Vaikų elgesio problemų ir sutrikimų priežastys

2021-03-24
     

           





Daugelis šeimų susiduria su probleminiu vaikų elgesiu vienu ar kitu jų gyvenimo tarpsniu. Liaudies išmintis sako: „Maži vaikai – maži vargai“. Jiems augant, iššūkių daugėja. Tai natūralu: asmenybės brendimui ir identiteto formavimuisi reikalingas ieškojimų kelias. Šis neretai yra vingiuotas, jame dažnai klumpama ir klystama, kažkas prarandama ir iš naujo atrandama. Vienoks ar kitoks vaikų bei paauglių elgesys turi savas priežastis – tik jas supratus, vaikų auginimas nebus našta, o natūralus problemų sprendimo būdų ieškojimas. Su vaikų elgesio problemomis susiduria ir auginantys biologinius vaikus tėvai, ir budintys globotojai, globėjai (rūpintojai) bei įtėviai. Šiame straipsnyje aptarsime specifines vaikų, augančių ne biologinėse šeimose, elgesio problemų priežastis. Jos susiformuoja biologinėje vaiko šeimoje arba institucijoje, į kurią vaikas buvo paimtas iš šeimos.

Natūralu, jei sunkiai vaikšto, nemoka bendrauti ar mokykloje ne taip gerai mokosi bei kitaip nei bendraamžiai elgiasi vaikas dėl genetinių ar gimimo metu atsiradusių sutrikimų: cerebrinio paralyžiaus, Dauno sindromo ir kitų.

Vaiko elgesiui didelės įtakos turi ir prenataliniai veiksniai: nėštumo metu mamos vartotas alkoholis, vaistai ar psichotropinės medžiagos, rūkymas, skurdi būsimos mamos mityba.

Daugelis sutrikusio elgesio vaikų biologinėse šeimose yra patyrę nepriežiūrą, tai yra ilgalaikį jų fizinių ir psichinių poreikių netenkinimą: nesirūpinimą vaiko mityba, apranga, saugumu, sveikata, socialinių įgūdžių formavimu ir kt. Nepriežiūra sutrikdo pilnavertį vaiko vystymąsi bei elgesį.

Labai dažnai į globėjų ar įtėvių šeimas patekę vaikai yra patyrę vienokį ar kitokį smurtą: fizinį, seksualinį ar psichologinį. Todėl neturėtų būti keista, jei šie vaikai turi žemą savivertę, jaučia įtampą, daug ko bijo, nepasitiki ar yra priešiški kone visai juos supančiai aplinkai. Jie nuolat pasirengę kovoti už išlikimą, kerštauti arba bėgti iš namų, iš globos įstaigos, iš mokyklos…

Viena opiausių problemų, kodėl vaikai paimami iš šeimų, yra netinkami šeimos elgesio įpročiai: alkoholio bei psichotropinių medžiagų vartojimas, suaugusiesiems būdingas seksualinis aktyvumas, kriminaliniai veiksmai. Tokiose šeimose augantys vaikai dažnai neįsivaizduoja kitokio gyvenimo, todėl, atsidūrę globėjų ar įtėvių namuose, sunkiau prisitaiko prie namų taisyklių. Juos stebina ar net šokiruoja aplinka, kurioje jiems nėra grėsmės.

Gyvenimas vaikų globos institucijoje taip pat daro įtaką vaikų bei paauglių elgesiui. Jie negali prisirišti prie vieno ar kito suaugusio asmens, kadangi darbuotojai dažnai keičiasi. Vaikai priešinasi griežtoms taisyklėms, nuolat rungtyniauja, nes savo statuso išlaikymui reikalinga nuolatinė kova. Čia gyvenantys vaikai ir paaugliai neįgyja tiek socialinių įgūdžių, kiek augantys šeimose. Dažnai nešioja savyje stigmą: „Esu vaiknaminis. Jei aš blogas ir dėl to mane paėmė iš namų, aš ir toliau elgsiuosi blogai“.

Visa tai – patirtos vaikų netektys, jų žaizdos. Į globėjų ar įtėvių šeimas patekę vaikai yra daug ką praradę, jų kūnuose ir sielose yra ne viena žaizda. Vaiko ar paauglio priešiškumas, agresija, galbūt „nenormalus“ dėmesio siekimas ir kitoks elgesys – tik ledkalnio viršūnė. Didysis ledkalnis – to elgesio priežastys – slypi po vandeniu. Mes jo nematome iki tol, kol „nepaneriame“ gilyn link tokio elgesio priežasčių bei ištakų. Tik išdrįsę „panerti“, pamatysime, kokio dydžio ir formos yra tas ledkalnis – mums nepriimtino vaiko elgesio priežastys. Ir tik tada kartu su vaiku galėsime žengti jo gijimo keliu.  Apie gijimo kelią pakalbėsime kitame straipsnyje.

Visus, kuriems svarbios vaiko laikinosios priežiūros, globos (rūpybos) bei įvaikinimo temos, galbūt galvojate apie vaiko globą (rūpybą) ar įvaikinimą, tačiau vis dar nesiryžtate, – kviečiame susisiekti su Globos centro specialistais. Jūsų skambutis Jūsų niekuo neįpareigoja, o gavus rūpimus atsakymus, gali būti lengviau apsispręsti.

Laukiame Jūsų skambučio šiais kontaktais: Plungės socialinių paslaugų centro Globos centras, V. Mačernio g. 31, Plungė, tel. +370 683 71 193, el. p. plungegimk@gmail.com, FB Vaikai yra vaikai. Plungė.

 

Plungės socialinių paslaugų centro Globos centro inf.


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba