Draugystės tiltas tarp Lietuvos ir Italijos tiesiamas per jaunimo politiką

2014-11-13

 

       Spalio 24 dieną į Kauno rajono savivaldybę Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatorius subūręs kasmetinis, tradiciniu tapęs, renginys „Koordinalizacija 2014“, kurio tema – „Jaunimas ir su juo dirbantys darbuotojai šiandien“, buvo neeilinis. Renginyje dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Lolita Vaitkevičienė.

       Pirmąją renginio dieną į vykusius Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) prezidento, valdybos, Kontrolės ir Etikos komisijų rinkimus vainikavo kelionė į Italiją. Asociacija, vienijanti savivaldybių jaunimo reikalų koordinatorius, atsakingus už savivaldybėse jaunimo politikos formavimą ir į gyvendinimą, žengė drąsų ir tvirtą žingsnį – nusprendė pažvelgti į Lietuvos jaunimo politiką Europos šalių kontekste ir pasisemti patirties iš Italijos, kuri šiemet pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai jaunimo politikos srityje.

Subkultūrų į vairovė – dinamiškas Prahos miesto veidas

       Keliaujant į Italiją dvidešimt penkių asmenų grupei, vadovaujamai NJRKA prezidento Vido Visockio, teko stabtelti čŒekijos sostinėje Prahoje. Ten jaunimo reikalų koordinatoriai turėjo atlikti keletą užduočių. Pirmiausia čŒekijos sostinės gatvėse jiems teko atpažinti jaunimo subkultūrų atstovus ir su jais arba šalia jų į siamžinti.

       Jaunimo reikalų koordinatoriams ši užduotis nebuvo sudėtinga, nes rudeniškai pilkos Prahos  gatvės mirgėjo nuo skustagalvių skinų galvų, gotų ekstravagantiško makiažo ar juodos spalvos aprangos, ryškiaspalvių pankų „skiauterių“ ir kitų jaunimo subkultūrų atstovų.

       Sutikti gatvėse tiek savo išvaizda, tiek elgesiu išsiskiriančius jaunuolius nebuvo sudėtinga, tačiau rasti kontaktą su jais, o tuo labiau užfiksuoti arba kitaip – pasidaryti asmenukę –  („selfie“) buvo ne taip jau ir paprasta. Nepaisant to, su šia užduotimi jaunimo reikalų koordinatoriai susitvarkė. Juk daugelis jaunimo subkultūrų atstovų yra priskiriami vadinamajai NEET – nedirbančių, nesimokančių ir mokymuose nedalyvaujančių jaunuolių grupei, su kuria pastaruoju metu aktyviai dirba Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai.

       Antroji užduotis – jaunimo lankytinų vietų fiksavimas. Miesto centre jų gana daug: universitetas, naktiniai ir sporto klubai, mokyklos, jaunimo pamėgtos kavinukės ar greito maisto vagonėliai. Trečioji užduotis – pabendravus su jaunuoliais, sužinoti, kur jie labiausiai mėgsta leisti laisvalaikį . Pasirodo, daugelis gatvėse sutiktų jaunuolių vardijo tas pačias „lankytinas“ vietas – „Roxy club Prague“, „Staliu plaza“, „Akropolis“, „Kariom lazue“ klubus.

       Prahoje susitikę su jaunimo politikos srityje dirbančia Z. Maskova, jaunimo reikalų koordinatoriai sužinojo, kad, mieste gausiai paplitus jaunimo subkultūroms, kryptingai formuoti ir į gyvendinti jaunimo politiką yra gana sudėtinga. Mat, jaunieji neformalai ir kitataučiai nėra ta auditorija, su kuria galima sistemingai dirbti. Tai daugiau dinamiška, greitai kintanti miesto kultūra.

Italijos jaunimo politikos viršūnėje – savanoriška veikla

       Atvykę į Italiją, Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai apsistojo Padovijos (Padova) miestelyje ir vėliau apsilankė jaunimo centre „Centro giovanile Antonianum“. Ten dirbantys specialistai lietuvius supažindino su atviro darbo metodais, savanoriška jaunimo veikla.

       Svečiai iš Lietuvos taip pat pasidalijo gerąja patirtimi, taikant atviro darbo su jaunimu metodus ir principus regionuose. Lietuvos jaunimo reikalų koordinatoriams lankantis minėtame jaunimo centre, apie savanoriškas veiklas pasakojo ir patirtimi dalijosi skautai, kuriems vadovauja Davide Tagliaro.

       Susitikime su jaunimo organizacijos „CSV – Le oficine de voluntario“ atstovais diskutuota apie tai, kas yra tikrasis savanoriavimas. Daugumą jaunimo projektų į gyvendinančių asmenų yra savanoriai, už paaukotą laisvą laiką negaunantys jokio atlygio.

       Savanorystės tradicijos Italijoje yra perduodamos iš kartos į kartą ir tai jau tampa šeimų garbės reikalu. Didžiausią savanorystės veiklą Italijoje atlieka bažnytinės organizacijos – „Don Bosco“ bendruomenės.  Po ilgų diskusijų buvo prisiminta pozityvios jaunimo politikos Europoje tema.

       Kitą dieną lietuvių delegacija pasiekė Italijos sostinę Romą. Jaunimo reikalų koordinatoriai apsilankė jaunimo centre „Centro giovanile il Centro“. Vizito metu lietuviai buvo trumpai supažindinti su jaunimo klubų veikla. Nevyriausybinių organizacijų vadovas, buvęs ARCOBALENO kooperatyvo prezidentas, šiuo metu vadovaujantis „Reti di Pan“ organizacijai, Giovanni Aventaggiato pristatė darbo specifiką su gatvės jaunimu, pasidalijo patirtimi apie darbą su jaunais žmonėmis, kurie yra nemotyvuoti, nedirba, nesimoko, priklauso neformalioms grupuotėms, vartoja narkotines psichotropines medžiagas.

       Pristatymo metu jaunimo reikalų koordinatoriai buvo supažindinti su nevyriausybinio sektoriaus ypatumais Italijoje ir bendradarbiavimu su vietos ar kitomis valdžios institucijomis, dirbant su „sunkiu“ jaunimu. Aptartas  opus klausimas apie didėjantį jaunimo nedarbą, nenorą dirbti, mokytis ir kitaip save realizuoti visuomenėje. Diskutuojant apie darbą gatvėje su jaunimu, buvo pristatytas gatvės darbuotojo vaidmuo jaunimo politikoje.

Gatvės jaunimo darbuotojas = socialinis darbuotojas?

       Italijoje yra labai paplitęs darbas gatvėje su nemotyvuotais jaunais žmonėmis. Lietuvos savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai domėjosi, kaip į galinti nedirbantį , nesimokantį ir mokymuose nedalyvaujantį jaunimą veikti, dalyvauti jiems aktualių sprendimų priėmimo procesuose, būti aktyvia visuomenės dalimi.

       Italijoje ta linkme aktyviai darbuojasi gatvės jaunimo darbuotojai, kurie atlieka socialinį darbą. Kalbėta, kad gatvės darbuotojas beveik visada bendrauja ir bendradarbiauja su jaunuoliu, kuris puikiai pažį sta vietos jaunimo grupes, grupuotes ir žino jų susibūrimo vietas. Gatvės darbuotojo uždavinys  – atrasti ir išmokyti jaunuolius būti šalia gatvės darbuotojo. Tačiau tik  „Per education“ metodu galima pasiekti visas jaunimo grupes.  

Iš Vatikano į Lietuvą – su naujomis idėjomis

       LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija Italijoje besilankantiems jaunimo politiką Lietuvoje formuojantiems ir į gyvendinantiems specialistams suteikė galimybę apsilankyti Vatikane. Kelionę vainikavo popiežiaus Pranciškaus bendroji audiencija Šv. Petro aikštėje.

       Po kelionės į Italiją Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos vadovybės ir narių planuose – modelio sukūrimas darbui su nedirbančiu, nesimokančiu ir mokymuose nedalyvaujančiu jaunimu, jo identifikavimas ir tarptautinio projekto paraiškos rengimas, kuri bus teikiama Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūrai dėl jaunimo į galinimo veikti. Būsimo projekto partneriai –  aplankyti Italijos jaunimo centrai. Taip pat bus tęsiamas bendradarbiavimas su Italijos, čŒekijos jaunimo darbuotojais.

 

Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos informacija

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.