Čiurlenantis Mykolo Oginskio rūmų parkas

2019-07-03

 

2019 metų „Lietuvos muziejų kelio“ tema – „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“.

Žemaičių dailės muziejus tiek geografine, tiek ir kultūrine prasme glaudžiai susietas su vandenimis. Nedaug yra Lietuvoje parkų, kur pratekėtų upė. Žaižaruojanti Babrungo tėkmė tarsi vilioja pakrantės medžius ir žolynus: šie, užburti vandens magijos, nuo stačių krantų lekia skleisdami kuplias lajas, žiedynus link vandens, prisiekdami amžiną meilę… Ir ne tik. Babrungas apipintas įvairiomis legendomis. Jis mena ir tebesaugo Pauliaus ir Matildos meilės istoriją. Būdami vaikai, jiedu nerūpestingai leido vasarą kunigaikščio M. Oginskio parke, o prabėgus atostogoms, atsisveikinant prisiminimui Babrungo upe paleido popierinį laivelį su balta ir  raudona rožėmis. Baltoji rožė iškrito, pranašaudama liūdną jaunuolių meilės pabaigą…

Daug romantiškų istorijų galėtų papasakoti ir tvenkinio viduryje stovinti  meilės deivė Afroditė su trimis kupidonais. Nežemiško grožio deivė lengvai valdo visą pasaulį, žadindama meilę dievų ir mirtingųjų akyse. Dar niekam nepavyko išvengti jos galios…

Gausūs parko vandenys, jų kultūrinė atmintis tarsi suteka į Žemaičių dailės muziejų. Tik jau kitokia materija – meno kūriniais. Turbūt nerasime dailininko, kurio įkvėpimo šaltiniu netaptų vanduo! Ypač pasivaikščiojus po Plungės parką ir stabtelėjus prie gaiva alsuojančių parko tvenkinių ar jaukių Babrungo upės užutekių. Dar daugiau – dailininkų kūryboje Žemaitijos vandenys iš tvenkinių, šaltinių, upių plačiai išsilieja į mūsų motulę Baltiją.

Netradicinė, vandens emocijomis pulsuojanti paroda „Bėgantys parko vandenys“ (dailė, fotografija, vandens ekologija) lankytojams bus pristatoma  renginio „Čiurlenantis Mykolo Oginskio rūmų parkas“ metu.

Vandens magijos tema ryškiais potėpiais išsilieja Liudviko Pociaus, Valentino Ylos, Kosto Žuolio, Aleksandro Ilginio, Donato Valatkos drobėse. Dar lengviau ir žaismingiau jos nuteka Osvaldo Jablonskio, Vytauto Udros, Elmos Šturmaitės, Irenos Meištaitės akvarelėse.

Kaip parko vandenys atrodo natūroje ir kaip juos mato fotografai Nijolė Jankuvienė, Alina Čapienė, Milda Griciūtė, Kęstutis Vaitkus, Antanas Jonaitis, galėsime palyginti apsilankę fotografijos parodoje ir prisijungę prie vedamos ekskursijos „Tviskančios parko akys – tvenkiniai“.

O kokia Plungės parko vandenų ekologija – sužinosime renginio metu.


Danutė Einikienė

Žemaičių dailės muziejaus vyr. fondų saugotoja

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.