Atranka į projektą „Misija Sibiras’13” prasideda!

2013-04-02

 

 

      Startuoja dalyvių atranka į istorinę atmintį ir jaunimo patriotiškumą bei pilietiškumą puoselėjantį projektą „Misija Sibiras’13”. Dvyliktosios projekto ekspedicijos tikslas – Tiumenė. Tai Vakarų Sibiro regiono dalis, kur prie tremtinių amžino poilsio vietų žmogaus ranka neprisilietė daugiau kaip dešimtmetį.

      Į vieną seniausių Vakarų Sibiro miestų ir jo apylinkes pokario represijos nubloškė beveik šimtą lietuvių šeimų. Taigos gilumoje ir užžėlusiose laukymėse išlikusias tautiečių kapinaites gamta negrįžtamai gali pasiglemžti jau artimiausiu metu. Tad organizatoriai pabrėžia, kad šios ekspedicijos dalyviams bus keliami ypač aukšti reikalavimai.

      Pasiryžę mesti sau iššūkį ir įnešti savo indėlį į tautos istorijos išsaugojimą dalyvio anketą ras projekto interneto portale www.misijasibiras.lt . Registracija vyks daugiau nei mėnesį – nuo šiandien, kovo 28, iki balandžio 30 dienos.

      Šįkart į Sibirą vyksiančios komandos užduotis bus ne tik sutvarkyti, tačiau ir deramai įamžinti jau išnykusių kaimų vietose išlikusias tautiečių kapinaites, vietiniams gyventojams parodyti, kad lietuviai neužmiršta savo tautai brangių vietų ir jomis tinkamai rūpinasi.

      Pasak jau aštuntus metus gyvuojantį projektą organizuojančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“  direktoriaus Arno Marcinkaus, „Misija Sibiras’13” ekspedicija bus išskirtinė ir tuo, kad joje dalyvauti ypač kviečiami pasaulio lietuviai. Į tautiečių tremties vietas ekspedicija išvyks liepos 17-ą  – Pasaulio lietuvių vienybės dieną.

      „Tuo tikslu paruošėme ir anglišką dalyvių atrankos anketą. Ne tik neseniai išvažiavę svetur, bet ir užsienyje gimę lietuviai ar lietuvių kilmės asmenys turės galimybę prisidėti prie mūsų tautos istorijos saugojimo. Tikime, kad galime suburti ir Lietuvoje gyvenantį, ir po pasaulį išsibarsčiusį lietuvių jaunimą bendram tikslui“, – teigia A. Marcinkus.

      Nedvejoti, pasinaudoti unikalia galimybe išreikšti pagarbą valstybei, tautos istorijai ragina ir praėjusiais metais įsteigtos projekto Patarėjų tarybos narys architektas ir legendinės grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas.  „Taip, žengti šį žingsnį nėra lengva. Tačiau jei būčiau jaunesnis, žengčiau jį nedvejodamas, kadangi tai garbingas kiekvieno jauno žmogaus apsisprendimas. Žmogaus, jaučiančio pareigą pagerbti tuos, kurie patyrė represijų siaubą, liko suluošinti ar žuvo už tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos. Noras dalyvauti pirmiausia yra garbės ženklas sau pačiam ir tuo pačiu pagarbos išraiška valstybei ir jos žmonėms. Tokios iniciatyvos formuoja žmones, asmenybes ir palieka gilų pėdsaką visam likusiam gyvenimui“, – pastebi vienas valstybės atgimimo šauklių.

      „Misija Sibiras’13” tikslas – Tiumenė – yra palikusi gilų pėdsaką tautos istorijoje. Abipus Tūros upės, greta Transsibiro geležinkelio įsikūrusiame viename seniausių Sibiro miestų, XVIII a. pab. – XIX a. veikė kalinių persiuntimo kalėjimas. Čia buvo kalinami 1794, 1830-1831 ir 1863-1864 metų sukilimų dalyviai, knygnešiai. Čia kalėjo ir paskutiniojo XIX a. sukilimo prieš carinę Rusiją dalyvis poetas Julius Anusavičius.

      1946 m. į Tiumenės sritį atitremta estų, lenkų ir keletas lietuvių šeimų. 1947 m.  gruodį atvežta dar apie 80 lietuvių šeimų iš buvusių Pagėgių, Šilutės, Klaipėdos, Šiaulių, Telšių, Marijampolės, Vilkaviškio, Kauno apskričių. Tremtiniai dirbo statybose, elektrinėje, plytinėje. Po 5 metų lietuviams leista grįžti į tėvynę. 5 – 6-ajame dešimtmetyje Tiumenėje veikė koncentracijos stovykla, miesto apylinkėse – didelė pataisos darbų kolonija.

      Nuo „Misija Sibiras“ projekto pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire jau apsilankė vienuolika jaunimo ekspedicijų, sutvarkiusių apie 90 lietuviškų kapinių ir susitikusių su ten gyvenančiais lietuviais. Projekto idėja gimė dar 2005 m., Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos asamblėjoje priėmus rezoliuciją dėl jaunimo patriotiškumo. Nuo praėjusių metų projektą „Misija Sibiras“ organizuoja labdaros ir paramos fondas „Jauniems“. 

Parengė jaunimo reikalų koordinatorė Lolita Vaitkevičienė pagal labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ komandos informaciją


     

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.