Filmo „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“ pristatymas

2019-03-04

 


Kovo 9 d., šeštadienį, 13 val., Žemaičių dailės muziejuje kviečiame į filmo „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“ premjerą. Renginyje dalyvaus profesoriaus Igno Končiaus vaikaitis Gintaras Končius su žmona Virginija, filmo kūrybinė grupė.

Lietuvos žurnalistų sąjungos Šiaulių apskrities skyriaus sukurtas dokumentinis filmas „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“ pasakoja apie išskirtinę, iš Plungės krašto (Purvaičiuose) kilusią Lietuvos asmenybę – Igną Končių, kuris buvo apdovanotas įvairiapusiu talentu.  

Daugybė faktų apie I. Končių šiandien skamba fantastiškai: išleisti pirmieji Lietuvoje meteorologijos vadovėlis bei fizikos terminų žodynas, redaguotos „Lietuviškoji enciklopedija“ ir „Lietuvių enciklopedija“, rengtos kelionių knygos, prisiminimai suguldyti į unikalią retrospekciją „Žemaičio šnekos“, išspausdinta daugybė kitų etnografinių leidinių. Jo rašytinis palikimas gausus – apie 20 knygų, 300 mokslo populiarinimo straipsnių, – parašė daugiau negu bet kas kitas šia tema prieškario Lietuvoje.  

Dokumentinis filmas „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“ – tai vienas iš šios kūrybinės grupės (žurnalistė Daiva Grikšienė, istorikas hum. m. dr. Dangiras Mačiulis, operatorius Nerijus Gulbinas ir kiti) pasakojimų apie lietuvių inteligentiją, kuri savo kasdieniu darbu mokslo, kultūros, sielovadinio ir visuomeninio darbo baruose kūnu pavertė lietuvių tautinio judėjimo svajonę turėti savo tautos politinius namus – tautinę Lietuvos valstybę.  

Ši idėja filme „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“ atskleidžiama per prof. Igno Končiaus asmenybę – apie jį pasakoja trys filmo dalys (Šeima, Mokslas, Etnografija). I. Končius gimė 1886 m. žemaičių valstiečių šeimoje Žarėnų valsčiaus Purvaičių kaime. Mokėsi Liepojos gimnazijoje, studijavo Peterburgo universitete. Po studijų grįžęs į Lietuvą mokytojavo, tačiau prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas jį, kaip ir daugelį lietuvių inteligentų, pavertė karo pabėgėliu. Grįžęs į Lietuvą, kartu su kitais kūrė Lietuvos aukštąsias mokyklas, tapo Lietuvos universiteto profesoriumi. Sovietų valdžios 1941 m. suimtas, tik atsitiktinumo dėka liko gyvas po Červenės žudynių. Karui baigiantis, pasitraukė į JAV, bet visada pabrėždavo esąs žemaitis. Buvo aktyvus mokslo populiarintojas ir aistringas etnografas, fiksuojantis nebūtin iškeliaujantį senąjį kaimą. Aistra etnografijai, Žemaitijos koplytstulpių, dievdirbių sukurtų šventųjų fiksavimas jį patį pavertė tautodailininku. Emigracijoje jis išgarsėjo ir savo medžio drožyba – tapdamas ryškiu lietuvių dievdirbių tradicijos tęsėju.  

Įamžinti neeilinę Lietuvos asmenybę filmo kūrėjams padėjo pats prof. Igno Končiaus vaikaitis  Gintaras Končius, puikiai savo visuomenine veikla šiandien pažįstamas Plungės žmonėms. Filme senelio asmeninio gyvenimo detalės susipina su jo anūko atsiminimais.

Po premjeros Plungėje, Kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose, filmas „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“ vėliau bus transliuojamas per „Info TV“ kanalą.

Renginys nemokamas.

 

ŽDM inf.

Evaluate the news

All comments
Komentarų nėra
X

    Kalba