Plungiškiai sunerimo, praėjusį savaitgalį daugiabučių laiptinėse perskaitę iškabintus skelbimus, pranešančius, kad šią ir kitą savaites mistinės VMT tarnybos specialistai ketina vaikščioti po butus ir tikrinti, ar visos gyventojų turimos bulvės, morkos, kopūstai ir burokėliai yra į sigyti legaliai. Akivaizdu, kad tai – naujas aferistų sugalvotas būdas apmulkinti patikliuosius.
„Informuojame, kad šių metų vasario 9–20 dienomis Jūsų butuose lankysis VMT vyriausiojo metrampažo poskyrio specialistai. Bus tikrinama, ar gyventojai nėra į sigiję bulvių, morkų, kopūstų ir burokėlių iš asmenų, kurie prekiauja aukščiau minėtais maisto produktais be kilmės dokumentų ir be verslo liudijimų. Primygtinai prašome užtikrinti, kad minėtomis dienomis kas nors būtų namuose ir pateiktų specialistų apžiūrai daržoves ir jų į sigijimo dokumentus. Jei aukščiau minėtus produktus esate į sigiję prekybos centruose, Jūsų pačių labui verta turėti išsaugotus pirkimo čekius. VMT Specialiųjų tyrimų Komisija“.
Toks pranešimas praėjusį šeštadienį atsirado ant V. Mačernio g. 5-ojo, 25-ojo, 27-ojo, I. Končiaus g. 9-ojo, A. Jucio g. 43-ojo, kitų daugiabučių namų laiptinių durų. Apsukresni netruko išsiaiškinti, kad tokios į staigos, kurios pavadinimą galima trumpinti VMT, nėra. Tiesa, yra Vilniaus mažasis teatras ir Valstybinė miškų tarnyba, tačiau vargu ar šioms į staigoms rūpi, kokiu būdu į sigytas bulves, morkas ir burokėlius plungiškiai saugo savo sandėliukuose ir podėliuose. Dar sunkiau suprasti, kas yra tas metrampažo poskyris? Tarptautinių žodžių žodyne galima rasti žodį „metranpažas“, kuris reiškia spaustuvės rinkinio laužytoją ar raidžių rinkėjų vadovą, kontroliuojantį laužymą. Bet vėlgi – ką tai turi bendro su morkomis ir burokais?..
Norėdami į sitikinti, ar neį sivėlė kokia klaida – gal šiuos skelbimus išplatino Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), susisiekėme su šių tarnybų atstovais. Plungės VMVT viršininkas Virginijus Gailius priminė, kad jo vadovaujama į staiga netikrina asmeniškai naudoti į sigytų maisto produktų: „Buvau pakviestas Plungės policijos komisariato viršininko išsakyti savo nuomonę apie šį skelbimą. Akivaizdu, kad čia kažkokia afera.“
VMI Plungės poskyrio vedėja Vaida Kazonienė pirmadienio rytą taip pat nebuvo mačiusi minėto skelbimo, o dėl bet kokios informacijos patarė kreiptis į inspekcijos atstovą spaudai. Šis, pakalbintas telefonu, sakė, jog VMI specialistai po butus nevaikšto ir daržovių neskaičiuoja. Be to, pašnekovas teigė kol kas nieko negirdėjęs apie panašius skelbimus kituose miestuose, tad gali būti, jog tai – pačių plungiškių išmonė.
Tad kaip plungiškiams elgtis, sulaukus „tikrintojų“ iš neegzistuojančios tarnybos? Plungės rajono policijos komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas pataria tokių apsišaukėlių jokiu būdu neį sileisti į butą, o apie jų vizitą nedelsiant pranešti policijai. „Bandysim aiškintis, kas ir ką čia sugalvojo, kas išplatino tuos skelbimus. Pareigūno prie kiekvieno daugiabučio nepastatysim, bet, gavę pranešimą apie tokius „tikrinimus“, nedelsdami reaguosime“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad gyventojai turi atsiminti, jog nė viena tarnyba po butus nevaikšto ir prekių į sigijimo čekių netikrina.
Informacija parengta pagal laikraščio „Žemaitis“ medžiagą