Plungės kultūros centras jau Å¡eÅ¡tus metus, minint Kovo 11-ą – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, sukviečia į tarptautinį vaikų ir jaunimo tautinių Å¡okių festivalį „Kovo 11-osios vaikai“.
Minint Å¡ią Å¡ventę, labiausiai pilietiÅ¡kais Plungėje galima laikyti Kultūros centro vaikų ir jaunimo tautinių Å¡okių studijos „Mažasis suvartukas“ Å¡okėjų tėvelius. Jau trečius metus festivalio dienomis plungiÅ¡kių Å¡eimose gyvena svečiai iÅ¡ užsienio. Å iemet svečiavosi Lenkijos Respublikos Liublino miesto vaikų ir jaunimo dainų ir Å¡okių ansamblis „Liublin“. Å io kolektyvo nariais keturias dienas ir rūpinosi per 40 plungiÅ¡kių Å¡eimų. Kovo 10-ą svečių iÅ¡ Liublino ir „Mažojo suvartuko“ parengtą programą stebėjo Žemaičių Kalvarijos moksleiviai ir pedagogai, susirinkę į vietos Kultūros centrą. Po to svečiai susipažino su Žemaitija ir Klaipėda.
Na, o tikrą Å¡ventės dieną – Kovo 11-ą – nors ji buvo labai žvarbi ir lietinga, jaunieji lenkai kartu su aktyviais plungiÅ¡kiais dalyvavo akcijoje „Atgimimo alėja“.
Senamiesčio aikÅ¡tėje rinkosi miesto mokyklų bei jaunimo nevyriausybinių organizacijų atstovai. Tautinių spalvų akcentais buvo puoÅ¡iami Senamiesčio aikÅ¡tėje augantys medžiai. Smagu, kad prie aktyvaus miesto jaunimo prisidėjo ir Lenkijos Å¡okių ir dainų ansamblis „Liublin“, Plungės akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla, Plungės “Saulės†gimnazija, Plungės Senamiesčio vidurinė mokykla, „Babrungo” pagrindinė mokykla, NVO „Krantas“, jaunimo klubas „Pakopa“, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikÅ¡čionių demokratų jaunimo bendruomenė, jaunimo organizacija DARBAS, Kultūros centro humoro grupė „Risus“, vadovas Egidijus VaÅ¡kelevičius ir renginių vedėjų klubo „Menade“, vadovė Simona Gudavičiūtė. Visi dalyviai apdovanoti Kultūros centro padėkos raÅ¡tais. Atgimusi aikÅ¡tė ilgai džiugino praeivių akis.
Å ventinis sveikinimas – koncertas, skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai, vyko Kultūros centre. Dar kartą prisiminę istorines 1990 m. Kovo 11-osios akimirkas iÅ¡ tuometinių Lietuvos AukÅ¡čiausiosios Tarybos rūmų, gausiai susirinkę žiūrovai iÅ¡klausė ir Plungės rajono savivaldybės merės Elvyros Valerijos Lapukienės sveikinimo kalbą. Merė linkėjo visiems sėkmės, einant ir atrandant savo tikrąjį laisvės kelią, ir kvietė nepamirÅ¡ti, kad būnant tame kalyje, nuolat atsiranda įvairių pagundų iÅ¡ jo iÅ¡sukti.
Visiems kartu sugiedojus „Tautinę giesmę“, baltų gėlių krepÅ¡elis, kaip padėka ir atminimas visiems kovojusiems už Å¡ią dieną, iÅ¡neÅ¡tas prie Laisvės paminklo.
Festivalio „Kovo 11-osios vaikai“ dalyviai beveik dvi valandas buvo prikaustę žiūrovus. Per 250 tautiniais kostiumais vilkinčių mažų ir didelių Å¡okėjų iÅ¡ Vilniaus, Å iaulių, JoniÅ¡kio. Prie jų puikiai tiko ir Plungės M. Oginskio meno mokyklos Choreografijos skyriaus merginų Å¡okių grupė, vadovaujama Loretos Vaitkutės, ir Kultūros centro merginų choreografijos grupė, vadovaujama Editos Rimeikytės, ir festivalio iniciatoriai – Å¡okių studija „Mažasis suvartukas“, vadovaujama Ilonos Baltikauskaitės, bei Å¡okėjams talkinusi liaudiÅ¡kos muzikos kapela, vadovaujama Vidmanto Žilinsko, parengė puikią Å¡ventinę Å¡okio, muzikos, jaunystės ir geros nuotaikos puokÅ¡tę.
Å iemet festivalio svečiai buvo itin spalvingi ir aukÅ¡to meninio lygio. Itin festivalį nuspalvino svečiai iÅ¡ Lenkijos. Jaunimo dainų ir Å¡okių ansamblyje LIUBLIN iÅ¡ viso yra Å¡okę, dainavę ir groję beveik 40 000 narių. Dauguma jų dabar yra Lenkijos visuomenės elitas. Festivalio Plungėje dalyviams teko susipažinti su be galo plačiu Lenkijos tautosakos, dainų, nacionalinių Å¡okių repertuaru. Dainų ir Å¡okių ansamblyje LIUBLIN Å¡iuo metu yra apie 500 narių, kurie suskirtyti į 16 amžiaus grupių, kolektyvas nuolat apdovanojamas savo Å¡alies įvairių ministerijų įsteigtais prizais ir diplomais. Vien praėjusiais metais LIUBLIN dalyvavo net 7 tarptautiniuose folkloro festivaliuose – Italijoje, Rusijoje, Bulgarijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, JAV, Suomijoje.
Ansamblio direktorius Jan Tvardowski, choreografė Dorota Kanior, Å¡okių vadovė Iwona Sielewicz iÅ¡sivežė itin gerus atsiliepimus ne tik apie vykusį festivalį, bet ir apie mūsų kraÅ¡tą, matytas vietas, sutiktas Å¡eimas, svetingai juos priėmusius Sveikatos ir grožio klinikos SVEČIŲ NAMUS.
Antrą kartą festivalyje dalyvavo Å iaulių Didždvario gimnazijos liaudiÅ¡kų Å¡okių ansamblis „Šėltinis“ ir Å iaulių JOVARO pagrindinės mokyklos vaikų liaudiÅ¡kų Å¡okių grupės, vadovaujamos Violetos ir Romualdo Laugalių. Tai, ko gero, vienintelė Å¡okanti tautinius Å¡okius gimnazija visoje Lietuvoje. Å oka visos klasės – apie 300 vaikų, niekas nesigėdi tautinių kostiumų, į keliones visada vaikus lydi klasės auklėtojos. Tokia tradicija Å¡ioje gimanzijoje gyvuoja jau 30 metų. „Šėltinis“ – apdovanotas nominacija „Aukso paukÅ¡tė“. Å i nominacija – tai aukÅ¡čiausias mėgėjų meno kolektyvo įvertinimas. IÅ¡ viso Å¡iemet festivalyje dalyvavo net trys kolektyvai, apdovanoti „Aukso paukÅ¡te“. Be Å¡eimininkų – „Mažojo suvartuko“ ir „Šėltinio“ – tokį apdovanojimą dar turi ir pirmą kartą festivalyje dalyvavę Vilniaus karininkų ramovės liaudiÅ¡kų Å¡okių ansmablis „Neris“. Ansamblis sukurtas 1960 m. Nuo 1991 metų ansambliečiai prisijungė prie besikuriančios Lietuvos kraÅ¡to apsaugos sitemos, daugelis jų – kraÅ¡to apsaugos savanoriai. Ansamblio dalyviai nuolat dalyvauja karinių rikiuočių ceremonialuose, aukÅ¡čiausio lygio valstybiniuose renginiuose: apdovanojimų įteikimuose, ceremonialuose, oficialiuose minėjimuose. „Neris†nuolat dalyvauja savo Å¡alies ir Vilniaus miesto Å¡ventėse, koncertuose, festivaliuose, konkursuose, kasmet vyksta į tarptautinius festivalius įvairiose Europos Å¡alyse. Ansamblio meno vadovė baletmeisterė Nijolė Ritvienė labai džiaugėsi, galėdama dalyvauti nepriklausomybės atkūrimo dienai skirtame festivalyje tolimame Žemaitijos mieste. „Džiaugiuosi, kad ir be mūsų sistemai priklausančių kolektyvų yra kas rengia tokius puikius, pilietiÅ¡kus, svarbius Lietuvai festivalius,- sakė N. Ritvienė.
Gerą nuotaiką žiūrovams garantavo ir JoniÅ¡kio kultūros centro jaunimo Å¡okių kolektyvas „Ratilis“, vadovaujamas Vitoldo Krajino, Plungės M.Oginskio meno mokyklos Choreografijos skyriaus merginų Å¡okių kolektyvas, vadovaujamas Loretos Vaitkutės, Kultūros centro merginų choreografijos kolektyvas, vadovaujamas Editos Rimeikytės.
Susirinkę vadovai negailėjo vieni kitiems daug gerų žodžių. IÅ¡ tiesų buvo ko pasimokyti, buvo į ką pažiūrėti. „Šėltinio“ vadovas Romas Laugalis sakė, kad „…„Suvartukas“ visada buvo tas kolektyvas, į kurį norisi lygiuotis, bet tai, ką pamatėme Å¡iandien, pranoko visus lūkesčius. Tikiuosi, kad ir ateityje kolektyvo lygis iÅ¡liks toks pat“.
PrieÅ¡ festivalį sveikinimo žodžius socialiniame tinke Facebook Plungės kultūros centrui atsiuntė ir LR Seimo narys Jurgis Razma. Jis raÅ¡ė: „…renginio pagrindinė mintis – sieti Kovo 11-ą su vaikais labai teisinga. Nepriklausomybės atkūrimas – tai mūsų vaikų ir anūkų laisvo ir prasmingo gyvenimo perspektyva.“
Baigiantis festivaliui, į sceną dar kartą sukvietus visus festivalio dalyvius, jų vadovus sveikino Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Simona Gudavičiūtė. Visiems kolektyvams įteikti padėkos raÅ¡tai ir iÅ¡tartas „sudie“ iki kitų metų pavasario.
Dėkojame:
Plungės rajono savivaldybei;
Radvilės Morkūnaitės paramos ir labdaros fondui;
Pilietiškumo ir bendruomeniškumo ugdymo draugijai;
TelÅ¡ių kraÅ¡to televizijai;
LaikraÅ¡čiams:
„Plungė“, „Plungės žinios“, „Žemaitis“, „Žemaičių saulutė“.
Informaciją parengė Daiva Gramalienė