Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija, nuo šio rudens gavusi dalinį Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ir Plungės rajono savivaldybės finansavimą, vykdo projektą „Signatarų takais 1918-2018“. Šio projekto tikslas buvo suvienyti šalies ugdymo įstaigas, turinčias signatarų vardus, ir skatinti jaunimą dalytis pačių surinkta informacija apie signatarus bei toliau domėtis jų asmenybėmis.
Praėjusį savaitgalį į Alsėdžius atvyko projekto partneriai iš Vilniaus Mykolo Biržiškos, Klaipėdos rajono Veiviržėnų Jurgio Šaulio, Šilalės rajono Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio, Ukmergės Antano Smetonos gimnazijų.
Po smagaus sutikimo gimnazijoje svečiai kartu su alsėdiškiais dalyvavo renginiuose, skirtuose broliams Stanislovui ir Gabrieliui Narutavičiams. Dalyvauta Šv. Mišiose Alsėdžių bažnyčioje, aplankytas signataro kapas Alsėdžių kapinėse, jo gimtasis dvarelis Brėvikių kaime. Toliau kelionė tęsėsi į Telšius: gimnazijos istorijos mokytojas Petras Smilgevičius papasakojo, ką simbolizuoja katedros durys, aplankyti požemiai, pabūta šalia lentos, skirtos brolių S. ir G. Narutavičių atminimui. Buvo smagu, kad prie svečių delegacijos prisijungė ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, jo patarėjas Mantas Česnauskas, kartu su svečiais buvo ir gimnazijos direktorius Leonas Mockūnas.
Grįžus į gimnaziją, projekto dalyvių laukė įdomios ir atsakingos užduotys. Vieni keramikos dirbtuvėse kūrė suvenyrus savo signatarui, kiti domėjosi Alsėdžių krašto istorija, dar kiti kūrė įvairius literatūrinius pasakojimus, filmukus, nuotraukų koliažus.
Gimnazijų komandos ruošėsi dalyvauti viktorinoje „Ką žinome apie 1918 metų Nepriklausomybės Akto signatarus“. Labai smagu, kad savo žinias sutiko pasitikrinti ir Plungės rajono savivaldybėje dirbantys jauni specialistai. Atvykusią „Svečių“ komandą sudarė mero patarėjas Mantas Česnauskas, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistė, buvusi gimnazijos mokinė, Ingrida Stanienė bei Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus specialistas Gintaras Ramonas. Svečiai, pasveikinę jaunimą, aktyviai atsakinėjo į užduodamus klausimus ir džiaugėsi, jeigu pavykdavo teisingai atsakyti. Viktorinos sudarytojai ir vedėjai gimnazijos istorijos mokytojai Danutei Užkurienei liko tik gėrėtis ugdytinių, alsėdiškių žiniomis.
Baigiantis viktorinai, svečiai pasidalijo pirmos projekto dienos įspūdžiais. „Džiugu, kad Alsėdžiai tampa vis pilietiškesne vieta ir skleidžia patriotiškumo dvasią. Po ilgos ir darbingos dienos leidote pasijusti energingais moksleiviais”, – rašė Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazistai. Jiems antrino ir jų gimnazijos mokytojas Andrius Mereckis: „Signatarų takais… Man, jaunam specialistui, praplėtė akiratį, suteikė galimybę pažinti jaukią Alsėdžių gimnazijos bendruomenę. Signatarų takais… – savo šalies, savo namų pažinimo takais..“
Projekto veiklos šeštadienį buvo tęsiamos Plungėje. Svečiai išsivežė itin gerus ir šiltus atsiliepimus apie Plungės viešosios bibliotekos laikrodinės ir Vaikų skyriaus veiklą bei ten dirbančias specialistes.
Kitas visų gimnazijų susitikimas vyks Vilniuje spalio 30-31 dienomis. Numatytos įdomios veiklos Valstybės pažinimo centre, Signatarų namuose, Mykolo Biržiškos gimnazijoje. Ten bus pristatyti ir Alsėdžiuose pradėti kurti darbai.
Daiva Gramalienė, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija