Alsėdžių moksleivių pažintis su žydų kultūra

2013-10-25

           Alsėdžių vidurinė mokykla, laimėjusi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos inicijuotą Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuojamo konkurso „Būkime kartu“ projektą „Kultūrų atradimai“, susipažįsta su žydų kultūra.

 
 
 

           Konkurso tikslas – skatinti mokymo įstaigų su skirtingomis mokomosiomis kalbomis mokinių tarpusavio bendravimą per bendrą edukacinę veiklą.  Alsėdiškiai bendradarbiauja su Vilniaus Šolomo  Aleichemo gimnazija, o bendras projektas padeda ne tik  ugdyti toleranciją bei tarpusavio supratimą, bendravimo ir bendradarbiavimo gebėjimus, bet ir sudaro galimybes mokiniams susipažinti su kitų tautų papročiais, tradicijomis bei atskleisti savo tautos savitumą, unikalumą. Alsėdžių mokykla buvo vienintelė, Vakarų Lietuvos regione laimėjusi projektą.

           Projekto rengėjai pirmiausia sulaukė  svečių iš Vilniaus. lankėsi  Delegacija buvo sutikta Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijoje, kur vilniečiai pristatė savo gimnaziją, pasakojo apie garsius žydų kultūros atstovus, prisiminė garsius ir žinomus tautiečius. Gimnazijos istorijos mokytoja Janina Bucevičė surengė puikią ekskursiją po Telšių senamiestį, kuriame kadaise gyveno daug žydų tautos atstovų.

           Vėliau svečių delegacija buvo pakviesta į Alsėdžių parapijos salę. Čia vyko popietė, kurios metu Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijos mokiniai ir mokytojai pristatė literatūrinę – muzikinę kompoziciją, skirtą paskutinio geto uždarymui. Literatūrinė – muzikinė kompozicija abejingų nepaliko: buvo įtaigiai parodyti šios tautos išgyvenimai ir likimai.  Popietėje dalyvavo seniausias Plungės rajono žydas tautodailininkas Jakovas Bunka, žurnalistas Eugenijus Bunka. Apie tai, kaip buvo išgelbėta viena žydų šeima, pasakojo alsėdiškė Vanda Balandienė. Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijos direktorius Miša Jakobas vaikystę ir jaunystę praleido Žemaitijoje, todėl gerai žino, kad čia gyvenę žydai ir žemaičiai daug metų dirbo ir gyveno kartu.

           Svečius sveikino Alsėdžių vidurinės mokyklos direktorius Leonas Mockūnas, Jakovas Bunka gimnazistams įteikė neseniai išleistą knygą „Jakovas Bunka“, kurioje  daug dėmesio skirta ne tik  tautodailininko kūrybai, bet ir Plungės rajono žydų istorijai.

           Išvykus svečiams,  alsėdiškiai rengė programą, kurią praėjusią savaitę pristatė sostinės bendraamžiams. Nuvykus į gimnaziją, mus pasitikęs direktorius Miša Jakobas supažindino su mokykla, jos tvarka, ugdymo rezultatais ir mokinių pasiekimais. Direktorius daug dėmesio savo kalboje skyrė mokslo ir žinių svarbai šiandieniniame gyvenime. Šolomo Aleichemo gimnazijos reitingai tiek šalies, tiek Vilniaus miesto mastu yra labai aukšti, todėl mokykla turi kuo didžiuotis. Susipažįstant su gimnazija, dauguma užtruko hebrajų kalbos kabinete, kur bandė suprasti šios kalbos subtilybes ir rašybą. Popietė „Kultūrų atradimai“ prasidėjo žydų rašytojų, rašiusių apie Lietuvą, pristatymu. Po jų sekė Alsėdžių vidurinės mokyklos parengta programa. Mokyklos vaikinų ir merginų ansambliai, vadovaujami muzikos vyr. mokytojo Martyno Miliausko, supažindino su lietuvių liaudies dainomis, Alsėdžių vidurinės mokyklos istorijos mokytojas Petras Smilgevičius ir Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos istorijos mokytoja Janina Bucevičė pasakojo apie žemaičių ir žydų bendravimą ir istorinį palikimą, moksleiviai pristatė Alsėdžių vidurinę mokyklą, kurioje vykdomas gynybinis – pilietinis ugdymas.

           Smagu, kad vilniečiai bendraamžiai puikiai priėmė mūsų parengtą programą. Apibendrinant visas projekto veiklas, kilo nemažai idėjų dėl veiklų tęstinumo.

           Moksleiviai turėjo progos apsilankyti Vilniaus universitete, neišdildomą įspūdį paliko gidės  Reginos Kopilevič ekskursija po žydiškąjį Vilnių.

 

Daiva Gramalienė

Alsėdžių vidurinė mokykla

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.