UAB „Plungės vėjo energija“ ir Savivaldybės atstovai perėjo prie diskusijos apie konkrečius įsipareigojimus

2021-01-25

 

Sausio 14 dieną Plungės rajono savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos iniciatyva į vyko nuotolinis pasitarimas dėl vėjo jėgainių vystymo Plungės rajono savivaldybėje. Pasitarime dalyvavo meras Audrius Klišonis, mero pavaduotoja Asta Beierle Eigirdienė, Savivaldybės tarybos nariai Liudas Skierus, Robertas Endrikas, Vida Bondauskienė, Raimondas Doviltis, Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas, direktoriaus pavaduotojas Mantas čŒesnauskas, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė bei Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Tomas Jocys. UAB „Plungės vėjo energija“ atstovavo dr. H. Schlüter, A. Kopp, B. Horn.

Ne pirmą kartą diskutuojama apie galimą vėjo jėgainių parko vystymą Plungės rajono savivaldybės teritorijoje. Remiantis pirmine informacija, investicija į vėjo jėgainių parką siektų apie 250 mln. eurų, būtų sukurtas daugiau kaip 40 vėjo jėgainių tinklas, statomos jūrinės 5,6-7 megavato vėjo turbinos.

Savivaldybės atstovai atkreipė investuotojų dėmesį , kad turbinos kuria didelę vizualinę taršą, o vėjo jėgainių parkas paprastai užima labai didelius plotus, kurie, pastačius jėgaines, prarandami ilgiems dešimtmečiams.

Abi pasitarimo dėl vėjo jėgainių šalys išsakė savo pozicijas dėl projekto į gyvendinimo galimybių ir konkrečių į sipareigojimų.

Savivaldybės atstovai paprašė vėjo jėgainių parko investuotojų suvienodinti sutarčių su žemės savininkais sąlygas, pervertinti nuomos dydį ir kasmetinį indeksavimą susieti su infliacija.

Savivaldybės atstovai taip pat paprašė pateikti tikslią transformatorinės į rengimo vietą ir teritorijos dydį , tikslias aukštos į tampos kabelio tiesimo vietas, kad galėtų, esant poreikiui, planuoti savivaldybės teritorijoje kitus inžinerinius darbus.

Taip pat grį žta prie diskusijos apie kompensacinį mechanizmą bendruomenei, kuri dėl jėgainių statybos neteks žemės plotų bei patirs vizualinės taršos poveikį . Pasiūlyta kompensaciją skaičiuoti pagal formulę. Jei 250 mln. eurų investicija kasmet generuotų pajamas, projekto kaštai atsipirktų per 7 metus (informacija iš rinkos). Tai kasmet sudarytų apie 35,7 mln. eurų  pajamų, Plungės rajono savivaldybės bendruomenei būtų skiriama ne mažiau kaip 5 proc. investuotojo gaunamų kasmetinių pajamų (apie 1,786 mln. eurų). Suma Savivaldybei būtų mokama pagal sudarytą sutartį . Šias į biudžetą gautas lėšas Savivaldybė panaudotų bendruomenių skatinimui, švietimui, kultūrai ir sportui.

Investuotojų buvo paprašyta mokėti ir draudimo fondo į mokas, kurios bus reikalingos vėjo jėgainėms išmontuoti  ir teritorijoms atstatyti, taip pat – avarijos, gedimo atvejais.

Savo ruožtu Plungės rajono savivaldybė į sipareigotų teisės aktų nustatyta tvarka ištaisyti Plungės rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano koregavimo, patvirtinto Plungės rajono savivaldybės tarybos 2018 m. liepos 26 d. sprendimu Nr. T-150 „Dėl Plungės rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano koregavimo patvirtinimo“, techninę klaidą bei panaikinti koliziją, papildant teritorijų naudojimo tipą – tausojamojo ūkininkavimo zona patenkinamos ūkinės vertės žemėse ir Vėjo jėgainių teritorijų nustatymo schemą (teritorijos, tinkamos vėjo jėgainių į rengimui) trūkstamu reglamentu, nustatančiu galimą žemės naudojimo būdą – „susisiekimo ir inžinerinių komunikacijų aptarnavimo objektų teritorijos (tik vėjo jėgainių į rengimui)“.

Akcentuota, kad Plungės rajono savivaldybės taryba ir Savivaldybės administracijos direktorius sprendimą dėl Plungės rajono savivaldybės bendrojo plano sprendinių keitimo ar koregavimo priims, į vertinę visuomenės pasiūlymus (dėl UAB „Plungės vėjo energija“ planuojamų 19 vėjo jėgainių Mamių k., Baltmiškių k., Pakutuvėnų k., Šateikių sen. ir Mažiavų k., Nausodžio sen.).

Jei vėjo jėgainių parko investuotojai pritars į sipareigojimams, pasiūlyta pasirašyti bendradarbiavimo sutartį , kurią rengtų kompetentinga Plungės rajono savivaldybės parinkta advokatų kompanija, o sutarties parengimo  išlaidas apmokėtų investuojanti šalis.

 

Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X