Amerikoje galėtų būti apie 26 mln. gyventojų, kuriems yra nustatytas širdies nepakankamumas. Per artimiausius penkerius metus kas antras jų turi tikimybę mirti. Todėl širdies nepakankamumas pastaraisiais penkeriais metais yra laikomas naująja epidemija. Laiku nekoregavus rizikos veiksnių, neužkirtus kelio išsivystyti širdies pažaidai, mes turime funkcijos sutrikimą.

       Norint sumažinti išties kraupią mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų statistiką, savo sveikata turi susirūpinti patys žmonės. Gyvename tame regione, kur turime nemažai rizikos veiksnių. Vyresnio amžiaus žmonės (iki 90 proc.) kenčia nuo arterinės hipertenzijos, kuri yra mūsų genetiniame fonde. Pastebima, kad per penkerius metus ypatingai išaugo moterų rūkymas, padaugėjo cukriniu diabetu sergančių pacientų, yra padidėjęs cholesterolio kiekis bei vis daugiau žmonių yra nutukę. Tai ir yra atsakymas į klausimą, ką darome ne taip, kad mūsų išeminės širdies rizikos veiksniai tik auga. Tai yra tie veiksniai, kuriuos galime ir privalome koreguoti patys.

       Gydytojai dalijasi sveiko žmogaus kodu – 035140530. 0 reiškia įsipareigojimą nerūkyti. 3 – bent tris kartus per savaitę turime būti fiziškai aktyvūs. 5 – tiek kartų per dieną reikia valgyti vaisių ir daržovių. 140 – atsitiktinio matavimo metu kraujospūdis turi neviršyti šio skaičiaus. 5 – bendrojo cholesterolio koncentracija nevalgius neturi viršyti šio skaičiaus, 3 – tiek negali viršyti blogasis cholesterolis ir, galiausiai, 0 – reikia stengtis pagal savo amžiaus grupę turėti normalų kūno svorį ir neturėti cukrinio diabeto. 7 skaičiai įprasmina visą mūsų siekiamybę, kaip turime elgtis, kad būtume sveiki.


VSB inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.