2015-04-29
Pačių gražiausių žodžių nusipelno sveiko žmogaus imunitetas. Jis, tarsi angelas sargas, žmogaus organizmą saugo nuo ligų, todėl jį taip pat reikia saugoti ir jam padėti.
Imunitetas – lotyniškas žodis, kurio lietuviška reikšmė – žmogaus organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo visko, kas jam genetiškai nepriimtina: nuo mikroorganizmų, virusų, parazitų, persodintų svetimų audinių, ląstelių, baltymų ir kitų genetiškai svetimų medžiagų.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Metodinės pagalbos ir strategijos formavimo skyriaus vedėja Rūta Babravičienė sako, kad mechanizmas, kuris kontroliuoja organizmo atsparumą, panašus į specialiai tam parengtą kariuomenę. Jos uždavinys – žaibiškai reaguoti į patogeninius mikroorganizmus. ![]()
Tai – imuninių ląstelių funkcija. Jos yra pasklidusios po visą organizmą, kad galėtų tuojau pat atsakyti į mikrobų atakas. Šios ląstelės gaminamos limfmazgiuose, užkrūčio liaukoje, kaulų čiulpuose, blužnyje, tonzilėse.
PRIMENAME
- Skiepai yra efektyviausia priemonė nuo daugelio pavojingų užkrečiamųjų ligų. Apie tai turėtų nepamiršti tėveliai, galintys pasirūpinti nemokamu savo vaikų paskiepijimu rekomenduojamomis vakcinomis.
- Gyventojai gali apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų ir jų pasekmių, pasiskiepydami gydymo įstaigose nuo vėjaraupių, pneumokokinės, meningokokinės ir rotavirusinės infekcijos, erkinio encefalito, hepatito A ir kitų retesnių infekcinių susirgimų, paplitusių kitose šalyse. Keliaujantiems asmenims siūloma imunoprofilaktika – tai galimybė išvengti užkrečiamųjų ligų keliaujant. Į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama kreiptis iki kelionės likus 4-6 savaitėms,- nespecifiniam imunitetui susiformuoti po skiepų reikalingas tam tikras laikotarpis.
- Asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis ir 65 m. amžiaus bei vyresni, kasmet nemokamai kviečiami skiepytis nuo gripo ir šios ligos galimų komplikacijų, kurios gali baigtis mirtimi. Nepraleiskite progos artėjant gripo sezonui apsaugoti save ir savo artimuosius.
- Siekiant apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų, labai svarbi yra asmens higiena, reguliarus rankų plovimas, tinkamai higienos požiūriu paruoštas maistas.
Imunitetas silpsta, apsikrėtus helmintozėmis. Jei dažnai sergama peršalimo ligomis, ilgai neišnyksta kosulys, kamuoja mažakraujystė, reikia atkreipti dėmesį į galimą apsikrėtimą, ypač vaikų, parazitinėmis kirmėlėmis.
Imuninės ląstelės saugo mus nuo ligų įvairiais būdais: vienos jų pačios praryja mikrobus, kitos pagamina antikūnus, naikinančius priešiškas ląsteles. Tačiau, nors mus sauganti „kariuomenė“ nuolat atsinaujina, turime ir patys jai padėti. Norėdami apsisaugoti nuo ligų ir sustiprinti imunitetą, turime nuolat rūpintis savimi ir net pakeisti gyvenimo būdą.
PADč–KIME SAVO ANGELUI SARGUI:
- neniurzgėkime ir būkime geranoriški;
- valgykime reguliariai, geriau mažiau, bet kokybiškesnio maisto, neužmirškime pasinaudoti ekologiškoje aplinkoje išdygusiomis žolelėmis ir jų teikiama nauda;
- stenkimės laikytis dienotvarkės ir pakankamai laiko skirkime miegui ir poilsiui, venkime bereikalingo streso ir ilgo sėdėjimo prie televizorių ekranų ir kompiuterių;
- nepraleiskime progos daugiau pajudėti, bet neperlenkime ir lazdos, – geriau mankštintis ar darbuotis gryname ore saikingai, bet reguliariai;
- keiskime savo įpročius, jei mūsų sveikatai jie kenkia – maži nuoseklūs pokyčiai leidžia pasiekti didelių pergalių.
VSB inf.