Vyriausybei vakar patvirtinus naujus karantino sąlygų švelninimus, numatyta, kad jau nuo ateinančio pirmadienio, t. y. gegužės 18 d., duris galės atverti kavinės, restoranai, barai ir kitos pasilinksminimo vietos, esančios uždarose patalpose. Jos galės veikti nuo 8 iki 22 valandos, taip pat privalės imtis nustatytų priemonių, užtikrinsiančių ir lankytojų, ir darbuotojų saugumą.
Darbo laiko ribojimas ir toliau nebus taikomas lauko kavinėms ir gaminantiems maistą išsinešimui.
Anot valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, epidemiologinė situacija leidžia atverti viduje dirbančių viešojo maitinimo į staigų duris.
„Numatytos labai aiškios taisyklės, kurias norintis veikti verslas turi išpildyti. Norisi pabrėžti, kad tos taisyklės nustatytos ne dėl manęs ar specialistų – jos skirtos tam, kad kuo labiau būtų apsaugotas kiekvienas, kuris ten lankysitės. Dėl tos pačios priežasties ribojamas ir darbo laikas. Yra labai aišku, kad naktinėse pasilinksminimo vietose neį manoma užtikrinti tinkamos prevencijos infekcijos plitimui“, – sako ministras A. Veryga.
Nustatyta, kad viduje veikiančiose kavinėse, restoranuose, baruose ir kitose pasilinksminimo vietose atstumas tarp stalų turėtų būtų toks, kad prie skirtingų stalų sėdintys lankytojai vienas nuo kito būtų nutolę ne mažesniu kaip 2 metrų atstumu. Tuo atveju, jei tarp stalų į rengiamos ne mažesnės nei 90 centimetrų pločio ir 140 centimetrų aukščio pertvaros, atstumas tarp stalų gali būti toks, kad tarp lankytojų būtų išlaikytas ne mažesnis nei 1 metro atstumas.
Taip pat numatyta, kad į patalpas gali būti į leidžiami tik nosį ir burną dengiančias priemones dėvintys lankytojai. Valgant ir geriant jų dėvėti neprivaloma.
Be to, siekiant valdyti rizikas, apibrėžta, kad prie vieno stalo galima sėdėti ne didesnėmis nei 5 žmonių grupėmis, išskyrus šeimos narius.
Numatyta, kad nebus leidžiama tiekti maitinimo bufeto tipo principu, t. y., kai maistą į sideda patys lankytojai. Cukraus, druskos, padažų ir kitų maisto produktų bendro naudojimo induose ar pakuotėse, jei juos į sideda patys lankytojai, taip pat neturės būti patiekiama.
Kartu numatyta, kad neturėtų būti naudojami daugkartinio naudojimo meniu, kuriuos liečia lankytojai. Jeigu tokie naudojami – jie turi būti dezinfekuojami po kiekvieno panaudojimo. Daugkartinio naudojimo staltiesių ar padėkliukų, kurių negalima nuvalyti (skalbti) ir dezinfekuoti po kiekvieno apsilankymo neleidžiama naudoti. Be to, nebus galima lankytojams siūlyti apklotų.
Uždarose patalpose išlieka ankščiau lauko kavinėms nustatyti reikalavimai, kad indai ir į rankiai indaplovėse turėtų būti plaunami ne mažesnėje kaip 60 °C temperatūroje arba naudojant kitas tinkamas priemones, užtikrinančias jų švarą.
Be to, kavinių administracijos į pareigotos prie į ėjimo pateikti informaciją, kad jose nerekomenduojama lankytis rizikos grupės žmonėms, t. y. vyresniems nei 60-ies metų amžiaus ir turintiems lėtinių susirgimų kaip, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, lėtinės kvėpavimo organų ligos, lėtinės inkstų ligos ir kitos.
Taip pat prie į ėjimo į kavines būtina pateikti informaciją lankytojams apie asmens higienos laikymosi būtinybę (rankų higieną, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą ir kita), sudaryti galimybę tinkamai rankų higienai, dezinfekcijai.
Be to, turi būti užtikrinama, kad viešojo maitinimo į staigose dirbtų tik darbuotojai, neturintys viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų susirgimų požymių. Darbuotojų sveikata turi būti vertinama kasdien prieš patenkant į viešojo maitinimo į staigą. Tam rekomenduojama naudoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) parengtą Sveikatos būklės į sivertinimo formą, paskelbtą VMVT tinklalapyje ar joje pateiktus klausimus.
Taip pat turi būti užtikrinta, kad darbuotojų rankų higiena būtų atliekama prieš pradedant darbą, prieš tvarkant termiškai apdorotą ar vartoti paruoštą maistą, prieš tvarkant žalią mėsą, žuvį ar kitą termiškai neapdorotą maistą. Taip pat prieš apsimaunant, keičiant ir nusiėmus pirštines, sutvarkius atliekas, pabaigus valymo, dezinfekcijos darbus ir kita.
Įmonių savininkai taip pat privalo užtikrinti tinkamą lankytojų aptarnavimui skirto inventoriaus – staliukų, kėdžių ir pan. – ir viešojo maitinimo į monės aplinkos valymą ir dezinfekciją, remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtomis rekomendacijomis. Taip pat užtikrinti, kad dažnai liečiami paviršiai (durų rankenos, banko kortelių skaitytuvai ir pan.) būtų valomi ir dezinfekuojami dažniau nei į prasta, o stalai – valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno apsilankymo.
Svarbu, kad visi šie reikalavimai galioja ir toms uždaroms maitinimo į staigoms, kurios maistą tiekia tik darbuotojams, pavyzdžiui – gamyklose, į staigose ir kt.
Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimą rasite čia.
Visus operacijų vadovo sprendimus galite rasti čia.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo balandžio 27 d. leista dirbti lauko kavinėms.
Karantino režimo trukmė šalyje – nuo kovo 16 d. 00:00 val. iki gegužės 31 d. 24:00 val.
Visuomenės informavimo grupės (VIG) informacija