Spalio 29 d. Vilniuje vyko septintasis „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) organizuotas „Dalyvaujamojo biudžeto forumas“. Šių metų forumo tema „Įtraukus sprendimų priėmimas: skambus šūkis ar realūs pokyčiai?“ skatino diskusijas apie gyventojų įtraukimą į sprendimų priėmimą ir realius pokyčius įgyvendinant dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvas. Šiame renginyje dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės administracijos darbuotojai.
Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei, mokyklai ar organizacijai ir balsuodami renka labiausiai patikusias.
Renginyje Lietuvos savivaldybių atstovai dalijosi gerąja praktika ir aptarė kylančius iššūkius siekiant stiprinti gyventojų, ypač jaunimo, įsitraukimą į viešųjų sprendimų priėmimą. Diskutuota apie tai, kaip efektyviau įgyvendinti dalyvaujamuosius biudžetus – metodą, idėjų pateikimą, skirtingus balsavimo būdus.
Lietuvoje didžioji dalis savivaldybių (52 iš 60) jau taiko dalyvaujamąjį biudžetą. Nuo pirmojo šio biudžeto įgyvendinimo 2018 m. bendruomenės turėjo galimybę spręsti dėl 14,4 mln. eurų paskirstymo – tai atskleidžia TILS atlikta analizė.
Per praėjusius metus savivaldybės kvietė gyventojus teikti idėjas nuo 5 iki 180 tūkst. eurų, bendrai tokiu būdu gyventojams kartu paskirstant beveik 6 mln. eurų. Apie 158 tūkst. gyventojų 52 savivaldybėse siūlė 727 idėjas ir balsuodami išsirinko 172 projektus įgyvendinimui. Vidutiniškai, viena savivaldybė sulaukė 14 idėjų.
Dauguma laimėjusių gyventojų idėjų buvo skirtos aplinkos tvarkymui (65 iš 172), žaidimų ir sporto aikštelių įrengimui (53), aplinkos apšvietimui (14), pėsčiųjų takų tiesimui (8), meno kūrinių ir erdvių kūrimui (9).
Nuoširdžiai dėkojame „Transparency International“ Lietuvos skyriui už puikiai organizuotą forumą ir galimybę pasisemti naudingos patirties bei įžvalgų.
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus inf.