Europos epilepsijos diena

2015-02-17

       Vasario 14-oji –  ne tik Meilės diena, bet ir Europos epilepsijos diena. Sprendimą ją minėti 2010 metais priėmė Tarptautinis epilepsijos biuras, vienijantis viso pasaulio epilepsija sergančiųjų organizacijas, ir Tarptautinės lygos prieš epilepsiją Europos komisija. 

       Europos epilepsijos dienos tikslas – plačiai informuoti visuomenę apie problemas, susijusias su epilepsija. Europoje apie 6 mln. žmonių serga epilepsija, Lietuvoje – apie 18 tūkstančių. Visi šie žmonės turi teisę į tinkamą gydymą, išsilavinimą, darbą.

       Epilepsija – liga, kurią Hipokratas pavadino „šventąja“ ir kurios ištikti ligoniai viduramžiais laikyti apsėsti demonų ar magiškų jėgų. Šiandien epilepsija yra viena dažniausių neurologinių ligų tarp į vairaus amžiaus žmonių. Epilepsija – ne tik liga, bet ir gyvenimas sergant. Epilepsijos priepuoliai – besikartojantys. Priepuolių priežasčių yra daugybė. Maždaug 70 % ligonių gydant priepuoliai išnyksta, ir liga pasitraukia. Deja, trečdalis ligonių sveiksta sunkiai, priepuoliai kartojasi nors ir vartojant vaistus. Epilepsijos gydymas ilgas. Pacientams daugiausia problemų sukelia netikėtumas, atsirandanti baimė, neigiamas požiūris į patį save. Mūsų šalyje pagalba šiems žmonėms kol kas sutelkta į medicininį gydymą, pamirštant, kad sergantiesiems bei jų artimiesiems liga sukelia socialinių, fizinių, psichologinių ir ekonominių problemų.

       Kaip galėtume mes, šalia esantieji, padėti tuo metu žmogui? Epilepsijos priepuoliui būdinga aiški pradžia ir pabaiga, o tarp priepuolių žmogus paprastai jaučiasi tarsi sveikas. Pasirūpinkite, kad ligonis nesusižeistų – pašalinkite aštrius bei dūžtančius daiktus ar perneškite jį į saugią vietą, ką nors padėdami po galva paguldykite jį ant šono, atlaisvinkite drabužius (ypač prie kaklo), stebėkite, kad neužspringtų liežuviu ir į burną nekiškite jokių daiktų. Atminkite, jog nereikia trukdyti traukuliams ir žmogų laikyti ar bandyti jį gaivinti. Priepuoliui aprimus, nepalikite žmogaus vieno, kuo galite, – jam pagelbėkite.

       Epilepsija paprastai susergama pirmaisiais 3 gyvenimo dešimtmečiais. 9 % žmonių per gyvenimą patiria bent 1 traukulių priepuolį . 3 % žmonių nustatoma epilepsija, tačiau tik 0,8 % bendros populiacijos iš tiesų ja serga.

       Plungės rajono visuomenės sveikatos biuro stebėsenos duomenimis 2013 metais sergamumas epilepsija buvo 203,86 (100000 gyv.) Plungės raj., visoje Lietuvos 147,51 (100000 gyv), Telšių apskr. 163,02 (100000 gyv.). Šia liga mūsų rajone daugiau serga vyrai 277,86 (100000 gyv.), bei asmenys gyvenantys kaime 223,21 (100000 gyv.)

 

Straipsnį parengė Visuomenės sveikatos biuras


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.