Europos žydų kultūros paveldo diena Plateliuose

2013-09-20

      Rugsėjo 12 dieną Plateliuose pažymėta Europos žydų kultūros paveldo diena. Platelių dvaro svirne atidaryta fotografijų apie tarpukario Platelių žydus („Estera iš Platelių“) ir Jakovo Bunkos drožinių paroda. Fotografijų parodą parengė Eugenijus Bunka. Parodoje – nuotraukos, istorinių dokumentų kopijos iš Esteros Šapiraitės archyvo, Esteros Šapiraitės dukros Nili Hilman užrašyti mamos prisiminimai apie Platelius, trumpa Platelių žydų istorija (parengė Josifas Rozinas). Esteros Šapiraitės dukra Nili Hilman rašo ,,…mama labai dažnai prisimindavo gyvenimą Plateliuose. Mano vaikystė buvo pilna pasakojimų apie mažą miestelį, didelį šeimos medinį namą pagrindinėje gatvėje, vaistų krautuvę, kurioje plateliškiai galėdavo įsigyti ir kitokių prekių pirmame aukšte, apie Platelių kasdienybę, mokyklą. Ji pasakodavo apie sodą prie namo, jame augusias vyšnias, obelis, apie metų laikus. … Mums patikdavo klausytis apie šaltas žiemas ir užšalusi ežerą. Gyvenant šiltoje šalyje su švelniomis žiemomis, tai įsivaizduoti buvo sunku… Kai mes skųsdavomės šaltu oru, ji juokdavosi ir pasakodavo apie sniegą bei speiguotas jos jaunystės dienas arba atversdavo albumą ir rodydavo nuotraukas, kuriose žmonės stovėjo ant ledo ar sniego pusnyse.“

      Parodoje eksponuojamos žymaus Plungės krašto tautodailininko, švenčiančio 90 metų jubiliejų, Jakovo Bunkos skulptūros. Menininkas  – vienas pirmųjų Lietuvos tautodailininkų sąjungos narių ir kūrėjų. Dalyvavo daugybėje parodų Lietuvoje ir užsienyje, surengė personalines parodas Lietuvoje, Izraelyje, Vokietijoje, rūpinosi nužudytų žydų atminimu, inicijavo ir kartu su kolegomis plungiškiais tautodailininkais sukūrė į dešimties įspūdingiausių holokausto paminklų sąrašą pasaulyje įrašytą Kaušėnų (Plungės r.) memorialą nužudytiems Plungės žydams atminti, surinko ekspoziciją apie Plungės žydų gyvenimą ir buitį, parašė anglų kalba išleistą prisiminimų knygą  „Plungė“. Jo monumentalios medžio skulptūros stovi Kaušėnuose, Šateikiuose, Plateliuose, Plungėje. Lietuviška tradicija sukurtos medžio skulptūros žydiška tematika pasklidusios po visą pasaulį.

      Po parodos atidarymo pristatytas Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo projektas – neįprastas Lietuvos žemėlapis, sukurtas ant pievos kalvos atšlaitėje Medsėdžių kaime. „Žaliajame“ 12 arų žemėlapyje akmeniniais stulpais pradėtos žymėti garsių visame pasaulyje litvakų gimimo vietos, iš metalo kaltomis obelimis – žydų bendruomenių gyventos vietos. Fondo ir rėmėjų lėšomis pastatytas atminimo stulpas Dovydui Volfsonui ir dvi obelys Platelių ir Alsėdžių žydų bendruomenėms atminti, obuoliai  žymi ten gyvenusias šeimas.

      Paroda Platelių dvaro svirne veiks iki spalio 16 dienos. Kviečiame aplankyti.

Aldona Kuprelytė
Žemaitijos nacionalinis parkas

Aldonos Kuprelytės nuotraukos


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X