Dėmesio! Informacinės atakos – ir prieš ugdymo įstaigas

2023-10-13
Kibernetinis įsilaužimas
Pexels nuotr.

Informuojama, jog šiąnakt apie 500 mokymo įstaigų visoje Lietuvoje gavo rusų kalba rašytus elektroninius laiškus, kuriuose – grasinimai, kad spalio 13 d. 11.20 val. (arba 11.25 val.) įstaiga bus susprogdina. Tarp gavusiųjų tokius laiškus – ir šešios mūsų rajono ugdymo įstaigos.

Šįryt Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio iniciatyva buvo surengtas skubus nuotolinis pasitarimas su ugdymo įstaigų vadovais.

Akcentuoti du svarbiausi dalykai. Pirma – tikėtina, kad grasinančio pobūdžio laiškai – prieš Lietuvą ir jos mokyklas nukreipta nedraugiškos šalies informacinė ataka, kurios tikslas – sukelti ant kojų tarnybas ir paskleisti paniką visuomenėje. Antra – į tokius pranešimus būtina reaguoti: įstaigos vadovas privalo kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą (112), toliau veiksmų imasi pareigūnai – atvykę į mokymo įstaigą ir ją apžiūrėję, nusprendžia, ar yra grėsmės tikimybės, ar tęsti mokymo procesą, ar jį stabdyti. Šiuo atveju švietimo įstaigos vadovas turi vadovautis pareigūnų instrukcijomis.

Šiąnakt informacinius pranešimus gavusių įstaigų vadovai būtent taip ir elgėsi – visi kreipėsi į policiją, sulaukė operatyvios pareigūnų reakcijos, o po patikrinimo (patalpų ir išorės) gavo leidimus tęsti ugdymo procesą.

NACIONALINIO KRIZIŲ CENTRO PRANEŠIMAS

Nacionalinis krizių valdymo centras (NKVC) atidžiai stebi situaciją, susijusią su platinamais grasinančias pranešimais ugdymo įstaigoms ir kartu su Policijos departamentu bei Valstybės saugumo departamentu teikia turimą informaciją apie situaciją.

Valstybės saugumo departamento vertinimu, Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva.

Melagingais pranešimais ir panašaus pobūdžio veiksmais siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą. Išaugus geopolitinei įtampai, Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra nuolatiniai priešiškų valstybių informacinių-kibernetinių atakų taikiniai.

Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas. Raginame piliečius išlikti ramiais ir nepasiduoti provokacijoms.

Ugdymo įstaigoms, gavusioms tokio pobūdžio grasinimų, rekomenduojame:

  1. Išlikti budriais ir ramiais, nuraminti aplinkinius, nepasiduoti provokacijoms;
  2. Informuoti Policiją bendruoju pagalbos numeriu 112;
  3. Esant galimybei apžiūrėti patalpas, vaizdo kamerų įrašus ir, neradus įtartinų objektų, tęsti ugdymo procesą;
  4. Laukti atvykstančių pareigūnų, kurie apžiūrės patalpas. 

Visos institucijos bendradarbiauja valdant situaciją, ugdymo ir kitas įstaigas raginame išlikti ramiems bei stebėti oficialių institucijų skelbiamą informaciją.

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.