Senųjų Trakų Viešpaties apsireiškimo vienuolyne |
Draugystės vakaras |
Mokėmės šokti „Polonezą“ bei kitus lenkiškus šokius |
Alsėdžių gimnazijos bendruomenė jau trečius metus vykdo šalies mokymo įstaigų bendrų edukacinių veiklų projektų konkurso „Būkime kartu“ projektą „Kultūrų atradimai – 3“. Tai vienintelė rajono mokykla, kurios parengti projektai kiekvienais metais gauna dalinį finansavimą.
Konkursu siekiama skatinti mokymo įstaigų su skirtingomis mokomosiomis kalbomis mokinių tarpusavio bendravimą per bendrą edukacinę veiklą. Konkurse dalyvaujančios mokyklos gali rinktis įvairias sritis bendrai veiklai: kultūrinę, meninę, kūrybinę, etnokultūrinę, turistinę, gamtosauginę, sportinę, sveikatingumo, pilietinių iniciatyvų ar kitą.
Dveji projekto metai paskirti žydų ir žemaičių kultūros pažinimui. Šiais metais gimnazija pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Trakų gimnazija, kurioje mokomasi lenkų kalba. Projekto veiklos buvo skirtos krašto literatūriniam palikimui ir kulinariniam paveldui.
Rugsėjo mėnesį Alsėdžių gimnazijoje lankėsi didelis būrys Trakų gimnazistų. Dauguma svečių Žemaitijoje lankėsi pirmą kartą, todėl vakaras mokykloje neprailgo. Abiejų gimnazijų mokiniai skaitė poeto Vytauto Mačernio eilės, mokėsi šokti lietuvių liaudies šokius. Kita diena buvo skirta susipažinti su Žemaitijos kraštu. Svečius nustebimo Žemaitijos nacionalinio parko gamtos ekspozicija, Užgavėnių kaukių muziejus, Žemaičių Kalvarijos bazilika. Svečiams itin įstrigo apsilankymas, grįžę namo jie savo atsiliepimuose apie susitikimą Alsėdžiuose rašė: „Su poeto Vytauto Mačernio – jauniausio literatūros klasiko, naujosios lietuvių poezijos pradininko biografija susipažinome apsilankę Vytauto Mačernio muziejuje. Vykome į Vytauto Mačernio žūties vietą, Šarnelės kaime aplankėme poeto kapą. Įkopę į kalnelį, apaugusį medžiais, kiekvienas turėjome galimybę pamatyti kūrėjo gimtąsias vietas, sodybą, pasigrožėti rudenėjančiais miškais. Prie poeto kapo atminimui uždegėme žvakeles.“ Daugiau >>>
Kalbinti gimnazistai sakė, kad tikrai netikėjo, jog poeto amžinojo poilsio vieta taip nutolusi nuo kapinių. Jaunimas susižavėjęs klausėsi gido B. Kleinausko įdomių pasakojimų apie Vytauto Mačernio jaunystę, meilę ir kūrybą. Šeštadienio popietė praėjo gimnazistės Gabrielės Šiaulytės ir jos mamos Linos Šiaulienės vedamose kulinarinio paveldo pamokose. Visi susirinkusieji galėjo išmokti gaminti žemaitišką kastinį. Buvome nustebę, nes dauguma svečių patiekalą ragavo ir matė, kaip jis gaminamas, pirmą kartą. Patiekalo skonis svečiams patiko…
Spalio mėnesį Alsėdžių gimnazijos projekto dalyviai išsiruošė į Trakus. Svetingai priėmęs gimnazijos direktorius Marianas Kuzborskis pirmiausia prisiminė, kad, grįžę iš Žemaitijos, jaunuoliai nusižiūrėjo seną mokyklinį suolą ir ….paprašė direktoriaus leisti jį įsikelti į kokio nors medžio viršūnę, kad galėtų rašyti eiles kaip V. Mačernis. Tuomet patikėjome, kad mūsų projektas rado atgarsį Trakų gimnazistų širdyse.
Turininga ir įdomi kelionė truko dvi dienas. Išvykai reikėjo parengti poeto Adomo Mickevičiaus skaitymus. Mūsų mokinių kompozicija buvo lietuvių kalba, šeimininkai pristatymą parengė gimtąja A. Mickevičiaus – lenkų kalba. Trakų gimnazijos bendruomenei pristatėme savo mokyklą, Žemaitijos regioną. Dalyvių vakaronėje mokėmės šokti „Polonezą“ bei kitus lenkiškus šokius.
Kitą dieną – pažintis su Trakų istoriniu nacionaliniu parku. Labai dėkingi esame gidei gimnazijos geografijos mokytojai Terezai Artamonovai ir socialinei pedagogei Ilonai Balkuvienei, kurios surengė nepaprastas ir ilgai atmintyje išliksiančias pamokas Trakų pilyje, Senųjų Trakų Viešpaties apsireiškimo vienuolyne, kur sesuo Monika supažindino su gyvenimu ir vykstančiomis edukacijomis vienuolyne.
Projekto kulminacija vyko svečiuojantis pas Trakų karaimus ir mokantis gaminti jų nacionalinius kibinus bei ragauti iki tol neskanauto patiekalo „Kiūbėtė“. Juos gaminti mokė karaimė Ingrida Špakovskaja.
Projekto dalyviai buvo labai patenkinti pažintimis, vykusiomis bendromis veiklomis, galimybe dar labiau susipažinti su savo šalies istorija ir kultūra, todėl tartasi apie projekto tęstinumo galimybes.
Mums buvo be galo smagu, kad Žemaitijos regionas ir čia sutikti žmonės paliko gerą įspūdį svečiams, nes nuvykę pas juos buvome apdovanoti tuo pačiu..