Antibiotikai nėra vaistai nuo visų ligų

2012-11-19
 Kiekvienais metais lapkričio 18 dieną Lietuvoje ir visoje Europoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Pagrindinis šios dienos tikslas – informuoti visuomenę, kada ir kaip vartoti antibiotikus, pabrėžti atsakingo požiūrio svarbą, gydantis šiais vaistais.
 Antibiotikai – tai medžiagos, naikinančios bakterijas arba slopinančios jų augimą ir dauginimąsi. Tai nėra vaistai nuo visų ligų.
 Å iuo laikmečiu dažnai antibiotikai vartojami nepagrį stai, pavyzdžiui, peršalimui ir gripui gydyti, nors šias ligas dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai visai neveikia. Tokiais atvejais antibiotikai pasveikti nepadės, nes šie vaistai nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų, kaip čiaudulys. Pasitaiko, kada antibiotikai vartojami neteisingai, nes sutrumpinamas gydymo kursas, vartojama mažesnė dozė ar nesilaikoma reikiamo režimo (antibiotikai geriami kartą per dieną vietoje dviejų ar trijų, kaip nurodyta). Tokiu atveju vaisto kiekis organizme nepakankamas, bakterijos išgyvena ir gali tapti atsparios.
 Mikroorganizmų atsparumas antibiotikams – vis didėjanti visuomenės sveikatos problema, kuri pastaraisiais metais ypač neramina pasaulio mokslininkus ir medikus. Bakterijų atsparumas antibiotikams – naujas pavojus sveikatai. Atsparių bakterijų vis daugėja, tai tiesiogiai susiję su neracionaliu ir gausiu antimikrobinių vaistų vartojimu, ko rezultatas – vaistų poveikio sukeltoms infekcijoms mažėjimas. Todėl ypač svarbu antibiotikus vartoti tik tada, kai jie reikalingi. Tokias infekcijas, kurias sukelia antibiotikams atsparios bakterijos, daug sunkiau gydyti bei jomis galima užkrėsti šeimos narius ir kitus žmones.
 Padėtis blogėja atsirandant naujoms bakterijų atmainoms, kurios yra atsparios keliems antibiotikams tuo pačiu metu (vadinamosios daugeliui vaistų atsparios bakterijos). Tokios bakterijos galiausiai gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams. Be antibiotikų grį žtume į laikmetį , kai jų dar nebuvo.
 Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą esame atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus, galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl labai svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams, svarbus kiekvieno mūsų vaidmuo. Todėl būtina visada laikytis gydytojo nurodymų, kada ir kaip vartoti antibiotikus.
 
 Ką apie antibiotikus turi žinoti kiekvienas:
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Parengta pagal Higienos instituto informaciją
Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.