Atkūrė senąsias Luknėnų kapinaites

2023-10-18
Taip Luknėnų kapinaitės atrodo dabar (tik stogastulpiai dar be saulučių)
Taip Luknėnų kapinaitės atrodo dabar (tik stogastulpiai dar be saulučių)

Stalgėnų seniūnijos Luknėnų kaimo gyventojai ėmėsi išskirtinės iniciatyvos – atkurti senąsias Luknėnų kaimo kapinaites, kuriose paskutinįkart laidota gal tik pokario metais.

Šio sumanymo dar pernai ėmėsi luknėniškis Alfonsas Astrauskas, kartu su skulptoriumi Albertu Danilevičiumi (šiose kapinaitėse palaidoti pokario metais sušaudyti jo giminaičiai) ir kalviu Antanu Astrausku sukūrę keletą stogastulpių ir koplytstulpį. Jie – tokie pat, kokie čia buvo pastatyti prieš šimtą ar dar daugiau metų.

Stogastulpiai ir koplytstulpis kapinaites papuošė pernai.

O šiemet iniciatyvą nutarta pratęsti stogastulpius ir koplytstulpį papuošiant metalinėmis saulutėmis.

Turėdami tokį tikslą, Alfonsas Astrauskas ir Albertas Danilevičius ėmė organizuoti kalvių stovyklą. Prie jų prisijungė ir Antanas Astrauskas bei du kalvystės meistrai iš Aukštaitijos – Raimondas Žievys ir Egidijus Latėnas.

Alfonso Astrausko sodyboje tris dienas netilo kūjai ir negeso žaizdras. Per tą laiką kalviai iš kapinaitėse rastų autentiškų saulučių likučių atkūrė, kokios jos galėjo būti, pasidarė eskizus ir nukalė naujas.

Paskutinis veiksmas – užkelti saulutes ant stogastulpių ir pašventinti. Tai padaryta paskutiniąją stovyklos dieną.

Stogastulpių ir koplytstulpio pašventinimo ceremonijoje dalyvavo Stalgėnų parapijos klebonas Donatas Žukauskas, Stalgėnų seniūnas Arūnas Jurkus, visi kalviai ir skulptoriai bei gausus būrys luknėniškių.

,,Dabar Luknėnų kapinaitės – pavyzdinės, tokios, kokios buvo prieš šimtmetį ar seniau. Šiai stovyklai surengti Plungės rajono savivaldybė skyrė lėšų – iš paveldosaugos programos. Manau, labai prasmingai panaudoti pinigai. Labai tikiuosi, kad šių menininkų stovyklos taps tradicinėmis. Jų entuziazmo, talento ir darbštumo dėka daug gerų darbų galima padaryti”, – sakė stovyklą aplankęs Plungės rajono savivaldybės paveldosaugininkas Gintaras Ramonas.

,,O jūs atvykit pas mus per Visus Šventus. Pamatysit, kaip mūsų kapinaitės šviečia ir kiek žmonių čia prisirenka. Džiaugiamės, kad mūsų sumanymas pavyko, kad taip gražiai senuosius kapelius sutvarkėm. Kiek pamenu, juos mano tėvas prižiūrėdavo, o aš irgi negaliu jų apleisti”, – pasakojo vienas iš idėjos autorių Alfonsas Astrauskas.

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.