Astma ir gyvenimas su ja

2015-05-06

Astma – XXI amžiaus plaučių ligų rykštė. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) 2000 metais gegužės 3-ą  paskelbė Pasauline astmos diena. Sergamumo ir mirtingumo nuo astmos rodikliai per dešimtmetį padidėjo daugiau kaip 40%.

        Pasaulyje šia lėtine neišgydoma liga serga per 300 milijonų žmonių. Manoma, kad Lietuvoje serga 4-5 proc. bendro šalies suaugusių gyventojų skaičiaus. Astma serga ir vaikai. Dar vienas astmos problemos aspektas – daugeliui sergančiųjų astma ši liga nėra diagnozuota ir tinkamai gydoma. Sprendžiant šią problemą, pasaulyje visą praktinę ir mokslinę veiklą koordinuoja PSO ir prie jos 1992 metais įsikūręs Globalinės astmos iniciatyvos komitetas (GINA). Komiteto vertinimu, astma yra viena dažniausių ligų išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse. Šiuolaikiniais vaistais ir priemonėmis astmą galima gerai kontroliuoti ir gydyti. Pirminių grandžių gydytojai ir pacientai stokoja žinių apie šiuolaikinius astmos profilaktikos, diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos metodus. Žinių stoka, astmos hipodiagnostika ir neadekvatus gydymas yra svarbi didėjančio sergamumo ir mirtingumo, didėjančių gydymo išlaidų priežastis Lietuvoje. Astmos problemos sprendžiamos ne tik respublikos universitetų klinikose, centruose, bet ir pulmonologų, alergologų asociacijose. Realizuojant sistemingą ligonių ir jų šeimos narių mokymą, šalyje įsteigta 20 astmos klubų. Pirmasis astmos klubas įkurtas 1988 m.  dr. G. Norvaišos iniciatyva Klaipėdoje.

          Astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, pasireiškianti dusulio ir / ar kosulio priepuoliais.

        Bronchų uždegimas yra pagrindinė astmos atsiradimo priežastis. Uždegimas skatina mėšlungišką bronchų susitraukimą (spazmą). Oras nebegali laisvai praeiti bronchais – pasireiškia dusulys. Be to, bronchų gleivinė pabrinksta, iš bronchų sienelių dažnai išsiskiria tąsios gleivės, taigi kvėpavimo takai dar labiau susiaurėja.                                               

        Vaikams ir jaunuoliams sergant astma, svarbus vaidmuo tenka alergijai. Kita astmos atmaina, taip vadinamoji nealerginė astma, dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms. Bronchų reaktyvumas yra padidėjęs bet kurios astmos atveju.

 Daugiau informacijos  http://www.pulmoalerg.lt/lt/pacientams/astma-ir-gyvenimas-su-ja

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.