Europos judumo savaitė – didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Ši iniciatyva, gyvuojanti nuo 2002 m., siekia informuoti gyventojus ir į galinti juos keisti judėjimo į pročius.
Šiandien pasaulyje galybė automobilių ir kitų transporto priemonių, be kurių neį sivaizduojame kasdienio gyvenimo. Vis dėlto transporto priemonės daro didelę žalą aplinkai ir gamtai. Didžiausias šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimų augimas pastaraisiais metais yra būtent transporto sktoriuje. Pagal 2015 m. duomenis, transporto sektoriaus išmetami kiekiai sudaro 25,4 proc. viso Lietuvoje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Deja, bet skaičiai vis auga, atsiranda vis daugiau automobilių, todėl daugėja ir jų išmetamų dujų kiekis, kuris kenksmingas aplinkai.
Miestų teritorijose automobiliai teršia aplinką išmetamosiomis dujomis bei transporto triukšmu. Labiausiai aplinką teršia automobilių išmetami azoto oksidai, nesudegę angliavandeniliai, kietosios dalelės, anglies monoksidas, benzenas ir kitos toksiškos cheminės medžiagos. Svarbūs ir tokie dalykai, kaip dulkės, sukeltos stabdant, padangų likučiai ar net asfaltas.
Automobilių transportas yra specifinis taršos šaltinis, kadangi jis labai dinamiškas, į siskverbia į visas miestų teritorijas – gyvenamuosius ir pramonės rajonus, miesto centro, ligoninių, poilsio zonas, nusėda ant dirvožemio ir paviršinių vandenų. Tarša lengvai gali patekti į mūsų į kvepiamą orą, o tuo pačiu į mūsų organizmą ir sukelti tam tikrus negalavimus: galvos svaigimą, pykinimą, širdies ir kraujagyslių ligas.
Rugsėjo 22-oji – Tarptautinė diena be automobilio. Jos metu raginame visus plungiškius palikti automobilius kiemuose ir kelionei į darbą, mokymo į staigas ar kitas vietas rinktis transporto alternatyvas. Alternatyvų automobiliui pasirinkimas ne tik tausoja orą, bet ir turi kitų privalumų – eidami pėsčiomis, mindami dviratį , riedėdami paspirtuku, riedučiais ar kitomis priemonėmis, stipriname organizmą.
Švarus oras yra kiekvieno žmogaus lūkestis. Prie to prisidėti galime visi, ir net maži pokyčiai gali pagerinti gyvenimo miestuose kokybę. Svarbu pradėti nuo savęs.
Informaciją rengė Vietos ūkio ir turto skyrius