Darbuotojo sveikatą tausojančios iniciatyvos aptartos pokalbyje – diskusijoje „Sveikas darbuotojas – stipri ekonomika. Ką gali verslas?“

2014-10-15Plungės rajono
savivaldybė

 

 

 


        2014 m. spalio 13 d. Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure surengtas susitikimas su Plungės rajono verslo atstovais buvo ypač naudingas. Įmonių dirbantieji po sunkios darbo dienos linkę pasyviai leisti laisvalaikį, o tai neigiamai veikia jų sveikatą. Sėslus plungiškių gyvenimo būdas mažina darbingumą, sukelia ligas, todėl darbuotojams sunkiau išsilaikyti darbo rinkoje. Susitikime su verslininkais išsakytos mintys apie darbuotojų fizinio aktyvumo didinimą leidžia daryti prielaidą, kad pradėti reikia nuo mažų dalykų – darbuotojų aktyvinimo, šeimų savaitgalių, poreikio  būti aktyviam kūrimo. Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio nuomone, diskusija atskleidė skirtingą požiūrį į šias problemas. Idėjų tikrai yra, tačiau jei tai ir liks tik diskusijų lygmenyje, pokyčių neįvyks.

       Pokalbis – diskusija „Sveikas darbuotojas – stipri ekonomika. Ką gali verslas?“ buvo inicijuotas, vykdant Plungės rajono savivaldybės administracijos įgyvendinamą Europos teritorinio bendradarbiavimo programos URBACT projektą „4D miestai“. Projekto rezultatas – vietos veiksmų planas, kuriame numatytų priemonių įgyvendinimas prisidės prie vietos ekonomikos augimo ir socialinių paslaugų plėtros. Projekto vadovė Žaneta Piepalienė įsitikinusi, kad vietos verslininkų dalyvavimas šiame pokalbyje – diskusijoje tapo svarbiu postūmiu, sprendžiant plungiškių sveikatinimo problemas.

       Klaipėdos universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Arnoldas Jurgutis, dikusijos vadovas, savo pranešime pateikė moksliniais tyrimais pagrįstą medžiagą, kad fizinis aktyvumas svarbus ligų prevencijai ir sveiko gyvenimo metų trukmei, pateikė faktų apie fizinio aktyvumo naudą darbuotojų sveikatai ir darbingumui, supažindino su mokslinėmis strategijomis fiziniam  aktyvumui skatinti. Auditorijoje neliko abejingų faktams apie lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnius – rūkymą, nesveiką mitybą, fizinio aktyvumo stoką, alkoholio vartojimą, – kurie padidina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, sukelia onkologinius susirgimus, obstrukcines plaučių ligas ir pan. Profesorius atkreipė dėmesį, kad fizinis aktyvumas kasdien po 30 min. bent penkias dienas per savaitę mažina riziką susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, o 2,5 val. trukmės fizinis aktyvumas per savaitę didina produktyvumą darbe, gerina darbuotojų koncentraciją ir dėmesį, atsparumą stresui darbe, daro teigiamą įtaką tarpusavio santykiams. Niekas geriau nepasirūpins sveikata nei pats asmuo, todėl svarbu didinti asmeninę ir visuomenės atsakomybę – kurti sveikatą palaikančią aplinką, remti sveikatą tausojančias ir stiprinančias iniciatyvas, ugdyti priešiškumą sveikatą žalojančioms iniciatyvoms, įtraukti visus suinteresuotus sektorius.

       Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotoja Vaida Vyšniauskaitė susirinkusiuosius supažindino su Visuomenės sveikatos biuro planais, perspektyvomis ir pateikė pasiūlymų geresnei plungiškių sveikatai ugdyti. Biuras vykdo įvairias ligų prevencijai skirtas programas, todėl verslininkų buvo paprašyta aktyviau jas remti, skatinti darbuotojus jose dalyvauti.

       Profesorius Arnoldas Jurgutis pakvietė renginio dalyvius pasidalyti mintimis apie darbuotojų sveikatinimo galimybes Plungės rajono įmonėse ir pabandyti kartu spręsti darbuotojų fizinio aktyvumo stokos problemą. Plungės rajono verslininkai aptarė galimybes darbuotojų grupėms suteikti nuolaidas sporto klubuose (spoto klubas „Era“, R. Šilenskienės sporto klubas), UAB „Plungės Jonis“ atstovė atkreipė dėmesį į tai, kad darbuotojams sveikatinti skiriamos lėšos yra apmokestinamos, todėl įmonės numatytos fizinio aktyvumo skatinimo iniciatyvos labai pabrangsta. Siūlyta parengti oficialų kreipimąsi į nacionalinio lygmens institucijas dėl teisės aktų keitimo. Įmonės „Amona“ atstovas pastebėjo, kad informacija apie renginius laiku nepasiekia visuomenės. Jis siūlė ieškoti efektyvesnių būdu, kaip ją platinti. UAB „Eurosistema ir Ko“ atstovo nuomone, sunkus fizinis darbas pareikalauja daug darbuotojo jėgų, todėl sportui jų tiesiog nebelieka – laisvas laikas skiriamas pasyviam poilsiui. Savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Jurčius kalbėjo apie tai, kad darbdaviai turi siekti, jog darbuotojai išliktų darbingi kuo ilgesnį laiką ir kad jų poilsis būtų kokybiškas (aktyvus). Įmonių vadovai turi motyvuoti darbuotojus būti aktyvesniais, dalyvauti įvairiuose sveikatinimo renginiuose ir programose. UAB „Palska“ atstovas siūlė įmonės lyderiams rodyti sveikos gyvensenos pavyzdį. Konkretų pasiūlymą pateikė UAB „Salasta“ atstovas  – įmonė planuoja dviračių sporto rinkodaros kampaniją, tad siūlė prisijungti tuos, kuriuos domina ši iniciatyva.

       Pokalbyje – diskusijoje „Sveikas darbuotojas – stipri ekonomika. Ką gali verslas?“ dalyvavę Plungės rajono savivaldybės vadovai ir specialistai, rajono verslininkai kartu su visuomenės sveikatos specialistais priėjo prie bendros  nuomonės – būtina didinti darbuotojų fizinį aktyvumą, kad būtų gerinama darbuotojų sveikata, ugdoma nuostata sąmoningai ja rūpintis, ugdomas pasiryžimas išlaikyti ir plėtoti fizinio aktyvumo gebėjimus, diegiamas visą gyvenimą išliekantis pomėgis ir poreikis sportuoti.

 

Informaciją parengė

Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistė Rasa JonušienėĮvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.