Gegužė – mobilaus darbo su jaunimu pradžios mėnuo

2023-05-16

Nuo gegužės mėnesio Plungės atviro jaunimo centre startuoja nauja iniciatyva: pradedamas organizuoti mobilus darbas ir kaimiškojoje vietovėje. Pirmasis mobilaus darbo renginys – Šeimos diena Stalgėnuose.

Padeda atskirti gėrį nuo blogio

Žmogaus elgsena, jo gyvenimo būdas priklauso nuo vertybių, nuostatų, norų. Tai ypač svarbu priimant esminius gyvenimo sprendimus svarstant, kaip protingiau pasielgti. Mūsų elgesį labai lemia vertybių sistema, o vertybės susiformuoja gyvenimo pradžioje ir paprastai nekinta iki gyvenimo pabaigos. Vertybės apima įsitikinimus, veiklą, nuomones, moralines normas, tradicijas, savireguliaciją, vaizduotę ir visuomeninę nuomonę. Vertybės padeda mums atskirti gėrį nuo blogio. Todėl kalbėti apie darną, bendravimo svarbą, šeimą, burti bendruomenę kartu veikti, prisiminti mūsų tėvų, senelių tradicijas, žaidimus, papročius yra labai svarbu. Daug pasaulyje ugdymo ir mokymo įstaigų, tačiau pastebėta, kad darni šeima – geriausia aplinka ugdyti vaikus, švęsti šventes, pajusti artimųjų paramą, išmokti namų ruošos įgūdžių. Tačiau tėvų užimtumas, ekonominė migracija, tarpusavio susvetimėjimas, prastas pasirengimas savo vaidmeniui lemia dėmesio trūkumą vaikams, auklėjimo spragų atsiradimą, kurios gali turėti lemiamos reikšmės jų likimui.

Minėjo šeimos dieną

Į namus darna be pastangų, be bendravimo, kultūros ugdymo, deja, neateina. Todėl labai svarbu, kad ne tik mokymo, bet ir laisvalaikį organizuojančios įstaigos ugdytų empatišką, dėmesingą artimiesiems, socialų, bendrauti sugebantį jaunimą. Globalėjančiame pasaulyje pamažu užmirštamos senosios tradicijos, apeigos, lieka tik užstalė ir vaišės. O po vaišių padaugėja traumų, susižalojimų konfliktų. Jaunimo centrai padeda paaugliams tobulėti, gyventi įdomų, turiningą gyvenimą, nepatirti skriaudos dėl socialinės padėties ar tėvų dėmesio stokos. Todėl būtina jaunimą mokyti dirbti, lavinti gabumus ir švęsti taip, kaip šventė mūsų senoliai su dainomis šokiais, žaidimais, lenktynėmis, kas vikresnis, sumanesnis, sąmojingesnis. Minėti Šeimos dieną noriai į Stalgėnus rinkosi Plungės atviro jaunimo centro lankytojai ir savanoriai, jų pasitiko stalgėniškis ponas Juozas ir būrys Stalgėnų vaikų dienos centro lankytojų. Jaunimas kartu ruošė pramogoms, laisvalaikiui tinkamą erdvę, nešiojo suolus, stalus, sėdmaišius, dėliojo vaišes. Šiltai pavasario popietei puikiai tiko vaisiai ir nuostabus Stalgėnų vaikų dienos centro darbuotojos Sigitos iškeptas obuolių pyragas.

Jaunimas niekuo nesidomi?

Stebėdami Jaunimo centro veiklą, skeptikai replikavo – neva, šiuolaikinio jaunimo nuo kompiuterio neatplėšit, tradiciniai amatai neatitinka šiandieninio jaunimo poreikių. Buvo teigiama, jog jaunimas niekuo nesidomi. Tačiau Plungės atviro jaunimo centre jauniems žmonėms būti smalsiais, norėti naujų įspūdžių, kompiuteris netrukdo. Jie domisi ir bibliotekos renginiais, gamina sau užkandžius, žaidžia stalo žaidimus, kartu klausosi muzikos, noriai vyksta į išvykas. Į Stalgėnus atvykę svečiai iš Plungės tapo įdomiu kasdienybės paįvairinimu stalgėniškiams, o etnologo Jono Kavaliausko vedami užsiėmimai ir puiki atrakcija, primenanti, kokios veiklos, kokių žaidimų prasimanydavo mūsų senoliai. Etnologas papasakojo apie senolių buitį, jis edukacijai atsivežė įvairių laikotarpių kaimo buities daiktų, rakandų. Jaunimą, pripratusį žaisti kompiuterinius žaidimus, Jonas sudomino etnografiniais žaidimais.

Nepralenkiama Gintautė

Iškylos dalyviai įsitikino, kad paprasti buities dalykai – meškerė, lazda, virvė gali tapti smagaus žaidimo priemonėmis, o iš nendrės galima pasigaminti muzikos instrumentą. Iškylautojus stebėjęs stalgėniškis dėdė Juozas taip pat įsitraukė į žaidimus. Meškerėmis žaidėjai sausumoje žvejojo įvairius daiktus, rungtyniavo, kas stipriausias virvės traukėjas, lazdomis bandė išstumti žaidėją iš kvadrato. Šioje rungtyje nepralenkiama buvo Gintautė. Jos neįveikė nė pats etnopramogų vedėjas Jonas Kavaliauskas. Žemaitijos žemė nebuvo labai palanki į Stalgėnus atvykusiam aukštaičiui. Jaunimas noriai įsitraukė į mūsų senolių prasimanytus žaidimus, o apie juos pažadėjo papasakoti ir savo draugams bei artimiesiems.

PAJC informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.