Žemaitija – sausumos lopinėlis prie Baltijos jūros, miglotose pelkėse nugrimzdusi laukinės, nevaržomos laisvės sala tarp didžiųjų galybių, diktuojančių savo istorijos taisykles. Bebaimio kario dvasia, laisvo žmogaus pasirinkimas – ginti savo nederlingą žemę, savo protėvių vėles, visada esančias šalia, kartu su juo tame žemės plotelyje. Niekas taip ir nepajėgė sugriauti šios vienovės, kur žmogus, gamta ir istorija kuria begalinį savo simbolinės genties epą…
„Žemaitijos legenda“ – fotomeno parodų ir leidinių ciklas, kurį kartu į gyvendina Raseinių kultūros institucijos ir nevyriausybinės organizacijos. Kodėl būtent Raseinių atstovai ėmėsi šios iniciatyvos? Tam yra svarios istorinės priežastys – Raseiniai yra vienas seniausių Lietuvos miestų, išaugęs buvusioje žemaičių genties teritorijoje. XVI–XVIII a. miestas buvo Žemaičių seniūnijos (dažnai vadintos „Žemaičių Kunigaikštyste“) sostinė – administracinis ir teismų centras, čia vykdavo bajorų seimeliai, kuriuose būdavo renkami Žemaičių seniūnai, Žemaičių seniūnijos raštininkai, seniūnijos teismų teisėjai, vėliavininkai ir kiti pareigūnai, taip pat Abiejų Tautų Respublikos Seimo delegatai nuo Žemaičių seniūnijos.
Telkti žemaičių menininkus pirmasis XX a. ketvirtąjį dešimtmetį pradėjo visuomenininkas, poetas ir muziejininkas Pranas Genys. 1938 m. rugpjūčio 25 – rugsėjo 5 dienomis Telšių pradžios mokykloje surengta 1-oji Žemaičių meno paroda. Vėliau jau naujai iškilusiuose muziejaus „Alka“ rūmuose žemaičių parodos buvo surengtos 1940 ir 1943 metais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, šią tradiciją tęsia Plungės žemaičių dailės muziejus, nuo 1994 iki 2016 metų surengęs šešias pasaulio žemaičių dailės parodas.
Projekto „Žemaitijos legenda“ organizatoriai pasiryžo tęsti žemaičių menininkų sambūrio tradicijas, praturtinant šią veiklą dar viena šiuolaikinio meno sritimi – fotografija. Pirmoji šio ciklo fotografijų paroda bus pristatyta Raseinių krašto istorijos muziejuje 2016 metų rugpjūčio 14 – rugsėjo 17 dienomis. Ši paroda – pirmasis projekto etapas, 2017 metais planuojame išleisti atrinktų autorių darbų reprezentacinį albumą, vėliau – organizuoti parodas kas 3-4 metai, kiekvieną kartą išleidžiant naują žemaičių fotomenininkų darbų albumą. Pagrindinis šio tęstinio projekto tikslas – puoselėti Žemaitijos, kaip unikalios Lietuvos ir visos Europos dalies, istorinio paveldo tradicijas, meninėmis priemonėmis atkuriant simbolinį ryšį tarp praeities ir dabarties. Juk genties dvasia nemiršta – ji tiesiog persikelia iš žmogaus į žmogų, iš kartos į kartą, kaip veidrodyje atsispindėdama neišsenkančioje gamtos versmėje.
Dalyviai.
Maloniai kviečiame dalyvauti visus žemaičius fotomenininkus, gyvenančius Lietuvoje bei užsienyje, taip pat visus fotografus, jaučiančius stiprų, artimą ryšį su Žemaitija.
Kūrinių pateikimo tvarka.
Vertinimo komisijai kiekvienas autorius pateikia 3-5 darbus skaitmeniniu formatu, sukurtus ne vėliau kaip 2013 metais. Prie fotografijos nurodomas kiekvieno darbo pavadinimas.
Darbai pateikiami JPG, PDF, TIFF formatais, ne mažesnės kaip 2500×2000 piks. kokybės.
Autorius taip pat pateikia užpildytą dalyvio anketą. Parodai atrinktus darbus prašome pateikti paruoštus eksponuoti, dėl darbų atsiuntimo į parodą organizatoriai susisieks individualiai su kiekvienu autoriumi.
Darbus ir užpildytą anketą prašome atsiųsti iki 2016 m. liepos 1 d. adresu zemaitijoslegenda@gmail.com
Kūrinių atrankos principai
Kūrinius parodai ir leidiniui atrinks kompetentinga komisija, sudaryta iš profesionalių fotomenininkų ir organizatorių. Komisijos nariai fotomenininkai:
Algimantas Aleksandravičius
Gintaras čŒesonis
Darius Vaičekauskas
Tadas Kazakevičius
Darbų vertinimo kriterijai:
profesionalumas, meninė vertė, tiesioginės ar netiesioginės sąsajos su Žemaitijos praeitimi ir dabartimi, darbų techninė kokybė.
Parodos nominacijos
Parodos Raseinių krašto istorijos muziejuje metu bus paskirtos 3 premijos autoriams už geriausius darbus, susumavus žiūrovų ir vertinimo komisijos balsus. Bendras prizinis fondas – 500 Eur.
Organizatoriai:
Raseinių krašto istorijos muziejus
Raseinių rajono kultūros centras
Raseinių menininkų bendrija „Pegasas“
Asociacija „Idėjų upė“
Partneriai:
Žemaičių kultūros draugija
Lietuvos fotomenininkų sąjunga
Plungės žemaičių dailės muziejus
Projekto darbo grupė.
Vadovas Arūnas Kazlauskas, tel. +370 682 24 218, el. p. idejuupe@gmail.com
Meno vadovas Vytautas Bulota, tel. +370 672 38 151, el. p. vytas.bulotas@gmail.com
Koordinatorė Monika Vaznonė, tel. +370 678 06 862, el. p. monikaklaipeda@gmail.com